ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Červená Řečice
Památky

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Po několikaleté pauze se veřejnosti otevřel 1. července 2023 zachráněný zámek v Červené Řečici. Kdysi byl centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů, v 90. letech ale patřil k nejohroženějším památkám na Vysočině.

Renesanční zámek vznikl v polovině 16. století přestavbou původního hradu, který dnes připomíná válcová hláska. Kdy přesně tvrz vznikla, není známo. Jisté je pouze, že v roce 1144 daroval český kníže Vladislav II. pražskému biskupovi Otovi zalesněnou krajinu při horním toku řeky Želivky, kde náleží i Řečice, která se tak stala centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů.

Do světských rukou přešlo řečické panství v roce 1415, kdy se jeho majitelem stal Jan z Chotěmic, následovali Trčkové z Lípy, páni z Ústí a páni ze Stráže. Po roce 1535 se ujal hradu Šebestián Leskovec, za něhož došlo k největšímu rozmachu řečického panství. Šebestián nechal přestavět hrad na renesanční zámek. Po Bílé hoře získal Červenou Řečici pražský arcibiskup Arnošt Harrach a jeho nástupci vlastnili zdejší panství až do roku 1948.

Hrad býval obklopen vodním příkopem, který se do dnešních dnů částě zachoval. Napájela ho sousední kaskáda rybníků. Největší zajímavostí je velmi zachovalé opevnění se dvěma baštami na západě. Pro stavby pozdního 16. století je typická náročná sgrafitová figurální výzdoba, která zcela pokrývala vnější i dvorní fasády nových budov. Část z nich se v novodobé úpravě dochovala dodnes.
 

Prohlídky zámku Červená Řečice

Zámek prošel mezi lety 2011-2023 postupnou rekonstrukcí. Za projektem památkové obnovy renesančního zámku stojí architektonická kancelář Masák & Partner patřící k předním českým společnostem věnujícím se opravám historických budov. Díky nově nainstalovanému ústřednímu vytápění bude možné vstupní křídlo objektu nově užívat celoročně. V něm jsou umístěny výstavní místnosti, slavnostní obřadní sál, galerie, a také nezbytné prostory pro návštěvníky s pokladnou a hygienickým zázemím. Vystavené by tu mohly být archeologické nálezy – našla se keramika, mince i třeba korbel na pivo z patnáctého století. Zámek byl vůbec poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti na začátku července 2023.

Na prohlídky můžete přijít od úterka do neděle, od 9 do 17 hodin, doporučuje se rezervace. Bez ní vás také rádi uvidí, ale v případě mnoha návštěvníků mají přednost rezervace. Zámek je vybaven zapůjčeným mobiliářem ze zámků Červená Lhota a Náměšť nad Oslavou a z hradu Zvíkov. Nábytek z Červené Lhoty se tak vlastně vrátil domů – jedná se o kousky, které na Červené Řečici kdysi skutečně bývaly. Součástí prohlídky je rovněž videomapping. Kdo nechce na komentovanou prohlídky, může si projít areál zámku s archeologickými nálezy – našla se zde keramika, mince i třeba korbel na pivo z patnáctého století.


Proč je Řečice červená?

Hradu a později i zámku se odedávna říkalo Řečice či Biskupská Řečice, objekty zde stojící většinou patřívaly církvi. Šlechtické rody tu panovaly asi jen dvě století, ovšem mají lví podíl na architektuře zámku. Šebestián Leskovec z Leskovce nechal v 16. století přestavět hrad na zámek. Věděl přesně, co chce – pořádnou střechu. A to ne obyčejnou ze slámy nebo ze dřeva, ale luxusní z červených tašek! Tato barva ve své době natolik svítila do dálky, že se panství začalo přezdívat Červená Řečice.

Aktuality

Vinobraní a Pivobraní v Resortu Klášter Želiv

Vinobraní a Pivobraní v Resortu Klášter Želiv nabídne nejen vynikající víno a pivo, ale také bohatý doprovodný program.
Želiv, Kraj Vysočina

Hraná prohlídka želivského kláštera – Trčkův duch

Novinka! Hraná prohlídka vhodná pro celou rodinu! Zažijte příběh odpuštění i zrady u jednoho z nemoc vnějších rodů který prožijete přímo na vlastní kůži.
Želiv, Kraj Vysočina

Hraná prohlídka želivského kláštera – Trčkův duch

Novinka! Hraná prohlídka vhodná pro celou rodinu! Zažijte příběh odpuštění i zrady u jednoho z nemoc vnějších rodů který prožijete přímo na vlastní kůži.
Želiv, Kraj Vysočina

Výstava obrazů a květinových aranžmá

Sklárna Huť Jakub Tasice zve na výstavu, která se uskuteční ve dnech 21. 9. až 6. 10. 2024.
Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina

Koncert festivalu Varhanní Vysočina

Srdečně vás zveme 4. ročník festivalu Varhanní Vysočina, tedy na cyklus koncertů napříč různými místy Kraje Vysočina. Zahajovací koncert se uskuteční v kapli Panny Marie Bolestné v Kámeně v neděli 8. září 2024 od 17:00 hodin.
Kámen, Kraj Vysočina

Dny evropského dědictví v Kámeně

Srdečně vás zveme do kaple Panny Marie Bolestné v Kámeně, která se také v letošním roce zapojí do celoevropské akce Dny evropského dědictví (EHD).
Kámen, Kraj Vysočina

Rychlost a tradice – výstava o motocyklech v Muzeu Vysočiny Pelhřimov

Výstava „Rychlost a tradice“ představuje rozmanitost rolí, významů a vlivů, kterými motocykly ovlivnily společnost. Byly nejen prostředkem dopravy, ale také symbolem svobody a nezávislosti. Byly spojené s dobrodružstvím, cestovními zážitky a sportovními úspěchy.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Mimikry

Výstava „Mimikry“ Bohumily Sarnové-Horkové představí odraz přírody ve formě blížící se abstrakci. Přírodou je autorka okouzlena, chápe její proměnnost a vidí ji do důsledku. A to nejen v malbě, ale i v poezii.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Naučná stezka v Červené Řečici u Pelhřimova

Naučná stezka po pamětihodnostech a krásách Červené Řečice má 12 zastavení a začíná přímo na návsi v centru obce.
Červená Řečice, Kraj Vysočina

Vodní nádrž Trnávka – klidné přírodní koupaliště

Klid, krásné okolí a příjemná atmosféra – přesně tak vypadá koupání ve vodní nádrži Trnávka u Želivy na Vysočině. Jako přírodní koupaliště je využívaná část vodní nádrže u obce Červená Řečice. V těchto místech najdete na březích přehrady upravené pláže.
Želiv, Kraj Vysočina

Stará prelatura v Želivi

V Želivském klášteře se v budově Staré prelatury nachází expozice Knihovna s historickými knihami a artefakty. Knihovna je součástí jinak uzavřené klášterní klauzury, prohlídky pro veřejnost probíhají příležitostně. Mimo to jsou zde také prostory s historickou a archeologickou expozicí.
Želiv, Kraj Vysočina

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.
Želiv, Kraj Vysočina

Vodácký slalomový kanál Trnávka v Želivě

Slalomový kanál patří mezi nejtěžší umělé tratě na světě. Betonové koryto s četnými umělými překážkami vyvolává u vodáků respekt. Přes velké množství skoků, válců a proudů je trať bezpečná a vodáky stále více vyhledávaná. Každoročně se zde uskutečňují závody ve slalomu, raftingu a sjezdu.
Želiv, Kraj Vysočina

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.
Želiv, Kraj Vysočina

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.
Želiv, Kraj Vysočina

Ekofarma Křišťan – poznejte život na venkově

Ekofarma Křišťan a spol. v Milotičkách u Pelhřimova je zemědělská usedlost obhospodařovaná rodinou Křišťanů, jejíž kořeny sahají až do roku 1625. Zabývá se pěstováním brambor, obilovin, chovem ovcí, drůbeže a včel.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.
Želiv, Kraj Vysočina

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.
Želiv, Kraj Vysočina

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.
Želiv, Kraj Vysočina

Gurmania Hotel Starý Pelhřimov – stylová restaurace a ubytování na Vysočině

Hledáte stylové a útulné ubytování v Pelhřimově v plně vybavených pokojích anebo místo, kde se dobře najíte? Pak zkuste hotel a restauraci Gurmania ve které panuje atmosféra působící klidem domova.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Rekreační středisko Kletečná

Rekreační středisko v srdci Českomoravské vysočiny s krásnými výhledy na chraněné území.
Humpolec, Kraj Vysočina

Penzion Okamžik Stanovice

Nově vybudovaný Penzion Okamžik Stanovice zve na pohodovou dovolenou v západní části Vysočiny.
Nová Cerekev, Kraj Vysočina

Glamping Tři Stromky – ThreeTrees – maringotka Bonifác u rybníka

Odpočinek a napojení se na přírodu, být offline sami se sebou. To nabízí nevšední glampingové ubytování v designové maringotce Bonifác, která se nachází cca 9 km od Pelhřimova na Vysočině.
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Cukrárna a kavárna Cafe Iveta v Pelhřimově

Cukrárna a kavárna Café Iveta se nachází na dohled od Muzea rekordů a kuriozit a na trase k expozici Zlaté české ručičky. Přijďte vychutnat exkluzivní italskou kávu s dezertem ruční výroby nebo sklenku moravského vína. V létě vás osvěží 16 druhů zmrzliny, včetně sorbetů.
Pelhřimov, Kraj Vysočina