ÚvodAktualityFrantišek Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Poslechněte si audio verzi článku
Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
Řada lidí se ke svým rodinám už nikdy nevrátí a nikdo o nich už nikdy neuslyší. Kdybychom spočítali všechny zmizelé na celém světě, zjistili bychom, že jde o celosvětovou humanitární tragédii. A zdaleka nejde jen o nebezpečné země: i v Česku se každý rok ztratí několik tisíc lidí. Většinu z nich se podaří najít, ale některé ne. Každý rok se tak pohřešuje několik stovek lidí. Někdy jde o oběti únosů, loupeží a vražd, jindy o předem pečlivě připravené útěky před problémy. Některé příběhy ztracených lidí končí smutně, objevují se ale i ty s dobrým koncem. Nad jinými ale i po letech a desetiletích visí otazníky – například nad osudy básníka a ilustrátora Františka Gellnera (1881–1914).
 

Bohém, který se nevrátil z první světové války

František Gellner byl básník, prozaik, ilustrátor a představitel generace anarchistických buřičů. Zbylo o něm jen málo, ostatně jeho životní pouť se uzavřela v jeho třiatřiceti letech. Rozsahem skromné dílo v čele s básnickými sbírkami Po nás ať přijde potopa a Radosti života, v němž se Gellner často stylizoval do role outsidera, bylo v básníkově době hodnocené jako nemorální, nízké a vulgární. Na paškál si bral pokrytectví maloměšťáků, sociální nerovnost i politiku, čtenářům se básně zdály příliš prosté a jednoduché. Jeho mistrovství tak ocenily teprve pozdější generace. Možná i vy znáte jednu z jeho nejznámějších básní, nazvanou Perspektiva:

Má milá rozmilá, neplakej!
Život už není jinakej.
Dnes buďme ještě veselí
na naší bílé posteli!
Zejtra, co zejtra? Kdožpak ví.
Zejtra si lehneme do rakví.

Gellner si rozhodně opovržení svých současníků nezasloužil: v rodné Mladé Boleslavi vystudoval gymnázium, pak dva roky techniku ve Vídni, rok strávil na báňské akademii v Příbrami a studoval také malířství, a to v Mnichově, Paříži a Drážďanech. Uplatnění našel v ilustrovaných satirických časopisech, od roku 1911 pak pracoval jako kreslíř a novinář v redakci Lidových novin v Brně.

Po vypuknutí první světové války v srpnu 1914 Gellner narukoval do rakousko-uherské armády. Zapřisáhlý antimilitarista byl odvelen na frontu do Haliče a již 13. září prohlášen za nezvěstného. Přesnější informace chybí, zkrátka zmizel a už o něm nikdy nikdo neslyšel. Některé Gellnerovy básně zhudebnily skupiny Visací zámek a Katapult, písničkáři Pepa Nos a Jaromír Nohavica. Úryvky Gellnerových básní můžete slyšet také ve filmu Petrolejové lampy režiséra Juraje Herze, pro nějž skladatel Luboš Fišer zhudebnil Gellnerovy básně jako šansony a kuplety přelomu 19. a 20. století.
 

Slavné osobnosti, které se ztratily

Máte rádi nevyřešené a nevysvětlené záhady? Každý rok zmizí tisíce lidí, největší pozornost ale vyvolává zmizení slavných osobností. Lámat si hlavu s odpovědí na otázku, co se jim stalo, je pro lidskou zvídavost přirozené.

Všechny milovníky záhad a konspirací dodnes zajímá příběh Amelie Earhartové, která ve třicátých letech 20. století vzbuzovala obdiv svými leteckými úspěchy. Má na kontě řadu rekordů, například byla první ženou, která letěla ve výšce přibližně 4250 metrů, jako první žena letěla rychlostí asi 290 kilometrů v hodině a v roce 1932 vstoupila do dějin letectví jako první žena, která samostatně přeletěla Atlantický oceán. Osudným se pro ni stal let kolem světa, který začala plánovat v roce 1935. Když před sebou v červenci 1937 měla posledních jedenáct tisíc kilometrů, odstartovala s navigátorem Fredem Noonanem z Nové Guineje směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu. Asi po 1300 km se rádiové spojení přerušilo a letadlo „zmizelo“. O ztroskotání letadla Amelie Earhartové psaly noviny po celém světě a hledání jejích ostatků a trosek letadla provází řada falešných poplachů. Slavná letkyně ale zmizela beze stopy a ani po letech není jasné, co se stalo.

O dva roky později se vydal na plavbu na džunce, malé čínské plachetní lodi a s čínskou posádkou, Richard Halliburton, americký cestovatel, dobrodruh, publicista a autor populárních cestopisů. Při plavbě dlouhé čtrnáct tisíc kilometrů přes Tichý oceán z Hongkongu do San Franciska zmizel a nikdy nebylo nalezeno ani jeho tělo, ani loď. Za mrtvého byl oficiálně prohlášen v říjnu 1939.

