ÚvodAktualityKarolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera
Památky

Karolinum, Betlémská kaple a Planetárium ve Stromovce: nejznámější stavby Jaroslava Fragnera

  • 27. prosince 2023
Vzpomeňte si na Jaroslava Fragnera (25. prosinec 1898 Praha – 3. leden 1967 Praha) , až budete procházet pražským Starým Městem kolem univerzitního areálu Karolina nebo se zastavíte v Betlémské kapli: architekt Jaroslav Fragner dokázal obnovit neexistující památky a znovu vzkřísit budovy, kterým hrozilo zřícení.
Připomeňte si s námi vynikajícího architekta, malíře, návrháře a pedagoga Jaroslava Fragnera, letos den po Štědrém dni uplynulo 125 let od jeho narození. Narodil se v roce 1898 v Praze, architekturu studoval na ČVUT u profesora Antonína Engela, ale pak studia pro neshody s vyučujícími přerušil. Studium zakončil až v sedmatřiceti letech v mistrovské třídě na Akademii výtvarných umění u profesora Josefa Gočára.

Fragnerův záběr byl široký: projektoval funkcionalistické vilky, továrny i městské paláce, po druhé světové válce se zaměřil na rekonstrukce historických památek a také pedagogickou činnost. Působil jako profesor a rektor na Akademii výtvarných umění, v jeho ateliéru studovaly například Věra Machoninová nebo Eva Jiřičná.
 

Pražské galerie a obnovená Betlémská kaple

Josefa Fragnera připomínají v Praze dvě galerie: výstavní síň Spolku výtvarných umělců Mánes, kde byl dlouholetým předsedou skupiny architektů a posléze předsedou celé instituce, a galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí. Galerie zaměřená na architekturu spolupracuje s řadou evropských architektonických galerií i s uměleckými a technickými vysokými školami. V těsném sousedství stojí Betlémská kaple, původně zbořená v 18. století, kterou Jaroslav Fragner společně se sousedním domem pro kazatele obnovil jako věrnou repliku podle dobových plánů a vyobrazení. Místo, kde kázal Mistr Jan Hus, se v návaznosti na univerzitní tradice stalo slavnostní aulou Českého vysokého učení technického.
 

Planetárium ve Stromovce

V pražském Planetáriu aktuálně probíhá rekonstrukce. Planetárium je uzavřeno a přechází na unikátní LED Dome technologii.

Obsah se mění, ale tvar a forma jsou stejné už přes šedesát let: Planetárium ve Stromovce, postavené podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera, bylo slavnostně otevřeno v listopadu 1960. Znovuotevření Planetária po rekonstrukci se plánuje na podzim roku 2024.
 

Karolinum

Rekonstrukce areálu Karolina, sídla Karlovy univerzity, se protáhla na několik desítek let. Konce stavebních úprav se Fragner nedožil, ale pro Prahu zachránil skutečný poklad: komplex s gotickým jádrem, která univerzita využívala více než 600 let, je v kontinentální Evropě ojedinělý. Karolinum se sice dočkalo 20. století, ale jako ruina, které hrozilo zřícení. Rekonstrukce se plánovala už za první republiky, nakonec se jí až po druhé světové válce ujal Jaroslav Fragner.
 

Movila, Orvila a další vily v Posázaví

Za první republiky Fragner navrhl řadu funkcionalistických vil a vilek; několik jich dodnes můžete vidět v Nespekách kousek od Poříčí nad Sázavou. Architekt si klidnou vesnici v Posázaví natolik oblíbil, že tu nakonec v roce 1940 postavil jednu vilku i pro sebe a na památku po něm pojmenovali i jednu z ulic. Z Fragnerovy ulice uvidíte ale jen vstupní části vilek, průčelí staveb směřují k řece – a tak je mnohem lepší vydat se na procházku po břehu Sázavy. Pro svou ženu, tanečnici a choreografku Milču Mayerovou, navrhl Fragner vilku se soláriem. V sousedství stojí takzvaná Movila, letní vila právníka J. Moráka a vlastní architektův domek, čtyřlístek doplňuje Orvila, rekreační vila továrníka Orlického z roku 1940. Ta za minulého režimu sloužila jako rekreační středisko ministerstva zahraničních věcí, nyní opět patří potomkům původních majitelů.
 

