ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Poslechněte si audio verzi článku
Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Existují desítky teorií, kde ležel Wogastisburg. Hledali ho v Německu, na Slovensku i v Polsku, u Domažlic i u Kadaně. V posledních letech se ale jako nejpravděpodobnější z řady lokalit jeví vrch Rubín u Podbořan.


 

Se Slovany do Evropy

Kudy z nudy jsme se vypravili po stopách Římanů, Keltů i Markomanů, až jsme se nakonec dostali ke Slovanům. Ti patrně někdy v 5. až 6. století pod tlakem divokých kočovníků z východu opustili své domovy ve východní Evropě a vydali se na západ, tedy opačným směrem, než odkud přicházelo největší nebezpečí. Podle legendy se pod vedením Praotce Čecha usadili v zemi, které se podle keltského kmene Bójů latinsky říkalo Bohemia – tedy u nás v Čechách. Slované díky mírumilovné a snášenlivé povaze celkem snadno splynuli s těmi, kteří ve střední Evropě žili před nimi, tedy s Kelty a Germány, a začali si budovat nové domovy.
 

Sámova říše a nejstarší bitva našich dějin

O nejstarší historii Slovanů víme jen málo, ovšem v sedmém století se na několik desítek let vynořila z temnot Sámova říše. Kmenový svaz Slovanů byl podle Fredegarovy kroniky historicky první slovanský stát střední Evropy. V jeho čele stál franský kupec Sámo, ale jestli byl opravdu Frank a kupec, to ve skutečnosti nevíme. Důležitým zdrojem informací je právě latinsky psaná Fredegarova kronika, zvaná též Historia Francorum, sepsaná v 7. století v Burgundsku. Je totiž nejstarším a vlastně jediným původním pramenem informací o Slovanech ve střední Evropě. Píše se v ní, jak franský kupec Sámo přišel ke Slovanům a jak se stal jejich vládcem, jak Slované bojovali proti Frankům a porazili je u pevnosti Wogastisburgu. Informací je málo, podrobnosti téměř žádné. Už téměř tisíc let tak Slované hledají Wogastisburg, legendární místo, kde došlo k nejstarší doložené bitvě českých dějin.
 

Nepravé Wogastisburgy

Nejstarší novodobé pokusy o přesné umístění Wogastisburgu pocházejí z 18. století. František Palacký ho kvůli důležité obchodní stezce lokalizoval do okolí Domažlic, historik Augustin Sedláček sázel spíš na západ či severozápad Čech. Wogastisburg podle něj ležel v blízkosti obchodní cesty údolím Ohře, kudy mohl přitáhnout se svými vojsky král Dagobert. Hypotézu, že se slavná bitva odehrála pod kopcem Úhošť poblíž Kadaně, ale archeologické nálezy teorii nepotvrdily. V dalších desetiletích záhadnou pevnost různí odborníci hledali v okolí Bratislavy, v jihomoravských Mikulčicích, na Svatém Hostýně, na vrchu Náklo, ve Znojmě anebo na Ptačím vrchu u Vranova nad Dyjí.



Mohlo jít o trvale osídlené hradiště či pohraniční pevnost Sámovy říše? Možná, ale jisté je, že jméno hradiště – pokud vůbec nějaké jméno mělo – už dávno zaniklo a nedochovalo se ani jako název hory, kopce, osady či městečka. Jméno Wogastisburg tak nemůžeme spojit se žádným ze známých staroslovanských hradišť.
Protože ale místo, kde Sámo slavně zvítězil nad Franky, označuje Fredegarova kronika slovem castrum, mohlo jít o pouhý vojenský tábor, vybudovaný narychlo a určený jen pro odražení Franků. Některé hypotézy proto Wogastisburg umisťují do některé z bývalých římských pevností, které chránily hranice antického impéria. Hledají ho především v linii opevnění podél řeky Dunaje – a připomeňme, že takzvaný Dunajský limes je jednou z památek UNESCO.
 

Rozhledna Rubín jako slovanská strážní věž

Od konce sedmdesátých let 20. století se v hledáčku odborníků hledajících bájný Wogastisburg stále častěji objevuje vrch Rubín u Podbořan. I tudy vedla obchodní stezka, po níž mohl v čele svých vojsk přitáhnout král Dagobert I., ale hlavně tu archeologové objevili poměrně rozsáhlé slovanské hradiště s četnými nálezy ze 7. století, především ostruhy, kování opasků a úlomky zbraní. Mohlo by jít o fragmenty z výzbroje Sámovy armády, jisté ale je, že na Rubínu měli své příbytky už staří Keltové nebo Slované.



