ÚvodCo chcete dělat?PřírodaVodní nádrž Lipno – jihočeské moře
Vodní nádrž Lipno, kudy z nudy
Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.
Vodní nádrž Lipno leží na Šumavě na horním toku Vltavy v nadmořské výšce 726 m. Protože se jedná o největší vodní plochu České republiky, někdy se jí říká jihočeské moře. Leží v horském terénu, na hranici Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Lipenská přehrada je součástí vltavské kaskády a je jejím nejvýše položeným stupněm. Vody gigantické údolní nádrže Lipno zalily převážnou část rozlehlé vltavské kotliny s četnými nevytěženými rašeliništi. Plocha hlavní nádrže je asi 4 870 ha, objem 309 milionů m3, nadmořská výška 726 m (při maximálním vzdutí hladiny).
 

Nejkrásnější pláže na Lipně

Břeh Lipna měří v obvodu téměř 150 km, prostor pro objevování oblíbených míst ke koupání je tedy obrovský, mnohdy stačí jen sjet z cyklostezky.

Pláž v Lipně nad Vltavou se táhne po celé délce obce, rozdělena je jen Marinou. Jedná se o upravovanou travnatou pláž s pískem, postupným vstupem do vody a bohatým zázemím v podobě občerstvení, dětských hřišť a půjčoven lodí a šlapadel. Zcela unikátní písečná pláž se nachází naproti hlavní pláže na Králičím ostrově. S rozšířením půjčoven lodí a šlapadel se toto místo stalo dost navštěvovaným, s ohledem na velikost ostrova je proto vhodné zarezervovat si svoje místo brzy ráno.

Pláž ve Frymburku je z větší části travnatá, dole u vody pak písečná s postupným vstupem do vody a nabízí veškeré zázemí pro skvěle strávený letní den. Najdete zde občerstvení s kvalitní kuchyní, hřiště na plážový volejbal i velké dětské hřiště s řadou atrakcí a lezeckou věží. Ve Frymburku si také můžete půjčit loď (v nabídce jsou elektročluny, veslice, kanoe...) šlapadlo nebo třeba vybavení pro windsurfing. Půjčovna lodí Frantál se nachází v kempu Frymburk, přímo na frymburské pláži je půjčovna Lipno Centrum, která nabízí elektročluny, šlapadla i plachetnice.

Výhled na ostrov Tajvan a největší plochu Lipna se vám naskytne z pláží v Černé v Pošumaví. Hlavní pláž s tobogánem a kompletní vybaveností začíná u hlavní silnice a mostu spojující Černou a Hůrku.

Jedna z nejoblíbenějších pláží na celém Lipně se nachází o trochu dál, za yacht klubem. Jedná se o unikátní písečnou pláž Windy Point s cocktail barem a skvělým bistrem, kde si budete připadat jako v Karibiku. Plocha pláže je 3 000 m2 a svým návštěvníkům nabízí kompletní zázemí: sprchy, WC, zamykatelné skříňky, převlékárna, půjčovna plážového vybavení, hřiště na plážový volejbal, půjčovna paddleboardů, šlapadel a loděk a parkoviště.

Podle mnohých je nejkrásnější pláží na Lipně ta v Horní Plané. Široká písečná pláž má velmi jemný písek a je lemována travou. Díky pozvolnému vstupu do vody je oblíbená u rodin s dětmi, ale zabaví se tu návštěvníci všech věkových kategorií. Pláž má veškeré vybavení – převlékárny, toalety, hřiště na plážový volejbal, minigolf, půjčovnu šlapadel a občerstvení s cocktail barem. Hned vedle pláže je přívoz, který vede do obce Bližší Lhota na pravém břehu jezera.

Pláž v Přední Výtoni nabízí klidnou relaxaci u vody s výhledem na kostel Sv. Filipa a Jakuba. Pláž je travnatá a písečná, je zde pomalý vstup do vody, což z pláže dělá ideální místo pro děti. Občerstvení je zajištěno v bistru u pláže, případně v restauraci hotelu Barborka 300 metrů od pláže. Můžete si zde pronajmout tenisové hřiště včetně vybavení, k dispozici je hřiště pro plážový volejbal a fotbalové hřiště. K půjčení jsou také šlapadla a lodě. Pláž se nachází přímo u Jezerní cyklo a inline-stezky.

