Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).
Liberecká zoo chová kolem 170 druhů zvířat o celkovém počtu více než 1430 jedinců ze všech kontinentů. Mezi nejzajímavější chované druhy patří takin čínský, zebra bezhřívá a sob lesní, levhart sněžný, margay, pavián pláštíkový a mangabej žlutobřichý, viskača, dracéna krokodýlovitá nebo ara hyacintový a orlosup bradatý. Zcela výjimečná je jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu, v níž nechybí například orlosupi bradatí, orli královští a skalní. Zoo se chlubí i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského (Equus africanus somaliensis) v Česku, jediným chovem himálajského nahura modrého (Pseudois nayaur) v Česku i tradičně početnou skupinu populárních šimpanzů (Pan troglodytes). Mezi další návštěvnicky oblíbená zvířata patří především pandy červené, kočkovité šelmy – levharti sněžní i čínští, lvi, gepardi i rysi karpatští, sloni indičtí, žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé i Chapmanovy či lachtani hřivnatí a nejrůznější tropičtí živočichové.
Liberecká zoo je se svou rozlohou necelých 14 hektarů ideální pro celoroční výlety rodin s malými dětmi. Příjemné prostředí na úpatí Jizerských hor doplňují četná občerstvení. Prohlídkovou trasu si můžete zpestřit poslechem zpěvu ohrožených ptáků na jedinečném orloji. Ten najdete ve spodní části zoologické zahrady. Zoo Liberec nabízí zážitkový program Ošetřovatelem v zoo. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.
Expozice tropických ještěrů
V Zoo Liberec vznikla roku 2024 expozice tropických ještěrů, kteří se v chovech zoologických zahrad objevují zřídka. Uvidíte zde ohrožené gekony či chameleona pardálího, jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů. Exotičtí ještěři jsou v pavilonu ZooExpo, kde doplňují mezi návštěvníky oblíbenou expozici tropických žab. Mezi ještěry je dále k vidění karibský ještěr anolis mramorovaný, dasie smaragdová z jihovýchodní Asie z čeledi scinkovitých ještěrů a ostatní obývají různé druhy gekonů. Nachází se zde i jeden z nejohroženějších gekonů světa žijící v Tanzanii, gekon modrý. Dalšími jsou atraktivně zbarvený gekon psychedelický z Vietnamu, tři druhy z Madagaskaru nebo "mistr kamufláže" ploskorep Henkelův.
Hvězdy Zoo Liberec
Takiny čínské zoo přivezla v roce 2002 ze Zoo Peking, už po dvou letech se narodilo první mládě – samec Golda. Od té doby se pak skupina rozrostla o více než třicet mláďat tohoto himálajského sudokopytníka, kteří byli za účelem založení dalšího chovu postupně transportování do dalších zoologických zahrad. Z dravců si největší pozornost zaslouží především orlosup bradatý, který je zapojen do projektu repatriace, tedy návratu do volné přírody. Pouze v zoo pod Ještědem můžete v Čechách spatřit například mangabeje žlutobřiché, paviány pláštíkové nebo vzácné urialy bucharské.
Více než polovina chovaných druhů je zapojena do evropských záchovných programů (EEP, ESB), které pomáhají zachránit a udržet životaschopné populace ohrožených druhů právě koordinovaným chovem v lidské péči v zoologických zahradách.
Tichá setkání se zvířaty
Zoo Liberec chová velmi různorodé druhy zvířat s různým denním rytmem, chováním i návyky. Bez upozornění by mohly některé aktivity zvířat návštěvníkům uniknout. Přijměte tedy pozvání na „tichá setkání“ u některých výběhů – jde však o zvířata, záruka akce ve výběhu nemůže být stoprocentní. Časy je potřeba brát s malou tolerancí +/- pěti až deseti minut. Doporučujeme vám zastavit se u níže uvedených expozic v daných časech, kdy se podle zkušenosti našich ošetřovatelů zvířata obvykle předvádí, věnují krmení nebo nějaké jiné zvláštní aktivitě. Nejde o komentované setkání, ale o možnost užít si zajímavé momenty že života zvířat v lidské péči.
Nestor kea – 10:30 každý den
Šimpanz – 11:00 a 14:00 každý den
Tučňák Humboldtův 12.00 každý den
Tropické žabky 12:30 pondělí, středa, pátek
Panda červená 13:30 každý den
Dracéna krokodýlovitá 13:30 pondělí, středa, pátek
Takin čínský 14:45 každý den
Sob karelský 15:00 každý den