Přibyslav

Ze školy si řada lidí pamatuje, že u Přibyslavi v roce 1424 zemřel Jan Žižka. Pokud do města přijedete od obce Žižkovo Pole, u dlouhé aleje si všimnete obří mohyly označující místo válečníkovy smrti. Kromě toho ve městě objevíte zámek s hasičským muzeem a několik dalších památek.

Co musíte vidět v Přibyslavi

Přibyslav opakovaně trápily požáry; po tom v druhé polovině 18. století zůstalo nedotčeno jen několik domů na náměstí. Dodnes ale můžete vidět mohutnou gotickou věž, která je typickou dominantou města. Vedle ní stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele, opodál si můžete prohlédnout expozice Městského muzea v Kurfürstově domě. Trochu stranou v Husově ulici najdete zámek; vybudoval jej Zachariáš z Hradce, starší část dosud prozrazuje styl italské renesance. V zámku sídlí hasičské muzeum.
 

Žižkova mohyla a socha

Vedle Žižkovy mohyly postavené podle projektu architekta Antonína Wiehla připomíná slavného válečníka v Přibyslavi také jezdecká socha. Až ji uvidíte, dojde vám, že ji znáte – jde totiž o zmenšenou jezdeckou sochu Jana Žižky od Bohumila Kafky, která stojí u Národního památníku na VítkověPraze. Přibyslavská kopie vznikla v roce 1935 jako menší zkušební odlitek, i tak měří přibližně tři metry na výšku a tři metry na délku. Originál na Vítkově je vysoký devět metrů.
 

Výlet na kole po bývalé železniční trati

Pro cyklisty a in-line bruslaře je ideálním místem přes devět kilometrů dlouhá cyklostezka s minimálním převýšením vedoucí z Přibyslavi do obce Sázava po staré zrušené železniční trati. Na kole se můžete vypravit také do Havlíčkovy Borovérodnému domu Karla Havlíčka Borovského. V Ronově nad Sázavou si prohlédněte malebný středověký kamenný most, v blízké oboře zkuste vypátrat zříceniny hradu Ronova. V letních měsících láká k návštěvě přibyslavské koupaliště.

Turistická informační centra


Akce ve městě Přibyslav

Středověký den – Přibyslav 1424

Přibyslav si mnohými akcemi po celý rok 2024 připomíná úmrtí Jana Žižky v roce 1424. Jednou z velkých plánovaných akcí je Středověký den 17. srpna 2024.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Aktivity ve městě Přibyslav

Posázavská cyklostezka Přibyslav – Sázava po staré železniční trati

Cyklostezka, která vede po staré zrušené železniční trati z Přibyslavi do Sázavy (u Žďáru nad Sázavou), je dlouhá 8 855 metrů, trasa je bez kopců. Vhodná je především pro cyklisty a in-line bruslaře.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Koupaliště Přibyslav

V areálu koupaliště je k dispozici velký bazén s masážními tryskami, houpací záliv, masážní lavice, chrlič a skluzavka i dětský bazén. Nechybí samozřejmě ani šatny, umývárny, WC a občerstvení. Pro ležení u vody slouží velká louka.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Cesta Karla Havlíčka Borovského

Turistická cesta Karla Havlíčka Borovského vede z Havlíčkova Brodu přes Přibyslav do Hlinska. Trasa měří 46,5 km a je schůdná pěšky i na krosovém kole.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Zničený hrad byl v polovině 16. století nahrazen renesančním zámkem, pozměněném později v duchu klasicismu. Dnes na zámku sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Středověký most v Ronově nad Sázavou

Tříobloukový kamenný most v Ronově přes řeku Sázavu pochází pravděpodobně z přelomu 15. a 16. století a patří mezi deset nejstarších dochovaných mostů v Čechách. Nachází se vedle hlavní silnice v obci, nedaleko města Přibyslav.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Kurfürstův dům v Přibyslavi

Tento měšťanský dům patřil do staré středověké zástavby města. Čím byli nebo čím se zabývali jeho původní majitelé s určitostí nevíme. Jedna z prvních zmínek o tomto objektu pochází z roku 1654, kdy dům patřil Tomáši Bělskému, řezníkovi.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi

Historie Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je spjata s Janem Žižkou z Trocnova a husity. Město, které bylo známé těžbou stříbra, nabízí také starobylé památky.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace ve městě Přibyslav

Grand Café

Přibyslav najdete ve vyjmenovaných slovech, ale i na mapě pozornosti milovníků dobré kávy. Miluje ji také Miroslav a Alena Pleslovi.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Penzion U Kubínů v Přibyslavi

Penzion U Kubínů v Přibyslavi nabízí své služby již od roku 1823, kdy byl na přibyslavském náměstí č.p. 56 založen zájezdní hostinec.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Hasičský hotel Přibyslav

V Přibyslavi se lze ubytovat v Hasičském hotelu. Mimo jedinečného prostředí Českomoravské vrchoviny, vás každý den uvítá hotelová restaurace, nabízející speciality české i zahraniční kuchyně.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Havlíčkobrodsko


S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.
Havlíčkův Brod, vítěz soutěže Historické město roku 2020, Pěšky po Česku

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Hrdou dominantou města Ledče je hrad vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad patří tak k nejstarším kamenným šlechtickým sídlům v Čechách. V roce 1509 zde došlo k sice kuriózní, leč tragické nehodě, na kterou doplatila choť majitele panství Buriana Ledečského.
Ledeč nad Sázavou, Výlety s příběhem