ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích
Památky

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.
Připravují se zde  expozice věnované vývoji regionu jižního Plzeňska od nejstarších dob po současnost. Celoročně se v muzeu pořádají výstavy ze sbírkového fondu muzea, výstavy výtvarného charakteru a z dalších oborů. Důležité místo zde má nově vybudovaná knihovna s bohatým muzejním fondem, přístupná badatelům a nejširší veřejnosti. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství. Průvodce je schopen tlumočit výklad do znakové řeči. Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, lemovaný protékající řekou Úslavou.
 

Haptický doprovodný program:

Haptický doprovodný program připravený v části stálé expozice v 1. patře zámku Hradiště je určen především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. V případě zájmu jej však mohou využít rovněž vidící, kteří si např. prostřednictvím pásky na oči mohou vyzkoušet, jak své okolí vnímají lidé se zrakovým handicapem, seznámit se s Braillovým písmem, zbavit se předsudků o nevidomých a slabozrakých lidech a poznat, jak jim lépe porozumět a případně i poskytnout pomoc.

Návštěvníci se mohou hmatem seznámit s tradičními regionálními řemeslnými výrobky, např. kolovečskou keramikou, skašovskými hračkami, proutěným zbožím běžné potřeby, nechybí ani repliky sbírkových předmětů z keramiky. Do haptického doprovodného programu je rovněž zařazena expozice děl prof. Milana Knížáka.
Součástí služeb poskytovaných návštěvníkům jsou informační texty v Braillově písmu nebo černotisku a průvodcovský výklad s rozšířeným popisem prohlídkového okruhu, jehož základním prvkem je právě zprostředkování hmatového zážitku.
 

Z historie zámku:

Pseudogotický zámek Hradiště se nachází na jihovýchodním okraji města Blovic, na ostrožně vymezené řekou Úslavou a Komoranským potokem. Původní gotická tvrz zde stála již na konci 15. století. Její zbytky se zachovaly v suterénu v místě dnešního vstupu do objektu.

První písemná zmínka o tvrzi v Hradišti však pochází až z roku 1545, kdy patřila rodu Hradišťských z Hořovic. Po nich se vlastníkem panství stává Anna, roz. Pouzarka z Michnic, dalšími majiteli jsou postupně Karlové ze Svárova, Maxmilián Rudolf hrabě z Gutštejna a Jan Josef svobodný pán z Újezda a na Březnici.

V 16. století byla gotická tvrz přestavěna a vznikl rozlehlý dvoukřídlý renesanční zámek. Po třicetileté válce byl zámek udržován jen s obtížemi. Až v roce 1704 za již zmíněného Jana Josefa svobodného pána z Újezda a na Březnici byl zámek barokně přestavěn. 

Další rozsáhlá barokní přestavba proběhla po roce 1726 za nového majitele Viléma Albrechta hraběte Kolovrata Krakovského. Barokní zámek tvořila tři křídla otevřená směrem na západ, kde existovalo slavnostní dvouramenné schodiště do zámeckého parku. V letech 1845 – 1846, za vlády Jana Nepomuka Karla Krakovského z Kolovrat, zvaného Hanuš, prošel zámecký areál nákladnou přestavbou ve stylu tehdy módního klasicismu, pravděpodobně podle projektu významného architekta Johanna Philipa Joendla. V roce 1872 získávají velkostatek hrabata Pálffyové, kteří si zvolili Hradiště za své hlavní letní sídlo. V letech 1872 – 1874 proběhla velkolepá pseudogotická přestavba, která vtiskla zámku dnešní podobu.

Roku 1919 Jan Pálffy z Erdödu velkostatek Hradiště prodal hronovskému textilnímu továrníkovi Adolfu Klikarovi. Nový majitel provedl některé úpravy interiéru, například zrušil hraběcí koupelnu a v prostoru vlevo od průjezdu (v místě dnešní pokladny) si zřídil moderní byt s kubistickými prvky. Po roce 1945 byl velkostatek konfiskován a od roku 1950 sloužila budova zámku potřebám zemědělského školství.

Aktuality

Jiří Sýkora – malíř blovické krajiny

Výstava uspořádána k výročí sta let od Sýkorova narození představí soubor z jeho široké malířské tvorby a to zejména ze soukromých sbírek.
Blovice, Plzeňský kraj

Mezinárodní den archeologie

Letošní ročník Mezinárodního dne archeologie oslavíme přednáškou archeologa Mgr. Jiřího Boudy na téma Zábava ve středověku.
Blovice, Plzeňský kraj

Odkaz zmizelých – Židovští obyvatelé jižního Plzeňska

Srdečně zveme na výstavu Odkaz zmizelých: Židovští obyvatelé jižního Plzeňska.
Blovice, Plzeňský kraj

Den krajů v Blovicích

Přijďte s námi oslavit Den vzniku Československa, 28. října!
Blovice, Plzeňský kraj

Den válečných veteránů v Blovicích

Přijďte s námi společně uctít válečné veterány!
Blovice, Plzeňský kraj

Běh 17. listopadu

Zveme na 11. ročník běžeckého závodu!
Blovice, Plzeňský kraj

Adventní trh

Tradiční Adventní trh na zámku Hradiště.
Blovice, Plzeňský kraj

Adventní otevřené dílny

Zveme na oslavu svátku sv. Lucie.
Blovice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.
Blovice, Plzeňský kraj

Fara v Blovicích – přespala zde Němcová i Baar

Blovická fara je budova s pozoruhodnou historií. V průběhu staletí ji navštívila řada známých osobností, mezi nimi například Božena Němcová nebo Jindřich Šimon Baar. Nachází se v Americké ulici, naproti kostelu sv. Jana Evangelisty.
Blovice, Plzeňský kraj

Přírodní koupací biotop Blovice

V Blovicích na Plzeňsku najdete sportovně-relaxační areál s přírodním biotopem včetně příslušného zázemí. Díky přírodní filtraci vody se zde nepoužívají chemická čistidla a koupání je tak vhodné i pro alergiky.
Blovice, Plzeňský kraj

Socha býka u Blovic

V areálu jatek Hradišťský Újezd se ukrývá betonová socha býka sochaře Michala Olšiaka.
Blovice, Plzeňský kraj

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.
Blovice, Plzeňský kraj

Kamenný most ve Zdemyslicích

Empírový kamenný klenutý most s litinovým křížem přes řeku Úslavu ze nachází ve Zdemyslicích na Plzeňsku.
Zdemyslice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí

Naučná stezka Z Chocenic na Velkou skálu u Bzí nabízí sedm zastavení s informačními panely, jejichž texty zpracoval osmnáctiletý student Kryštof Vaniš, milovník historie. Na stezce byly vybudovány moderní cyklopointy a moderní odpočinková místa.
Chocenice, Plzeňský kraj

Přírodní park Ždírecká Zoo u Blovic

Ždírecká zoo je tematický park s krásnými dřevěnými a kovovými sochami zvířat v klidné části obce Ždírce-Myť u Blovic na Plzeňsku.
Ždírec, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Na Čabardě

Restaurace V Blovicích na jižním Plzeňsku s příjemným prostředím a výtečnou kuchyní, která se zaměřuje na mezinárodní kuchyni, ale tradiční české pokrmy.
Blovice, Plzeňský kraj

Pivovar Zhůřák

Pivovar Zhůřák se nachází jižně od Plzně ve vesnici Zhůř. V pivovaru se začalo vařit pivo v srpnu 2013 a jeho specializací jsou svrchně kvašená piva různých typů.
Chocenice, Plzeňský kraj

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness hotel Brdy je nově zrenovovaný, komfortně vybavený hotel, který slouží hostům jako ideální výchozí bod turistických a poznávacích výprav do okolí a místo zasloužené relaxace a pohody. Wellness hotel Brdy se nachází se nedaleko centra města Spálené Poříčí.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Útulnoff – glamping Milínov

Nádherná útulna v polích nabízí svět sám pro sebe bez signálu a moderních technologií, kde budete usínat a probouzet se s pohledem do přírody. Útulnoff vznikl s jediným záměrem – odpočinout si a načerpat síly. Za nápadem stojí farmář Pavel Moulis.
Nezvěstice, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá kráva

Pivní lázně a hotel v Nepomuku na Plzeňsku. Hotel Zlatá kráva je první svého druhu v České republice. Nabízí zážitkové ubytování v areálu pivovaru, pivní lázně, kvalitní wellness a především komfort vlastního výčepu přímo na pokoji. Což takhle načepovat si pivo kdykoli na něj přijde chuť?
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pivovar Zlatá kráva v Nepomuku

V Nepomuku na Plzeňsku se opět vaří pivo. Původní pivovar obnovila místní rodina Sochorových. Roční výstav pivovaru je kolem 3000 hektolitrů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Na historickém náměstí Nepomuku je umístěn Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu. Ve starobylém domě najdete zrekonstruovaný hotel, pokud dostanete chuť na dobrou večeři či oběd, je zde k dispozici stylový staročeský Švejk restaurant a secesní kavárna s nabídkou české i mezinárodní kuchyně.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kemp Nový rybník u Nepomuku

Kemp Nový rybník nabízí dvou a čtyřlůžkové chatky, prostor pro stany i karavany s celkovou kapacitou 80 míst. K využití je kuchyňka, umývárny, WC či sprchy. V kempu se nachází restaurace, Wi-Fi připojení, možnost rybolovu, minigolfu, tenisu a dalších aktivit.
Nepomuk, Plzeňský kraj