Na nejzápadněji položeném konci jezera leží obec Nová Pec, kde byla vybudována písečná pláž s nezaměnitelnou atmosférou místa, kde se potkává přehrada s tokem Vltavy. Pláž je písečno-travnatá a je u ní restaurace.

Pokud ale preferujete soukromí a klid na úkor zázemí v podobě služeb a restaurací, pravý břeh Lipna je plný malých pláží a zákoutí, které jen čekají na to, až je objevíte, třeba mezi hrází a Přední Výtoní se nachází spousta krásných míst ke koupání. Dalším skvělým tipem je pláž v Lukavické zátoce na Kovářově.
 

Vodní sporty na Lipně

Pro milovníky vodních sportů je Lipno ideální destinací. Užijete si zde jak kánoe, jachting, katamarány, tak windsurfing i kiteboarding. Jachting, katamarány a windsurfing jsou nejen v létě nadmíru oblíbenou zábavou. Díky obrovské vodní ploše a nadmořské výšce, kvůli které jsou zde skvělé povětrnostní podmínky, je Lipno jedním z nejlepších míst pro milovníky těchto sportů v České republice.

Jachting - pokud nemáte vlastní loď, nevadí, na Lipně není problém, si jachtu půjčit v jedné z několika půjčoven. Díky členitosti Lipna a rozmístění celkem pěti přístavů (v Lipně nad Vltavou, Frymburku, Hrdoňově, Kovářově a Černé v Pošumaví) je možné plout od jednoho přístavu k druhému či kotvit v zátokách.

Windsurfing – Lipno a jeho větrné podmínky jsou jako zrozené pro windsurfing. Rozlehlá vodní plocha nabízí nekonečné možnosti vyžití v této lákavé a adrenalinové aktivitě. Snad nejzajímavější prostředí pro tento sport je v okolí Černé v Pošumaví, kde je Lipno nejširší a vítr zde plachty nadouvá největší silou. V regionu je celá řada půjčoven, kde si veškeré vybavení můžete vypůjčit, ať již jste začátečník, nebo zkušený surfer. Doporučit můžeme profesionální instruktorské služby a širokou výbavu sportovní půjčovny v kempu Jestřábí.

Marina Černá v Pošumaví – hotelový resort Relax disponuje vlastní soukromou pláží, přístavištěm s možností pronájmu míst ke kotvení a vlastní flotilou 11 lodí včetně motorových člunů s motory o 50-ti a 250-ti koňských silách. Vodní hladinu můžete brázdit  na pramici či paddleboardu nebo si udělejte nevšední výlet na jednom z rychlostních double kajaků Hobie s kormidlovacím systémem a unikátním pohonem pomocí speciálního šlapacího pedálu. Hitem léta jsou čluny Whaly se spalovacím motorem pro 6 až 8 osob, na které nepotřebujete kapitánský průkaz a můžete tak objevovat Lipno podle svého.

Amenity Resort Lipno disponuje půjčovnou potřeb pro vodní sporty, vybrat si můžete ze široké škály vodních plavidel. Vyzkoušejte moderní paddle boarding, kajak nebo rekreační plachetnici. Ve výběru nechybí ani klasická šlapadla či pramice, nebo parníčky pro děti.

Intersport Rent Lipno nabízí elektročluny bez nutnosti průkazu VMP, plachetnice i motorové čluny.
 

Lodní doprava na Lipně

Společnost Rosenberger Lipno Line provozuje vyhlídkové plavby na lodích Adalbert Stifter a Vltava. Vedle pravidelné "linkové" lodní dopravy a okružních plaveb nabízí společnost i velice oblíbené speciální večerní plavby s živou hudbou. Lodě je také možné pronajmout i s posádkou pro soukromé akce, večírky, svatby atd.

Linková loď Adalbert Stifter vyplouvá z přístaviště v Lipně nad Vltavou, krátce zastaví na cca. 5 minut ve Frymburku (pro nástup a výstup pasažérů plujících z/do Frymburku) a pluje dále doprostřed jezera k Dolní Vltavici, kde se loď otáčí a pluje zpět. Při zpáteční cestě opět krátce zastaví ve Frymburku. Plavba končí v Lipně nad Vltavou.

Také je možno využít lipenských přívozů: Horní Planá – Bližší Lhota, Dolní Vltavice – Kyselov nebo Frymburk – Přední Výtoň (Frýdava).
 

Lipenská přehrada

Vodní dílo Lipno od roku 1960 tvoří soustava dvou hrází, umělých vodních nádrží a dvou vodních elektráren, nazvaných Lipno I a Lipno II. Toto dílo bylo postaveno především z důvodů vodohospodářských a energetických. Cílem stavby tedy bylo energetické využití spádu 160 m jako zdroje špičkové a regulační elektrické energie.

Vodní elektrárna Lipno I je vybavena dvěma soustrojími o jednotkovém výkonu 60 MW, která jsou umístěna v podzemní kaverně o rozměrech výlomu 60 x 22 x 38 m. Vodní elektrárna Lipno II má za účel vyrovnávat odtok vody z elektrárny Lipno I.

V podkroví jedné z budov v blízkosti přehradní hráze v Lipně nad Vltavou můžete navštívit Informační centrum ČEZ, zaměřené na historii a současnost vodní elektrárny Lipno. Průmyslové kamery snímající jednotlivé provozní prostory návštěvníkům umožňují virtuální prohlídku autentického provozu. Informační centrum vodní elektrárny Lipno je převážnou část roku k dispozici na základě objednávky (písemné, telefonické).

V letní turistické sezoně od 15. června do 15. září je centrum otevřeno denně od 10 do 16 hodin (poslední prohlídka od 15 hod.). Každou celou hodinu se promítají filmy, k dispozici je funkční model elektrárny a zasvěcený odborný výklad.

Vodní nádrž Lipno

Provozovatel

Turistické Centrum Lipenska

Slupečná 118
382 78 Lipno nad Vltavou
Tel.:
+420 724 901 901
Email:
info@lipensko.com
WWW:
www.lipensko.com
WWW:
https://www.lipno...
GPS:
48,685502 14,088687
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Mezinárodní závody v dálkovém plavání

Formou dvoudenního závodu přístupného pro širokou mezinárodní veřejnost bude zorganizován již 20. ročník soutěže v plavání volným způsobem na otevřené vodě ve věku od 7 do 100 let na vzdálenost 500 – 5 000 m v kategoriích dívky, chlapci, dorostenci, junioři, muži a ženy.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Windsurfingový prodloužený víkend na Lipně

Vyzkoušejte pohodový sport windsurfing v překrásném prostřední Lipna. Zkušení instruktoři a nádherná příroda Pošumaví promění váš prodloužený víkend ve skutečný zážitek. Jedná se windsurfingový kurz pro začátečníky i pro pokročilé. Nejdůležitější na windsurfingu je pohoda a uvolněná atmosféra.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Windsurfingový prodloužený víkend na Lipně

Vyzkoušejte pohodový sport windsurfing v překrásném prostřední Lipna. Zkušení instruktoři a nádherná příroda Pošumaví promění váš prodloužený víkend ve skutečný zážitek. Jedná se windsurfingový kurz pro začátečníky i pro pokročilé. Nejdůležitější na windsurfingu je pohoda a uvolněná atmosféra.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Modrá stuha Lipna 2024

Tradiční jachtařský závod, který je určen pro všechny věkové kategorie a všechny druhy oplachtěných lodí i surfy. Start závodu je poblíž jachetního klubu, trasa představuje jedno kolo podle povětrnostních podmínek s časovými limitem 3-4 hodin. Po skončení závodu následuje společenský program.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

ČEZ Lipno Sport Festival 2024

Ve druhé polovině srpna ožije lipenský areál sportem a také kulturou.
Lipno nad Vltavou, Jihočeský kraj

Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

Na legendárních Čertových proudech se pojede mistrovství Evropy a finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race, to je závod Devils Extreme Race.
Loučovice, Jihočeský kraj

Kuželkářský maraton

Úkolem účastníků je během více než 24 hodin udržet v plynulém provozu všechny čtyři dráhy a současně uhrát minimálně 1 000 her, přičemž každá hra znamená 15 hodů do plných. Akce je určená pro všechny věkové kategorie. Po celou dobu soutěže bude zajištěno občerstvení.
Loučovice, Jihočeský kraj

Plavení dříví na Želnavském smyku

Na Želnavském smyku u Nové Pece se bude v sobotu 8. června 2024 opět plavit dřevo!
Nová Pec, Jihočeský kraj

Přívoz přes Lipno Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Přívoz Hrdoňov – Svatý Tomáš na Lipně

V letních měsících je možné využít přívoz z Hrdoňova na druhou stranu Lipenské přehrady, kde navazuje na cyklostezku Svatý Tomáš.
Frymburk, Jihočeský kraj

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).
Přední Výtoň, Jihočeský kraj

Osada Svatý Tomáš nad přehradou Lipno

Svatý Tomáš je horská vesnice ležící nad přehradou Lipno v nadmořské výšce 995 m, patřící do obce Přední Výtoň, přístupná po dlouhých úzkých horských silničkách.
Přední Výtoň, Jihočeský kraj

Kostel sv. Tomáše v horské osadě svatý Tomáš

Gotický kostelíkv zaniklé obci Svatý Tomáš v pohraničním pásmu, který byl v roce 1991 rekounstruován a zachráněn před zřícením.
Přední Výtoň, Jihočeský kraj

Wellnes hotel Svatý Tomáš – lázně na konci světa

Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do bývalé schwarzenberské Lesovny, která je nově zrekonstruována na horský hotel. Hotel se nachází ve velmi zachovalé části Šumavy, v oblasti Svatotomášského pohoří poblíž pravého břehu Lipenského jezera.
Přední Výtoň, Jihočeský kraj

Kite v jakémkoliv ročním období na Lipně

Nabízíme vám kurzy landkitingu, kiteboardingu a snowkitingu v Černé v Pošumaví. Pokud již základy máte a jen se chcete sami zdokonalovat, můžete si u nás pouze vypůjčit vybavení.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Půjčovna Topsports centrum Lipno

Jsme půjčovna sportovního vybavení.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Resort Relax v Dolní Vltavici

Díky své jedinečné poloze přímo na břehu lipenského jezera nabízí resort kromě komfortní ubytování také vlastní hotelovou pláž, přístaviště nebo půjčovnu sportovních potřeb. U nás budete v neustálém kontaktu s krásou okolní přírody.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Obytný modul Kometa na hladině Lipna

Splňte si sen a zažijte jedinečné chvíle v unikátních prostorách přímo na vodní hladině. Svůj zážitek umocněte využitím ubytování v hausboatu nebo designovém obytném modulu, situovaných v romantické zátoce Lipno Blue Marine.
Frymburk, Jihočeský kraj

Penzion Rak Černá v Pošumaví

Penzion Rak najdete v malé obci Černá v Pošumaví, na břehu Lipenské přehrady. Penzion nabízí hostům moderně zařízené pokoje s nádechem venkovské pohody. V pokojích naleznete TV s plochou obrazovkou, samozřejmostí je Wi-Fi zdarma či venkovní bazén.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Camp Villa Bohemia

Kemp je situován na břehu Lipenského jezera v chráněné krajinné oblasti Šumava. Díky své jedinečné poloze přímo u vody, je ideálním místem pro letní dovolenou s celou rodinou.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Kemp Lipno – Jestřábí I. v Černé v Pošumaví

Celoroční rodinný kemp s nejširší nabídkou sportovního vyžití v Čechách.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Autokemp Na terasách v Černé v Pošumaví

Autokemp Na terasách v Černé v Pošumaví se nachází u Lipenského jezera. Poskytuje turistům ubytování i další související služby, obvykle v období od začátku června do poloviny září.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Ubytování Lipno penzion Wizard

Nově zrekonstruovaný rodinný penzion Wizard Lipno nabízí dostupné ubytování téměř na břehu jezera Lipno. Penzion vhodný pro rodiny s dětmi na letní i zimní rekreaci.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Hotel Maxant – povedená dovolená za každého počasí

Rodinný hotel s wellness centrem ve Frymburku na břehu Lipna. Místo pro aktivní dovolenou i relaxaci, kde se nudit určitě nebudete.
Frymburk, Jihočeský kraj