Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.
Po celý rok pořádá Zemský hřebčinec v Písku
pravidelné komentované prohlídky pro širokou veřejnost – aktuální termíny jsou vždy zveřejněny na webových stránkách. Skupiny si mohou objednat samostatnou prohlídku (od 10 osob, alespoň 3 dny předem).
Prohlídky jsou spojeny s populárním výkladem zaměstnanců hřebčince a nepochybně ve vás zanechají nostalgickou vzpomínku na tradice rakousko-uherské monarchie, ale i krásné dojmy ze zhlédnutí současného koňského osazenstva (okolo 60 hlav).
Architektonicky zajímavý
komplex budov z režného zdiva se secesními detaily obsahuje prostorné stáje, jízdárnu, provozní a administrativní budovy, byty zaměstnanců. Armádě sloužil hřebčinec do roku 1924, poté přešel pod civilní správu. Z píseckého chovu pocházel i
legendární kůň Ardo, který stál modelem sochaři J. V. Myslbekovi, když modeloval
pomník sv. Václava pro pražské Václavské náměstí. Jedna z Myslbekových studií dnes stojí na nádvoří hřebčince.
Zemský hřebčinec Písek je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní. Těmi dalšími jsou
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a
Zemský hřebčinec Tlumačov.
Zemský hřebčinec v Písku, historický objekt v tudorovském stylu, nabízí návštěvníkům prohlídky a pohled na chov koní a bohatou historii.
Zemský hřebčinec Písek byl vybudován na přelomu 19. a 20. století.
Hřebčinec je vybudován v tudorovském slohu.
Od 1. července 2010 má status Národní kulturní památka České republiky.
Návštěvníci mohou během prohlídky vidět současné koňské osazenstvo a architektonicky zajímavý komplex budov se secesními detaily.
Hřebčinec pořádá pravidelné komentované prohlídky pro širokou veřejnost, samostatné prohlídky pro skupiny od 10 osob s objednáním alespoň 3 dny předem.
Ardo byl legendární kůň z píseckého chovu, který stál modelem sochaři J. V. Myslbekovi pro pomník sv. Václava.
Na nádvoří hřebčince byla umístěna jedna z Myslbekových studií.
Hřebčinec měl vliv na chov koní a je jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení.
Před rokem 1924 hřebčinec sloužil armádě.
V hřebčinci se obvykle nachází okolo 60 hlav koní.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.