Další slavné zmizelé přinesla druhá světová válka. Jen válečný rok 1944 přinesl tři tajemná letecká úmrtí. Nad kanálem La Manche při letu z Británie do Francie navždy zmizel král tehdejší zlaté éry swingu, světová hudební hvězda Glenn Miller, jehož koncerty pomáhaly zvedat morálku spojeneckých vojsk v Evropě. Počasí prý bylo nevlídné a po vzletu už nikdo nikdy nespatřil ani hudebníka, ani letoun. Jeho konec provázela řada teorií, od smrti z rukou amerických agentů až po únos mimozemšťany.

V létě zmizel Antoine de Saint-Exupéry, autor filozofické pohádky Malý princ. Rodák z francouzského Lyonu za války pilotoval spojenecká průzkumní letadla a během života vyvázl z několika leteckých nehod. V červenci 1944 při letu z Korsiky do Francie si štěstí vzalo volno a Exupéry zmizel. Mluvilo se o nehodě i sebevraždě, trosky letadla nakonec byly nalezeny až v roce 2000 poblíž francouzského Marseilles. O necelý měsíc později pak zahynul při výbuchu letadla devětadvacetiletý Joseph Patrick „Joe“ Kennedy mladší, bratr budoucího 35. prezidenta Spojených států amerických Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Za podivných okolností rovněž zmizeli americká spisovatelka Barbara Newhall Follettová (1939), hollywoodská herečka Jean Spanglerová (1949) či australský premiér Harold Holt (1967). V roce 1974 za nevysvětlitelných okolností zmizeli americká zpěvačka, skladatelka a kytaristka Connie Converse a Oscar „Zeta“ Acosta, americký právník, spisovatel a aktivista, o rok později pak beze stopy zmizel známý americký odborový předák Jimmy Hoffa (1975).
 

Konec pod ledem a sněhem

V ledových severních mořích a polárních končinách skončily životy anglického mořeplavce a objevitele Henryho Hudsona (1611) nebo norského polárního badatele Roalda Amundsena, který zahynul roku 1928 při záchranné misi pátrající po vzducholodi Italia.

Zmizení Roalda Amundsena zůstává jednou z největších záhad polárních expedic​, podobně jako zánik Franklinovy expedice. Z celkem 129 mužů, kteří vypluli v roce 1845 na dvou lodích, Erebus a Terror, zřejmě nikdo nepřežil. Lodě se nikdy nevrátily a jejich osud se na více než půldruhého století stal záhadou. Vraky lodí se našly nedávno, když kvůli tání ledovců začala být polární oblast lépe přístupná pro průzkumníky. Královský trojstěžník Erebus se podařilo objevit v roce 2014, o dva roky později pak byl objeven i vrak druhé ze ztracených lodí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
František Gellner – básník, který se ztratil

František Gellner – básník, který se ztratil

Nad osudy básníka a ilustrátora Františka Gellnera (19. června 1881, Mladá Boleslav – asi 13. září 1914, Halič, Polsko) i po více než sto letech od jeho zmizení visí otazníky. Básník, prozaik, ilustrátor a představitel generace anarchistických buřičů byl prohlášen za nezvěstného na haličské frontě 1. světové války. Zbylo o něm jen málo, ostatně jeho životní pouť se uzavřela v jeho třiatřiceti letech.

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

Kočičí hlavy, dlažby zvonivky a další poklady, po kterých šlapeme

Dlažebních kostek, kočičích hlav a cest vyskládaných z kamenů si většinou všimnete až ve chvíli, kdy si na nich ulomíte podpatek nebo zakopnete. Cesty, po kterých se chodí staletí, ale mají jedinečnou atmosféru a stojí za bližší prozkoumání. Pojďte se projít místy, kde objevíte skutečné poklady.

Kameny zmizelých v Poličce Památky

Kameny zmizelých v Poličce

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku, jež mají připomínat osudy těch, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Polička postupně instaluje 33 kamenů v upomínku těm, kteří byli z města odvedeni a již nikdy se domů nevrátili.

Rod Slavníkovců z Libice nad Cidlinou – nejstarší šlechtický rod v českých zemích

Rod Slavníkovců z Libice nad Cidlinou – nejstarší šlechtický rod v českých zemích

Nejstarší šlechtický rod Slavníkovců sídlil od druhé poloviny 10. století v obci Libice nad Cidlinou. V raném středověku šlo o velmi významné hradiště o rozloze asi 26 hektarů, které bylo opásáno poměrně mohutnou hradbou.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura