Zámecký areál se rozkládá na celkové ploše 6 hektarů na severozápadním okraji obce Třebešice u Benešova. Je tvořen budovami zámku, klasicistní konírny, barokního špýcharu a hospodářskými budovami bývalého lihovaru a pivovaru. V západní a severní části se rozprostírá bývalý park a ovocný sad.
Dlouhou dobu byl třebešický zámek v havarijním stavu a dokonce i na seznamu bezprostředně ohrožených památek Národního památkového ústavu.
Manželé Valdovi koupili
opuštěný a zcela zanedbaný areál s poškozenými budovami v roce 2008 od té doby se věnují jeho postupné obnově. Nezaměřují se přitom pouze na
objekt zámku, obnovou prošly také značně poškozené
hospodářské budovy či zaniklé části a v areálu proběhly
sadové úpravy. To vše by však nebylo možné bez velkého nasazení, obětavého a zodpovědného přístupu i vlastnoruční práce majitelů.
Zámek je
veřejnosti otevřen v době konání akcí, probíhají zde výstavy, koncerty a jiné kulturní pořady, výlovy rybníku Žiďák, autorská čtení, oslavy obce a další akce. V zámku a zahradě je možné uspořádat
svatbu.
Zámecké ubytování
Boutigue Apartmány se nacházejí v samém areálu barokního zámku Třebešice u Divišova, v jeho bezprostředním sousedství.
Jsou stylově zařízeny, každý má svojí, neopakovatelnou atmosféru, která Vás zanese do dob minulých, kdy nebylo třeba tolik spěchat... Hosté mohou využívat krásný zámecký park k odpočinku, užít si neopakovatelnou atmosféru historie, kterou památka barokního zámku nabízí. Třebešice, kde se náš zámecký areál nachází jsou malou, klidnou vesničkou, která je ideální svou polohou k podnikání pěších nebo cyklistických výletů do svého okolí. Nabízí se návštěva zámků Konopiště, Jemniště, Český Šternberk anebo přírodních cílů jako je hora Blaník nebo nedaleká rozhledna Špulka.
Z historie zámku
Renesanční
stavba zámku prošla ve 3. čtvrtině 17. století
raně barokní přestavbou, další úpravy areálu proběhly v 70. letech 18. století. Větší stavební úpravy přineslo i 19. století, kdy došlo ke
klasicistní přestavbě. V této době bylo třeběšické panství ve vlastnictví
Emauzského kláštera a jeho podoba se, s výjimkou drobných úprav, zachovala dodnes. V době pozemkové reformy
1924 byl zámecký areál
prodán poslednímu nájemci Františku Šestákovi. On a jeho rodina jej užívali
do roku 1951, kdy z něj byli
násilně vystěhováni. Poté zámek sloužil potřebám
jednotného zemědělského družstva a částečně byl využíván k bytovým účelům.
Postupná rekonstrukce zámeckého areálu
Po roce 2008 bylo provedeno provizorní zajištění budov a vyčištění areálu a již v roce 2009 proběhla oprava střechy zámecké budovy. Od roku 2011 práce pokračovaly
obnovou interiérů zámku, kde byly opraveny
trámové malované stropy. Zároveň došlo na celkovou opravu budovy chlévů. Restaurována byla nově objevená kaple. V roce 2015 se podařilo zrekonstruovat
hlavní bránu, zbořenou ve 20. století. V roce 2017 byla dokončena
obnova zámeckých fasád. Během deseti let se podařilo opravit rozsáhlý
komplex budov včetně sýpky a pivovaru.
Zámecký areál se rozkládá na celkové ploše 6 hektarů.
Areál tvoří budovy zámku, klasicistní konírny, barokní špýchar a hospodářské budovy bývalého lihovaru a pivovaru.
Došlo k postupné obnově zámku, hospodářských budov, chlévů, kaple a sýpky. Proběhly také sadové úpravy.
V zámku probíhají výstavy, koncerty, kulturní pořady, autorská čtení a mnoho dalších akcí včetně možnosti uspořádat svatbu.
Hosté mohou zažít neopakovatelnou atmosféru historie, užívat zámecký park a vychutnat si klid malé vesnice Třebešic, která je ideální pro pěší a cyklistické výlety.
Zámek byl původně renesanční stavba, prošel raně barokní přestavbou ve 3. čtvrtině 17. století a klasicistní přestavbou v 19. století.
V době pozemkové reformy byl zámecký areál prodán poslednímu nájemci Františku Šestákovi a jeho rodina jej užívala až do roku 1951.
První kroky zahrnovaly provizorní zajištění budov a vyčištění areálu, následně v roce 2009 proběhla oprava střechy zámecké budovy.
Obnova interiérů zahrnovala opravy trámových malovaných stropů a celkovou opravu budovy chlévů.
V okolí lze navštívit zámky Konopiště, Jemniště, Český Šternberk, horu Blaník a rozhlednu Špulka.