Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.
Rozloha oppida se během staletí měnila a nakonec přesáhla sto hektarů. Archeologové zde v rozsáhlém výzkumu objevili stopy mnoha obytných a užitkových staveb a odhalili několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Pozůstatky oppida Závist dnes přibližuje naučná stezka vybudovaná v rámci mezinárodního projektu Keltská Evropa. Archeologické naleziště však muselo být z důvodu ochrany zasypáno.
První keltské osídlení je doloženo před polovinou 6. století před naším letopočtem. Těsně před přelomem letopočtu dosáhlo své maximální rozlohy 118 ha. Rozlehlý opevněný prostor byl schopný pojmout až 40 000 lidí. Důsledný archeologický výzkum v letech 1963 – 1989 prokázal existenci mnoha obytných i užitkových staveb, akropoli s kultovním okrskem na Hradišti, ale také několik fází budování mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce. Byla také nalezena celá řada předmětů, které dokumentují vysokou úroveň práce keltských řemeslníků. Z důvodu ochrany před různými destruktivními vlivy muselo být rozsáhlé naleziště v roce 2003 zasypáno.
Rozhledna na Závisti a archeologická prezentace
Základní kostra
rozhledny Martina Rajniše je z
modřínového dřeva s ocelovým zavětrováním a táhly. Uprostřed stoupá schodiště na vyhlídkovou plošinu ve výšce 24 metrů. Stožár rozhledny sahá až
do výše 32 metrů.
Kromě rozhledny na Závisti by měla vzniknout i nová
prezentace pozůstatků architektury z časně laténské doby. Připomínka archeologického naleziště s názvem Zpřítomnění bude sestavena podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Ten vzal svůj původní návrh s barevným betonem zpět a navrhl jiné řešení – v něm se počítá s vkusnějším zvýrazněním
základů dávných staveb vyskládáním
tmavých kamenů. K sestavení projektu bude potřeba dva tisíce kubíků kameniva z lomu, patrně na Zbraslavi. Z velkých kamenů mají vzniknout plochy, plata vyvýšená nad okolní terén. Upravit se má čtverec o rozměrech 58 na 58 metrů, kameny by vyplnily plochu 700 metrů čtverečních.
Objevte fascinující keltské oppidum Závist, největší v ČR a ve Střední Evropě, s naučnou stezkou a rozhlednou.
Keltské oppidum Závist je největší známé keltské oppidum v Čechách a ve Střední Evropě, které bylo vybudováno na vrchu Hradiště nad Zbraslaví u Prahy.
Rozloha oppida Závist se během staletí měnila, a nakonec přesáhla sto hektarů.
Opevněný prostor oppida Závist byl schopný pojmout až 40 000 lidí.
Archeologové objevili stopy mnoha obytných a užitkových staveb, akropoli s kultovním okrskem a několik fází budování mohutného opevnění.
Naučná stezka u oppida Závist je trasa, která návštěvníkům přibližuje pozůstatky oppida a byla vybudována v rámci mezinárodního projektu Keltská Evropa.
Naleziště oppida Závist bylo zasypáno v roce 2003 z důvodu ochrany před různými destruktivními vlivy.
Na vyhlídkové plošině rozhledny na Závisti, která se nachází ve výšce 24 metrů, lze obdivovat široký rozhled po okolní krajině.
Plánováno je vznik nové prezentace pozůstatků architektury podle návrhu architekta Josefa Pleskota, která zvýrazní základy staveb pomocí tmavých kamenů.
Rozhledna na Závisti je vyrobena z modřínového dřeva s ocelovým zavětrováním a táhly.
První keltské osídlení na Závisti je doloženo před polovinou 6. století před naším letopočtem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.