ÚvodAktualityArcibiskupský palác se otevírá veřejnosti
Gurmánská turistika

Arcibiskupský palác se otevírá veřejnosti

  • 29. dubna 2011
Místnosti, ve kterých se v roce 1848 ujal vlády teprve osmnáctiletý rakouský císař, český a habsburský král František Josef I, se o víkendu poprvé otevřou veřejnosti.
Projekt, kterým je zpřístupněno veřejnosti plně funkční oficiální sídlo úřadujícího biskupa, Arcibiskupský palác v Olomouci, nemá ve střední Evropě obdoby. Prohlídkový okruh zahrnuje reprezentační sály s dochovanou bohatou rokokovou, empírovou a nebarokní výzdobou a jsou vybaveny dobovým mobiliářem. Právě tyto místnosti jsou spjaty s nejvýznamnějšími událostmi, které se v budově odehrály. Za zmínku stojí například návštěva Marie Terezie či Ludwiga van Beethovena. Budovu arcibiskupství jaké navštívili všichni demokratičtí prezidenti Česka i bývalého Československa a v roce 1995 zde při své návštěvě zavítal i papež Jan Pavel II. Díky dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava (24,9 mil. Kč) byla zrekonstruována i fasáda Arcibiskupského paláce, všechna okna, kamenické a kovářské prvky.

Nově zrekonstruovaný palác bude otevřen pro veřejnost poprvé v sobotu 30. dubna od 10.00 hodin. Jak tento den, tak také v neděli 1. května bude běžný provoz s možností prohlídky doprovázet i odpolední program. Po oba dva dny to bude vystoupení skupiny historického šermu ve 14.00 a v 15.00 hodin a představení z doby baroka ve 14.30 hodin. V neděli pak ještě od 15.30 hodin zazní koncert studentů Konzervatoře Evangelické akademie.

V turistické sezóně 2011 bude Arcibiskupský palác v Olomouci otevřen od května do září každý den kromě pondělí od 10.00 do 17.00 hodin, v říjnu (a od roku 2012 také v dubnu) je možné jej v tyto hodiny navštívit v sobotu a neděli. Celá prohlídková trasa trvá kolem 50 minut. Dospělí za prohlídku zaplatí 60,- Kč. Za poloviční částku dostanou vstupenku do paláce děti ve věku 6-15 let, studenti, důchodci nad 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP-P. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti pak vyjde na 120,- Kč. Výklad bude standardně poskytován v češtině, pro skupiny také anglicky, německy a polsky. Jednotlivci si také budou moci zapůjčit cizojazyčného audioprůvodce.

Rezervace skupin je možná pouze pro skupiny 15 a více osob. V rámci rezervace je možno zajistit prohlídku i mimo běžnou provozní dobu. Rezervaci je možno provést telefonicky na čísle 587 405 421 nebo prostřednictvím e-mailu na adresu prohlidkypalace@ado.cz. Arcibiskupský palác najdete ve Wurmově ulici č. 9 (zastávka tramvaje U Dómu) a informace o něm se můžete dozvědět i na webových stránkách www.arcibiskupskypalac.ado.cz.
Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let Gurmánská turistika

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci Památky

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Luhačovicích

Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 16. května 2025 v prostorách Slunečních lázní v Luhačovicích. Oblíbená kulturní akce propojující muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou potrvá až do 14. června. Na Východní Moravě se do akce zapojí muzea a další objekty, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
14. květen 2025 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Festival muzejních nocí 2025 rozzáří Východní Moravu: Národní zahájení proběhne v Luhačovicích

Od 16. května do 14. června 2025 se uskuteční již 21. ročník Festivalu muzejních nocí – oblíbené kulturní akce, která propojuje muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou. V letošním ročníku se opět zapojují i muzea a další objekty na Východní Moravě, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
11. květen 2025 18:13
Kultura, Zlínský kraj

Do Beskyd za vzpomínkou na Charlottu G. Masarykovou a na bájemi opředený vrch Soláň

Beskydy – pohoří, které vás nadchne svou až dojímající krásou, čistou přírodou a řadou zajímavých míst. Co byste řekli turistickému výšlapu se vzpomínkou na manželku prezidenta Masaryka – paní Charlottu Masarykovou? 13. května 2025 uplyne 102 let od jejího úmrtí.
11. květen 2025 8:28
Letní sporty, Zlínský kraj

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
7. květen 2025 17:26
Památky, Zlínský kraj

Zlín Design Week přináší inspiraci a designové zážitky

Zlín se i letos promění v živou platformu pro design, módu, diskuse a inspiraci. 11. ročník Zlin Design Weeku, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a jenž vzniká pod záštitou první dámy České republiky, odstartuje 7. května 2025. Na sedm dní zaplní město výstavami, přednáškami i neformálními setkáními a netradiční módní přehlídkou. Letošním tématem festivalu je "dialog" mezi tvůrcem a publikem, mezi designem a společností – to je jádro letošního festivalu.
6. květen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Luhačovice po roce opět otevřou své léčivé prameny

Od pátku do neděle 9. až 11. května 2025 se v Luhačovicích na Zlínsku bude konat tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark, swingovou hudbu či jezdce na historických kolech.
4. květen 2025 9:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Cyklobusy Zlínského kraje 2025 vyjíždějí na své trasy

Ve čtvrtek 1. května 2025 vyjedou do hor na východě Moravy první cyklobusy v letošním roce. Zlínský kraj opět vypraví autobusy pro cyklisty na osvědčených trasách. Cyklisté se tak pohodlně dostanou například do Bystřice pod Hostýnem, do Vsetína, Velkých Karlovic nebo na Pustevny.
30. duben 2025 15:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Falknov, Staromák a Valmez: Jak se v Česku měnila jména měst, ulic i náměstí

Města, ulice i náměstí v Česku měnila jména podle dějin, režimů i nálady doby – a Češi si navíc spoustu názvů přetvořili po svém. Tak vznikl z Valašského Meziříčí Valmez, Mírák z náměstí Míru nebo Štatl z Brna. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která mají víc jmen než tajní agenti, a kde přezdívky a lidová tvořivost přežily i nejdivočejší změny dějin.
30. duben 2025 14:40
Životní styl, Zlínský kraj