V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).
Muzeum dokumentuje region horního
Pojizeří se zaměřením na etnografii, oblast společenskovědní a uměleckou. Jedinou trvalou výstavou je etnografická expozice Tajemství řemesel našich předků, umístěná v podkroví. Tvoří ji malovaný nábytek, předměty z podkrkonošských domácností jako jsou lidové kroje, městské a venkovské oblečení z přelomu 19. a 20.století,
Maiznerův betlém, památky na krkonošské i jiné řemeslníky a další zajímavosti.
Již z názvu Muzea je zřejmé, že kromě rodného domu Ivana Olbrachta, původní budovy muzea, patří k Muzeu i
Pojizerská galerie využívaná především pro pořádání uměleckých výstav. Díky architektonicky zajímavému řešení jsou kromě prostor na obvodních zdech využitelné i čtyři sloupy v prostoru. Uprostřed galerie můžete vidět atypické střešní okno. Součástí galerie je také
pískovcový portál z Košťálovského mlýna. Portál byl postaven v roce 1815 Janem Culíkem pro Rykrův mlýn v Košťálově u Semil.
Věž kostela sv. Petra a Pavla
Novorománský kostel sv. Petra a Pavla byl postaven roku 1911, na jeho místě stával původně kostel dřevěný, který byl roku 1702 nahrazen kostelem kamenným. V blízkosti kostela najdete několik zajímavých soch. Ne všechny zde mají své původní místo. Například socha sv. Václava, kterou F. L. Rieger nechal zhotovit jako památku na svého otce, stávala na dnešním Riegrově náměstí. Původní památkou na starý kostel jsou sochy sv. Petra a Pavla v nadživotní velikosti z roku 1702, které jsou umístěné hned u vchodu. Po vystoupání 122 schodů do výšky 23,5 metrů si můžete prohlédnout celé město Semily z věže této historické dominanty.
Muzeum a Pojizerská galerie Semily
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2020 – za výstavu „Bílá místa konce války (1944–1945): Válečná výroba a nucené nasazení v Semilech“