Starý příběh i dnes vyvolává hodně otazníků. V roce 2018 byla na vrchu Rubín severně od Podbořan vybudována roubená rozhledna ve stylu strážní věže a palisády staroslovanského opevnění. Na stavbu byly použité dubové klády z Doupovských hor a podobně mohly podle představ archeologů vypadat strážní věže v období Sámovy říše. I když je rozhledna Rubín necelých osm metrů vysoká, otvírá se z ní krásný výhled na Krušné hory, Doupovské hory, České středohoří a jihozápadní část Ústeckého kraje.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bitva u Wogastisburgu – nejstarší doložená bitva českých dějin

Bitva u Wogastisburgu – nejstarší doložená bitva českých dějin

Vzestup a pád keltské civilizace, příchod Germánů, boje s Římany i období stěhování národů provázela řada nelítostných střetů. Když se ale v roce 631 nebo 632 v bitvě u Wogastisburgu střetla dvě velká vojska, loupeživé vojsko Franků v čele s králem Dagobertem a Slované ze Sámovy říše, šlo o první vojenskou potyčku našich předků, doloženou v historických pramenech.

Věda a historie není nuda: po stopách starých Markomanů na Pičhoru

Věda a historie není nuda: po stopách starých Markomanů na Pičhoru

Když se v čase vrátíme o dva tisíce let zpět, dostaneme se do časů na přelomu letopočtu, kdy se na území dnešní České republiky usadil kmen Markomanů. Památek na jejich pobyt se dochovalo jen málo, řada míst na své objevení teprve čeká, mnohá se nikdy nedočkají. Přesto se s Kudy z nudy zkusíme vypravit po jejich stopách!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Tabulová hora – Úhošť Příroda

Tabulová hora – Úhošť

Stolová hora Úhošť mezi městy Klášterec nad Ohří a Kadaň je národní přírodní rezervací a vede po ní naučná stezka. Z hory je překrásný výhled na celý region.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan Příroda

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na Rubínu u Podbořan stojí nedaleko slovanské hradiště, možná slavného Wogastisburgu.

Vrchy Běleč a Tuhošť u Švihova Příroda

Vrchy Běleč a Tuhošť u Švihova

Vrch Běleč a Tuhošť se vypínají na obcí Mezihoří u Švihova, která právě kvůli svému umístění dostala i jméno.

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Pravěké lovce znáte z obrazů Zdeňka Buriana i z muzeí. Co takhle se ale na jejich život podívat zblízka, přímo v místech, kde naši předkové žili? Portál Kudy z nudy pro vás nachystal několik výletů na místa, která patří k významných archeologickým nalezištím dokládajícím způsob života našich předků anebo do archeoparků, kde názorně uvidíte modely staveb a rekonstrukce života dávných obyvatel na našem území.

Podbořany

Podbořany

Podbořany leží na úpatí Doupovských hor v kraji jihozápadně od Žatce. Historickou tvář města poznamenaly necitlivé stavební zásahy v druhé polovině 20. století, přesto se ale nacházíte v místech osídlených už dlouhá tisíciletí; lidé tu žili už v mladší době kamenné.

České rekordy: nízké, nižší i nejnižší rozhledny

České rekordy: nízké, nižší i nejnižší rozhledny

Česká krajina není jen o kopcích a horách: někde je terén tak nízko, že si skoro můžete podat ruku s hladinou řek. Od Hřenska až po moravské luhy a háje se nacházejí oblasti, kde nadmořská výška sotva dosahuje tří číslic. A nejde jen o říční nivy! Některá místa mají své vlastní kuriozity: třeba že v nich objevíte rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem. Poznejte je s Kudy z nudy!

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po dvou letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.

Starogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů

Starogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů

Starogermánské runy našli archeologové roku 2017 na kosti vykopané u Břeclavi. Předmět se stal nejstarším dokladem doloženým písmem u Slovanů.

Vrch Rubín u Podbořan – bájné slovanské hradiště Wogastisburg Příroda

Vrch Rubín u Podbořan – bájné slovanské hradiště Wogastisburg

Při výjezdu z Podbořan směrem na Kadaň se při pravé straně tyčí kopec s plochým temenem a dominanta města – vrch Rubín (kóta 352 m). Od roku 1993 je chráněný jako významný krajinný prvek. Někteří badatelé se domnívají, že se zde mohlo nacházet bájné slovanské hradiště Wogastisburg.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky