V Karlových Varech můžete navštívit Vánoční dům, který je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací. Je to první a jediný svého druhu v České republice.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nabízí sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob. Mezi expozice patří 'Nekonečný příběh bižuterie', 'Čarovná zahrada - České sklo sedmi století' a 'Svět zázraků ve skleněném krystalu'.
Metelkův mechanický betlém ve Krkonošském muzeu Jilemnice obsahuje 142 pohyblivých figurek, které vytvářejí dohromady 350 pohybů.
Během exkurze v manufaktuře Irisa se dozvíte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob, zjistíte například, kolik ozdob se vyrobí za den nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček.
V Muzeu krkonošských řemesel v Poniklé můžete vidět zpracování obilí a slámy, drátování, výrobu vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky a dobově vybavenou světničku.
Kromě tradiční ruční výroby vánočních ozdob ze skleněných perlí, můžete v muzeu Rautis také vyzkoušet vlastní šikovnost v kreativní dílně. Výroba je navíc zapsána na seznamu UNESCO.
Krýzovy jesličky jsou dílem jindřichohradeckého měšťana Tomáše Krýzy a jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.
V Třebechovickém muzeu betlémů se nachází více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, jak velmi starých, tak i z současnosti.
Starý kostelní betlém v Kašperských Horách, dílo místního truhláře, řezbáře a muzikanta Prokopa Macka z roku 1859, je významnou památkou šumavského betlémářství a je celoročně k vidění v kostele sv. Markéty.
Expozice Muzea Vánoc a vánočních ozdob v Ostré se zaměřuje na historické i nové předměty s tématikou Vánoc od 19. století do současnosti, zahrnující ozdoby, stromky, betlémy a formy na pečení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.