Paláce, školy a továrny

Protiváhou letních vilek byly Fragnerem navržené továrny a velké městské kancelářské, školní a průmyslové komplexy, například továrna Léčiva v Dolních Měcholupech, budova gymnáziaČeském Těšíně, palác pojišťovny Merkurpražské Revoluční ulici, Loděnice ČKD v Praze-Libni anebo industriální areál elektrárny Elektrárenského svazu středolabských okresů (ESSO) v Kolíně. Její dominantou byl tehdy nejvyšší komín v Čechách.

Kolíně Fragner projektoval také moderní vilu ředitele elektrárny ESSO Václava Budila, obytné domy a administrativní budovy, dále Budilovu letní vilu v Kostelci nad Černými lesy a další průmyslové objekty v Uhlířských Janovicích.
Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Zážitky

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně Památky

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Budova gymnázia vznikla v letech 1932-1935 podle projektu pražského architekta Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelného představitele československého funkcionalismu.

Betlémská beseda Kultura

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů Kultura

Galerie Jaroslava Fragnera a restaurace Klubu architektů

Nadace české architektury se snaží odborníkům i veřejnosti představovat architekturu v tom nejlepším světle. Jen málo galerií u nás se specializuje na prezentaci architektury. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z nich.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí Památky

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.11. – 3.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Sir András Schiff, Dušičky v ČNB – Návštěvnické centrum ČNB po setmění, Komentovaná prohlídka – Královský Vyšehrad, Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň, Výlov Vyžlovského rybníka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
1. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Žluté lázně zvou na zážitkovou cestu vesmírem a třetí ročník výstavy Světla vyprávějí…

Více než stovka světelných soch a objektů tvořená čtyřmi sty tisíci světly ponese v letošní podzimní a zimní sezóně název Zvonkova cesta vesmírem. Světelný park Světla vyprávějí... se již potřetí vrací do Žlutých lázní v Praze. Přináší ohromující podívanou inspirovanou příběhem pohádkové postavy Zvonka. Kouzelný průvodce Zvonek vezme malé i velké návštěvníky na nezapomenutelnou a fascinující cestu tajemstvími vesmíru. Unikátní výstava je otevřena od 1. listopadu 2024 do 31. ledna 2025 každý den po setmění.
31. říjen 2024 9:00
Zážitky, Praha

Festival Prague Sounds nabídne nejaktuálnější hudbu mnoha žánrů

Velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. To vše přinese 28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne letos od 3. do 20. listopadu 2024 v Praze. Přijede například jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis se svým virtuózním kvartetem, nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou.
30. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Přehlídka indické kinematografie a festival bollywoodského filmu opět v Praze

Indie opět míří do Prahy a jako každý rok, je to především prostřednictvím filmu. Letos již 21. ročník Festivalu bollywoodského filmu začíná ve čtvrtek 31. října a potrvá do soboty 2. listopadu 2024. Domovskou základnu festivalu je pražské kino Světozor, kde se postupně představí osvědčené filmy i filmové novinky.
30. říjen 2024 12:52
Zážitky, Praha

Zoo Praha láká na oslavy svátku Diwali

V pátek 1. listopadu 2024 se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali. Návštěvníci se od 16:30 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Ten bude zakončen světelnou show v Údolí slonů, před restaurací Gulab. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním LED lampionem, bude mít od 16:00 do 17:00 vstup do zoologické zahrady za jednu korunu!
30. říjen 2024 12:34
Příroda, Praha

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním podzimním nasvícením zahrady poslední říjnový den. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek 31. října 2024 od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.
30. říjen 2024 12:07
Příroda, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.
30. říjen 2024 8:06
Kultura, Praha

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam na výlet s dětmi v Praze nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
30. říjen 2024 6:07
Zážitky, Praha