ÚvodAktuality100 let Divadla na Fidlovačce aneb pády a vzlety oblíbeného Tyláčku
Zdroj foto:  i-divadlo.cz
Kultura

100 let Divadla na Fidlovačce aneb pády a vzlety oblíbeného Tyláčku

  • 3. listopadu 2021
5. listopadu 1921 zahájilo činnost Divadlo na Fidlovačce, tehdy pod názvem Tylovo divadlo. Hrála se premiéra Tylovy hry Drahomíra. Oblíbené nuselské divadlo v Křesomyslově ulici těší diváky dodnes. Mezi divácky vyhledávaná představení patří zejména ta komediální a muzikálová.
Divadlo na FidlovačceDivadlo na Fidlovačce stojí v místech, kde se dříve konala lidová ševcovská jarní slavnost Fidlovačka. Bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v sobotu 5. listopadu 1921 a jednalo se vůbec o první divadelní budovu otevřenou v samostatném Československu. Prvním hraným kusem byla již zmiňovaná Drahomíra a její synové, příští den odpoledne se hrála známá lokální fraška se zpěvy Fidlovačka. J. K. Tylovi byly při psaní této hry inspirací právě ševcovské slavnosti, odehrávající se v místech, kde divadlo stálo.

Divadlo na Fidlovačce 1961Původním záměrem prvního ředitele Stanislava Langera (který do divadla vložil celé své dědictví) bylo hrát v divadle především činohry českých klasiků. Publikum však nemělo pro klasiky to správné pochopení, a tak nový ředitel Jiří Sedláček do repertoáru zařadil především populární operety a frašky, s kterými měl úspěch. Během dvacetileté éry divadla se na scéně objevovali tehdejší hvězdy, dodnes populární tváře z tzv. „filmů pro pamětníky“ jako byl například Ferenc Futurista, Jára Kohout, Ljuba Hermannová, Theodor Pištěk nebo Zita Kabátová. Nové divadelní scéně říkali Pražané láskyplně „Tyláček“.

V letech 1948 až 1963 tato divadelní scéna existovala pod názvem Divadlo na Fidlovačce. Od července 1963 se  Fidlovačka spojila s Hudebním divadlem v Karlíně a přejmenovalo se na Hudební divadlo v Nuslích. Na prknech Fidlovačky tehdy diváci mohli vidět Miroslava Horníčka, Miloše Kopeckého, Karla Fialu, Jiřinu Steimerovou, Jiřinu Jiráskovou, Ladislava Županiče nebo Oldřicha Nového, který Divadlu na Fidlovačce kraloval nejen na jevišti, ale i jako jeho ředitel.
 

Vzkříšení zarostlého divadla a dnešní repertoár

můj báječný rozvodV roce 1976 bylo divadlo uzavřeno, oficiálně pro špatný technický stav, neoficiálně kvůli rozrůstajícímu se trendu malých divadel, které neměla komunistická moc pod kontrolou. Divadlo postupně chátralo, v 90. letech střechou už rostly břízy. Když na začátku devadesátých let projížděla kolem ruiny herečka Eliška Balzerová, zrodil se v její hlavě nápad, který vzápětí svěřila svému hereckému kolegovi Tomáši Töpferovi. V roce 1995 společně založili Nadaci Fidlovačka a v roce 1998 se jim podařilo otevřít. Provoz byl zahájen hrou Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka v režii Tomáše Töpfera.

divadlo na fidlovačce jeptiškyDnes si v programu si vyberete z velké nabídky představení, ve kterých hrají hvězdy české divadelní scény. Uvidíte zde například Jiřího Korna, Zoru Jandovou, Sandru Pogodovou, Nelu Boudovou, Dalimila Klapku, Jaromíra Noska, Martina Písaříka, Josefa Poláška, Ludmilu Molínovou, Carmen Mayerovou, Miloše Vávru nebo Karla Zimu. V repertoáru má nyní muzikálovou grotesku Šakalí léta, komedii Testosteron, drama Dánská dívka, rytmikál Kouř, komedii Eva tropí hlouposti, absurdní komedii Kdo je pan Schmitt?, komedii Famílie, drotesku Srnky anebo muzikál Jeptišky. Ředitelem divadla je v současnosti Jan Koťátko.
Divadlo Na Fidlovačce Kultura

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce (původně Tylovo divadlo v Nuslích, později též Hudební divadlo v Nuslích) funguje od roku 1921, kdy bylo poprvé otevřeno.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha