Vrch Běleč a Tuhošť se vypínají na obcí Mezihoří u Švihova, která právě kvůli svému umístění dostala i jméno.
Na jihozápadní straně od obce se hrdě tyčí vrch Běleč, na jehož vrcholu je vyhlášena přírodní rezervace. Její území představuje jeden ze zbytků přirozených lesních společenstvech Branžovského hvozdu.
Nad Panským rybníkem vyniká ostrým tvarem vrch Tuhošť, který je pravděpodobně vyhaslou sopkou a dle starých pamětníků bylo z nitra vrchu slyšet silné dunění. Roku 1885 zde byly na severním svahu nalezeny 3 mohyly. Byly zde objeveny také předměty ze železa, bronzu a zlata, z čehož lze usoudit, že vrchol Tuhoště byl osídlen mocným a bohatým rodem či kmenem.
O vrchu Tuhošť se také vypráví tajemný příběh. V minulosti kladli někteří badatelé na vrch Tuhošť jedno z možných umístění Vogastisburgu, místa kde byla v roce 630 svedena bitva mezi českým vévodou Sámem a franckým králem Dagobertem. Bitva trvala 3 dny, byla velmi krutá a francký král byl poražen na hlavu a jeho vojsko rozprášeno.
Celý komplex Bělýšovského lesa je společně s okolními vrchy Běleč (712 m), Tuhošť (601 m) a severním svahem Velké Doubravy (727 m) též součástí evropsky významné lokality Švihovské hvozdy.
Objevte přírodní krásy a historii vrchů Běleč a Tuhošť, nabízející jedinečnou přírodní rezervaci a bohatou historii včetně archeologických nálezů.
Vrchy Běleč a Tuhošť se nachází u obce Mezihoří u Švihova a oba jsou známé pro svou přírodní krásu a historický význam.
Na vrchu Běleč se nachází přírodní rezervace a je to jedno z posledních území přirozených lesních společenstvech Branžovského hvozdu.
Vrch Tuhošť je pravděpodobně vyhaslou sopkou a v minulosti byl osídlen mocným a bohatým rodem či kmenem. Dále je spojen s bitvou mezi českým vévodou Sámem a franckým králem Dagobertem.
Na vrchu Tuhošť byly nalezeny 3 mohyly a objekty ze železa, bronzu a zlata označující historické osídlení.
Na vrchu Tuhošť se vypráví příběh o možném umístění Vogastisburgu a bitvy mezi Sámem a Dagobertem, která trvala 3 dny a skončila porážkou franckého krále.
Vrch Běleč má nadmořskou výšku 712 metrů a vrch Tuhošť 601 metrů.
Společně s Bělýšovským lesem a Velkou Doubravou tvoří vrcholy Běleč a Tuhošť evropsky významnou lokalitu Švihovské hvozdy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.