V parku u Infocentra JE Temelín se nachází repliky soch moai z Velikonočního ostrova. Autorem je technik a experimentální archeolog Pavel Pavel, který v roce 1986 obří sochy moai na Velikonočním ostrově "rozchodil". Své zkušenosti zužitkoval o později i během výstavby Jaderné elektrárny Temelín.
Právě při
dokončování výstavby temelínské elektrárny v 90. letech doporučili zahraniční experti nahradit původně uvažované systémy kontroly a řízení za moderní digitální. Ty následně na základě smlouvy z roku 1993 dodala americká firma Westinghouse.
Řada budov už ale byla postavena a odborníci museli
několikatunová zařízení přesunout do uzavřených místností. Přitom někdy rozhodovaly i centimetry.
Právě pana
Pavla Pavla oslovila společnost I&C Energo, aby
pomohl při přesunu části řídicích systémů, které vážily několik tun. Techniku nebylo možné využít, takže přišly na řadu lana a páky. Díky těmto nástrojům se i v dnešní době podařilo těžké předměty posunout na správné místa,
podobně jako domorodcům sochy moai na Velikonočním ostrově před mnoha sty lety.
A jako poděkování se rozhodl ČEZ ve spolupráci s firmou I&C Energo, která řídicí systém v
Temelíně instalovala a nyní jej servisuje, umístit v
zámeckém parku repliku sochy moai, jejíž autorem je právě Pavel Pavel. Sochy byly v parku osazeny krátce před Velikonocemi 2022, protože přesně před 300 lety, roku 1722 nizozemský admirál Jacob Roggevefen objevil pro Evropu Velikonoční ostrov.
Co jsou kamenné sochy moai?
Moai jsou monolitické sochy z kamene, které se nacházejí na Velikonočním ostrově. Nejstarší z nich jsou až osm set let staré. Po celé ploše ostrova je roztroušeno více než 900 soch různých rozměrů, které váží od jednotek až po stovky tun. Známé jsou především hlavy těchto soch, pod zemí jsou však často i zbytky těla. Sochám moai se ve svých knihách často věnoval popularitázor experimentální archeologie Thor Heyerdahl.