ÚvodAktualityTři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům
nejmladší zámky, kudy z nudy
Památky

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Poslechněte si audio verzi článku
Hledáte zajímavé tipy na rodinné výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!

Pohádkový zámek Lešná a Zoo Zlín

zámek Lešná ZlínBenjamínkem mezi moravskými šlechtickými sídly je zámek Lešná, kam se podíváte jen coby návštěvníci zoologické zahrady Zlín. Pohádková stavba, kde se novorenesance mísí s novogotikou, švýcarským stylem i novobarokem, vznikla v letech 1887–1893 a její majitelé, hrabata Seilernové, ji vybavili veškerým dobovým komfortem. Nahlédnout můžete do pracovny hraběte Josefa Karla Seilerna. Právě on na začátku 20. století založil v zámeckém parku soukromou zoologickou zahradu, prababičku současné Zoo Zlín. Pokud se chystáte navštívit obě místa, doporučujeme vám zakoupit si na pokladně zoo kombinovanou vstupenku nazvanou "zoo+zámek".
 

Romantické vyhlídky na severu

větrušeKrásné výhledy, výletní restaurace a penziony – to je společný znak několika zámečků na severu Čech. K nejznámějším patří VětrušeÚstí nad Labem: kromě zámečku s rozhlednou, restaurací a hotelem tu najdete i přírodní a zrcadlové bludiště, výlet z centra města navíc zpestří lanovka. Pověstná je i Pastýřská stěnaDěčíně: vyhlídková restaurace inspirovaná středověkými hrady tu stojí od roku 1905. Kromě krásného výhledu na město, zámek a do údolí Labe najdete na kopci i zoologickou zahradu, přes hřeben prochází také červená turistická značka, která vede dál na západ kolem Terezínského rybníka k rozhledně na Děčínském Sněžníku. Lanovku tu nemají, místní legendou ale býval výtah ve skále; v provozu byl ale jen jedenáct let, naposled v roce 1994. Oblíbená je via ferrata s patnácti trasami na skalách pod zámečkem.

hrad HněvínRomantickou hradní vyhlídku má i Varnsdorf: Hrádek (Burgsberg) zdaleka viditelná dominanta města, stojící téměř na státní hranici nad silničním přechodem do Německa. Okázalé sídlo členů místní sekce Horského spolku vyrostlo za jediný rok, první návštěvníci přišli kouzelný výhled na město, Šluknovskou pahorkatinu, Lužické hory nebo Krkonoše, obdivovat v roce 1904. V současné době probíhá na Hrádku rekonstrukce, která by měla trvat minimálně do konce roku 2024. Mezi obyvateli i návštěvníky Litoměřic je známá i Mostka či Mostná hora, výletní restaurace s rozhlednou; na severním okraji Litoměřic stojí od roku 1910. Delší historii má romantický hrádek Hněvín nad Mostem, ze kterého si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří. Původní hrad zanikl za třicetileté války, dnešní věž s restaurací v gotizujícím slohu vyrostla v letech 1905–1906.
 

Poslední zámek v Čechách

chateau kotěraElegantní atmosféra počátku 20. století a pověst nejmladšího zámku u nás provází zámeček Chateau Kotěra v Ratboři u Kolína, který pro vlastníky místního cukrovaru, rodinu Mandelíků, stavěl v letech 1911–1913 Jan Kotěra. Pro tehdy asi třicetiletého zakladatele české moderní architektury byl ratbořský zámek první velkou zakázkou. Dnes je známý jako luxusní hotel s vyhlášenou restaurací, zámecké pokoje jsou vybavené replikami i originály původního zařízení. Cukrovarnickou oblast v Polabí připomínají také výletní jízdy po obnovené řepařské železničce v Sendražicích; síť úzkokolejek přepravujících řepu měřila na přelomu 19. a 20. století více než 130 kilometrů.
 

Lovecký zámeček na Kladské

zámeček KladskáU národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký zámeček knížete Schönburga-Waldenburga. Na přelomu 19. a 20. století dal majitel postavit ještě dalších pět srubů, všechny ve švýcarsko-tyrolském stylu. Kníže Otto Sigismund Schönburg-Waldenburg byl vášnivým milovníkem přírody a chovu zvěře. Za jeho života byla Kladská druhým největším revírem v Čechách. Dodnes se zde koná organizovaný lov zvěře. V areálu nechybí ani restaurace s domácí klasickou kuchyní, ubytovat se můžete jak v Loveckém zámečku, tak i Loveckém srubu nebo Prázdninovém bytě.
 

Hraniční zámeček mezi Rakouskem a Moravou

Hraniční zámečekHraniční zámeček u obce Hlohovec je významná architektonická památka Lednicko-valtického areálu. Byl vybudován Lichtenštejny jako jejich letní sídlo. Zámek byl vystavěn na močálovité půdě, která musela být nejdříve zpevněna dřevěnými piloty a rošty, na které pak byly položeny základy objektu. Nachází se při břehu Hlohoveckého rybníka a stojí na historické hranici Moravy a Dolního Rakouska, což připomíná i název na fasádě "Zwischen Österreich und Mähren" (mezi Rakouskem a Moravou). Jedna polovina stavby byla postavena na rakouské a druhá na moravské straně – ve své době procházela totiž hranice středem tehdy jednoho rybníka. Ta byla posunuta až daleko na jih za Valtice přičleněním Valticka k ČSR v roce 1920. Dnes se v areálu nachází hotel, restaurace Essens, vinný sklep, terasy, salonky, kongresový sál, sauna, masážní vířivá vana, venkovní bazén a mnoho dalších služeb.
 

Rokokový Karlštejn na Vysočině

zámeček KarlštejnKdyž se řekne Karlštejn, většina z nás si vybaví středočeská královský hrad u Berounky. My vás však zavedeme na Vysočinu ke stejnojmennému loveckému zámečku. Své jméno získal podle názvu zdejšího vršku. V roce 1770 ho nechal postavit český šlechtic a majitel rychmburského panství Filip Kinský. Původně sloužil knížecímu dvoru rodu Kinských z Vchynic a Tetova a až do roku 1925 obklopovala zámeček jelení obora. Ze zámečku je půvabný výhled do kraje Svratouchu. Na zámku Karlštejn se natáčely filmy Temno, O kominickém učni a dceři cukráře a televizní seriál Četnické humoresky. Další zajímavostí je i to, že leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku. Po rozsáhlé rekonstrukci se změnil na příjemné ubytovací místo s restaurací, ze které se vám nebude chtít odejít.
 

Zámeček ve Vysoké u Příbramě s expozicí Antonína Dvořáka

zámeček DvořákOd roku 1873 patřilo vysocké panství k majetku hraběte Václava Kounice, švagra slavného českého skladatele Antonína Dvořáka (roku 1877 se oženil se starší sestrou Dvořákovy ženy Anny, Josefinou). Kounic nechal část lesa na okraji obce upravit v lesopark, v jehož středu dal vystavět malý zámeček podle návrhu architekta Čeňka Gregora. Stavbu věnoval svatebním darem Josefině, která v něm pak prožila většinu života. Dvořák byl poprvé na Vysokou pozván novomanžely Kounicovými při příležitosti jejich sňatku v roce 1877 a zdejší příroda mu na první pohled učarovala. Další pozvání přišlo roku 1880. Během tohoto léta a ve třech následujících obýval skladatel tzv. dvorek, menší stavení v těsné blízkosti zámečku. Uvnitř dnes najdete expozici nejen o Antonínu Dvořákovi, ale také o osobnostech původních majitelů, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny (roz. Čermákové), významné pražské herečky.
 

