ÚvodAktualityAnketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále
Příroda

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

  • 19. ledna 2023
Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
lipová alej na uhlířském vrchuVítězkou celorepublikové ankety Alej roku se za rok 2022 stala Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Vítěznou alej vysázenou v 18. století tvoří 262 stromů ve čtyřech řadách. Velkou zajímavostí je, že vyrůstá na svahu sopky. Uhlířský vrch je totiž jedna z nejmladších vyhaslých sopek v České republice. Na vrcholku Uhlířského vrchu stojí poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Javorová alej ke kapli důlního neštěstíKromě vítězné aleje zabodovala v soutěži také Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově v Jihomoravském kraji, která se ocitla na druhém místě. Maloměřický hřbitov zanikl v roce 1963, ale jeho původní litinový kříž je dnes umístěn uprostřed aleje tvořené 40 lipami malolistými.

Na třetí příčku soutěže umístili lidé svými hlasy Javorovou alej, která vede ke kapli důlního neštěstí v roce 1894, jež připomíná největší důlní neštěstí v ostravsko-karvinském revíru, kdy zemřelo 235 horníků, dozorců a záchranářů. Alej se nachází poblíž kostela sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, kterému se přezdívá šikmý kostel. Čtvrté místo patří Městské aleji na ulici Svatoplukova v Prostějově a páté pak památné aleji Lipky v Telči, která je dlouhá 1400 metrů a představuje velmi oblibené výletní místo.


Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu

alejPodle sdružení Arnika je krajina bez alejí jako obraz bez rámu. Ačkoli jimi procházíme a projíždíme každý den, téměř je nevnímáme – a přesto: lemují tisíce kilometrů silnic a ulic, polní i lesní cesty, najdete je v městských i zámeckých parcích. A jak ukazuje anketa Alej roku, jejich krása nás osloví v každém ročním období. Aleje máme rádi jako pěkná místa k odpočinku a procházkám, vážíme si starých tradic a líbí se nám i zvláštní příběhy, točící se kolem jejich vzniku.

Pokud si chcete udělat procházk k dalším vítězům ankety z minulých let prozradíme vám, ze v roce 2021 zvítězila Klokotská alej v Táboře, v roce 2020 Svárovská alej u Letovic, roku 2019 patřilo prvenství historické aleji u Rakovnického potoka, v roce 2018 byla zlatá Alej přátelství na jezeře Medard a roku 2017 putovalo první místo na Starou husí cestu mezi obcemi Dřevčice a Skalka.
Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu Příroda

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice Příroda

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch Příroda

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Další aktuality

Hrady a zámky v Moravskoslezském kraji zahajují novou sezónu

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
1. duben 2025 6:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj