Nenápadná obec nedaleko Písku na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Z dálky viditelná věžička tvrze však dává tušit, že se tu nachází zámeček nebo hrádek a že se jedná o mohutnou a majestátní budovu.
Tvrz Cerhonice je
z části opravená a svítí bělobou, ale z části je ještě ve fázi hrubé rekonstrukce a na své znovuzrození trpělivě čeká. Majitel zámku Vladimír Jiráň, rodák ze středních Čech, se vrátil do vlasti z Francie a začal hledat vhodný objekt k důstojnému odpočinku. Zamiloval si jihočeskou krajinu, a nakonec v roce 2002 objevil i
cerhenický zámek, který od té doby
rekonstruuje.
Zámek byl od roku
1689 až do období první republiky v
majetku premonstrátů, jejichž řád pochází rovněž z Francie, a tak možná právě podvědomá náklonnost pana Jiráně k této zemi vedla jeho kroky sem.
Dnes už jsou některé místnosti
vybavené i dobovým nábytkem, příjezdová cesta vysypaná oblázky a ze zadní části objektu se ozývají kladiva řemeslníků. Vladimír Jiráň tu chce spokojeně žít a
nedělá z objektu turistickou atrakci. Avšak objedná-li se někdo předem nebo je-li ve vesnici nějaká slavnost, rád brány zámku otevře.
Objevte historii a současnou rekonstrukci zámku Cerhonice, který je částečně přístupný veřejnosti při speciálních příležitostech.
Není v textu přesně specifikováno, kdy byl zámek původně postaven, ale od roku 1689 byl v majetku premonstrátů.
Současným majitelem je Vladimír Jiráň, rodák ze středních Čech.
Po roce 2002 zámek prochází rekonstrukcí, některé místnosti jsou vybavené dobovým nábytkem a příjezdová cesta je vysypaná oblázky.
Zámek není obvykle otevřen pro veřejnost, ale Vladimír Jiráň jej otevře při speciálních příležitostech jako jsou místní slavnosti nebo pokud si někdo objedná návštěvu předem.
Náklonnost k Francii možná ovlivnila jeho rozhodnutí koupit zámek, vzhledem k tomu, že premonstrátský řád, který dříve vlastnil zámek, pochází z Francie.
Zámek je částečně opraven a svítí bělobou, ale část stále prochází hrubou rekonstrukcí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.