Tři trubky, Větrný zámek a neexistující Pepčín

  • Tři trubkyVojenskému prostoru v Brdech padly za oběť desítky vesnic, osad, samot a hájoven. Jedním z mála dochovaných objektů je lovecký zámeček Tři trubky, který nechal v letech 1888 až 1890 na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka vybudovat hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld, majitel okolních lesů a panství Dobříš a Zbiroh. Romantickou stavbu si prohlédnete nejen zvenčí – v areálu loveckého zámečku vznikl Dům přírodz Brdy s poutavou expozicí.
  • Zvláštní stavbu objevíte na vrchu Křemešníku mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Kromě stejnojmenného hotelu, poutního kostela nejsvětější Trojice s křížovou cestou, rozhledny Pípalka s krásným kruhovým rozhledem nebo okružní naučné stezky tu stojí Větrný zámek. Kvůli skleněným havranům sedícím na věži a připomínajícím známou pohádku se mu říká také Havraní. Masivní sídlo si nechal v letech 1930–34 podle návrhu Kamila Hilberta postavit sochař, tvůrce medailí a milovník pohádek Josef Šejnost, ale nestihl dokončit ani zámek, ani otevřít zamýšlené muzeum medailí. Větrný zámek si prohlédnete jen zvenčí.
  • větrný zámečekNejmladší šlechtické sídlo s nejkratší historií stávalo pod návrším Myšince mezi Uherským Brodem, Drslavicemi a Vlčnovem. V letech 1903 až 1905 tu hrabě Václav Kounic pro svoji druhou ženu Josefínu nechal postavit překrásný pětipatrový letohrádek Obora, kterému místní říkali Pepčín. Na konci druhé světové války byl vyrabován a dlouhá desetiletí pak chátral, roku 1981 byl srovnán se zemí. Dnes jej připomíná jen holá mýtina a nepatrné zbytky sklepení se studnou, obnovy se Pepčín možná dočká v podobě rozhledny.
Rozhledna Hrádek ve Varnsdorfu Příroda

Rozhledna Hrádek ve Varnsdorfu

V současné době probíhá na Hrádku rekonstrukce. Ta by měla skončit během roku 2024, do té doby je objekt uzavřen.

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe Gurmánská turistika

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Děčínská výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Budova je v rekonstrukci, otevřeno je zde bistro a vyhlídková věž.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století Ubytování

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány Gurmánská turistika

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Výletní zámeček Větruše – nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem Památky

Výletní zámeček Větruše – nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Zavítejte na výletní zámeček Větruše. Ve zrekonstruovaném zámečku můžete ochutnat jídla z české kuchyně, posedět uvnitř nebo na zahrádce a pokochat se výhledem na Ústí u zákusku a dobré kávy.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město Životní styl

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech Památky

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Od září 2024 je po rekonstrukci možné se v zámečku ubytovat.

Zámek Chropyně Památky

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Šámalova chata na Nové Louce Gurmánská turistika

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Větrný zámek na Křemešníku Památky

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné Památky

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa Památky

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa

Rozhledna vypadající jako hrádek z nějaké pohádky stojí v Letenském parku, nedaleko Zámeckého parku, téměř v srdci města. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů, odkud se nabízí výhled na celé Teplice, Krušné hory a České středohoří.

Zámeček Karlštejn u Svratky Památky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Hraniční zámeček a Restaurant Essens Ubytování

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Château de Frontiere (Hraniční zámeček) byl vystavěn na západním kraji Hlohoveckého rybníka v letech 1816 až 1819 šlechtickým rodem Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo. Přímo v objektu Hraničního zámečku se nachází luxusní restaurant.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích Památky

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Penzion Zámeček Janovičky nedaleko Broumova Ubytování

Penzion Zámeček Janovičky nedaleko Broumova

Penzion Zámeček býval zájezdním hostincem z roku 1916. Nachází se v CHKO Broumovsko v blízkosti polských hranic, na klidném místě s krásným výhledem na Broumovské stěny a Broumovskou kotlinu. Výletní hotel a restaurace v zeleni malebné krajiny Broumovska.

Vyhlídková věž v rezidenci Zámeček ve Františkových Lázních Příroda

Vyhlídková věž v rezidenci Zámeček ve Františkových Lázních

Františkovy Lázně nabízí širokou škálu možností vycházek do okolí města, přičemž na těchto cestách můžete navštívit i vyhlídkové věže. Cesty vás tak zavedou i k Rezidenci Zámeček nacházející se téměř na rovině ve východním cípu města. Po náročné rekonstrukci je zde otevřena vyhlídková věž zámečku.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů Příroda

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně Památky

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

Využijte hezké dny k cestování a poznávání různých zákoutí naší vlasti.. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař byl v tomto směru velmi aktivní – a zdaleka nešlo jen o Karlštejn.
2. září 2024 6:37
Památky