Voda v jezírku, které leží v lesích u Žďáru nad Sázavou má díky vápencům jasnou zelenavou barvu, vidět je za dobrých podmínek až 7 metrů pod hladinu.
Lom byl v polovině 19. století jediným vápencovým lomem v celém kraji a zdejší vápno šlo doslova na dračku. Pro vápno sem jezdili až od
Polné,
Přibyslavi,
Poličky a daleko od Bystřice. Vápno se pálilo ve dvou šachtových pecích, správce měl kancelář v malém zděném domku nad lomem. Problém nastal ve chvíli, kdy se dělníci dostali do příliš velké hloubky a silný pramen tu těžbu krystalických vápenců přerušil.
Pozůstatky po těžbě, haldy, odvaly a různé sníženiny jsou patrné v okolí jezírka dodnes. Voda v jezírku má díky vápencům jasnou zelenavou barvu, vidět je za dobrých podmínek až 7 metrů pod hladinu, celkově jezírko dosahuje hloubky 13 metrů.
Původní vápencový lom byl uzavřen v roce 1908, do té doby zde žádné jezírko nebylo. Přesto místní obyvatelé stačili vytvořit řadu pověstí o jezírku, například o tom, že v něm žijí zrůdné ryby s velkými hlavami anebo raci vážící prý až 1 kg!
K jezírku vede modrá a žlutá turistická značka i
Hamerský vycházkový okruh.