Vodní elektrárna Hněvkovice je součástí vltavské kaskády. Byla postavena v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín.
Vodní dílo Hněvkovice vzniklo v letech 1986 – 92. Betonová gravitační přehrada s výškou 16,5 m spojuje oba břehy 191 m dlouhou mostovkou na koruně hráze. V hrázi jsou zabudovány 3 přelivy, 12 m široké, hrazené ocelovými segmenty s elektropohonem, spodní základová výpust a stavební část plavební komory.
Nádrž vodního díla obsahuje 22,2 milionů m
3 vody. Vodní hladina pokrývá 312 hektarů. Nádrž slouží k využívání hydroenergetického potenciálu v pološpičkové vodní elektrárně a především jako rezervoár technologické vody pro areál
temelínské elektrárny. Pro tento účel je na levém břehu, nedaleko hráze a přehrady, postavena výkonná čerpací stanice s rozvodnou 110 kV. Provoz vodní elektrárny je plně automatizován. Je dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve
Štěchovicích.
ČEZ udržuje hněvkovickou elektrárnu ve výborné kondici, aby byla schopna plnit svou roli i v prostředí moderní energetiky. Poslední velká modernizace za desítky milionů korun tu proběhla na strojní i technologické části soustrojí TG1 v letech 2019-21.
Poznejte Vodní elektrárnu Hněvkovice, její historii, účel a modernizace. Objekt klíčový pro energetiku i technologické využití vody.
Vodní elektrárna Hněvkovice byla postavena v letech 1986 až 1992.
Nádrž slouží k využívání hydroenergetického potenciálu a jako rezervoár technologické vody pro Jadernou elektrárnu Temelín.
Provoz vodní elektrárny je plně automatizován a řízen dálkově z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích.
Poslední velká modernizace proběhla na strojní a technologické části soustrojí TG1 v letech 2019 až 2021.
Na hrázi jsou zabudovány tři přelivy, ocelové segmenty s elektropohonem, spodní základová výpust a stavební část plavební komory.
Nádrž obsahuje 22,2 milionů kubických metrů vody a pokrývá plochu 312 hektarů.
Čerpací stanice je postavena na levém břehu, nedaleko hráze a přehrady.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.