ÚvodAktualityArcidiecézní muzeum v Olomouci se po dlouhé rekonstrukci znovu otevře
Kultura

Arcidiecézní muzeum v Olomouci se po dlouhé rekonstrukci znovu otevře

  • 23. dubna 2023
Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna 2023 otvírá Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Návštěvníkům nabídne novou multimediální expozici a poprvé v novodobé historii bude možné navštívit všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. Další novinkou je nová lávka, díky které lze projít celý ochoz paláce.
AMOV pondělí 24. dubna 2023 se po generální rekonstrukci otevře Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Na návštěvníky čekají velké novinky. Poprvé v novodobé historii budou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš bude díky nové lávce nad klenbami ambitu možné projít nejen pozůstatky někdejšího paláce biskupa Zdíka s bohatě zdobenými románskými okny, ale celý ochoz. Navíc po stavebních úpravách v části podkroví někdejšího kapitulního děkanství vznikl prostor pro novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší.

arcidiezní muzeumNová stálá expozice nazvaná "Zde se nacházíte" provede zájemce staletími proměn Svatováclavského návrší. Návštěvníci tak budou moci vyrazit na virtuální procházku návrším v pravěku, středověku a novověku. Součástí prezentace je i komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka, v němž se hlavní hrdina stane cestovatelem v čase. S ním budou návštěvníci putovat po Svatováclavském návrší napříč historickými etapami až do pravěku. V každém období se potkají s různými zdejšími historickými osobnostmi a zažijí nějakou událost, která se zde odehrála.

Kromě toho na příchozí čeká také řada zajímavých exponátů – archeologické nálezy, fragmenty kamenické výzdoby či umělecká faksimile vzácného Olomouckého horologia z první poloviny 12. století, které vzniklo na objednávku biskupa Jindřicha Zdíka (asi 1083-1150) pro olomouckou kapitulu sv. Václava. Iluminovaný rukopis zahrnuje 161 listů pergamenu s texty k denním modlitbám. Kodex se stal kořistí švédské armády během třicetileté války a je dodnes uložen v Královské knihovně ve Stockholmu.  
 

Ke slávě a chvále, Obrazárna a další expozice

arcidiezni muzeumJádrem prohlídky Arcidiecézního muzea zůstává stálá expozice Ke slávě a chvále – Tisíc let duchovní kultury na Moravě, a to se všemi dosavadními lákadly – diamanty a smaragdy posázenou monstranci Zlaté slunce Moravy, vzácnými gotickými sochami Šternberské madony či Křivákovy piety, obrazem Madona s rouškou od Sebastiana del Piomba a samozřejmě zlaceným kočárem kardinála Troyera.   

Proměnou prošla Obrazárna olomouckých biskupů a arcibiskupů, Kabinet slonoviny i část barokní expozice. Několik vzácných děl bylo nově restaurováno, například rozměrné plátno Karla Škréty Sv. Václav dává kácet pohanské modly a stavět křesťanské chrámy z roku 1641 nebo pozdně manýristický obraz Kristus na hoře Olivetské od benátského malíře Francesca Bassana z doby po roce 1585.

arcidiezní muzeumZe zcela nových exponátů, které se do muzea podařilo zapůjčit, upozorňujeme na dosud téměř neznámou sochu Nanebevzetí Panny Marie z Otaslavic od významného moravského barokního sochaře Jiřího Antonína Heinze. V barokních sálech prvního patra někdejšího kapitulního děkanství si pak lidé určitě všimnou restaurovaných původních dřevěných podlah. Novinky nabízí také katedrála sv. Václava. Zde si návštěvníci prohlédnou rekonstruovaný barokní svatostánek v kapli sv. Stanislava a v dohledné době i kompletně obnovenou křížovou cestu od sochaře Karla Stádníka. 

Slavnostní otevření se koná 25. dubna 2023 v 17:00 hodin v dómu sv. Václava. Kvůli očekávanému velkému zájmu veřejnosti budou prostory muzea otevřeny v tento den již od 16:00 do 20:30 hodin.
Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Další aktuality

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

Ve třech malebných údolích kolem vrchu Štvanice, mezi trojlístkem obcí Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice a Štěpánov, se rozprostírá horský areál Králický Sněžník – Kraličák. Rozsáhlý resort nabízí přes 10 kilometrů sjezdovek a 70 kilometrů běžeckých tras zasazených do krásné přírody na severovýchodním úpatí Králického Sněžníku. Díky své poloze a nadmořské výšce je ideálním místem pro zimní dovolenou i jednodenní výlety za lyžováním. Letošní sezóna na Kraličáku přinese spoustu zážitků, včetně možnosti vstupu zdarma do saunového světa Terme Losiny nebo Pradědova dětského muzea v Bludově.
16. listopad 2024 18:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Vánoční trhy v Olomouci letos lákají na punč, kluziště, vyhlídkové kolo i exotický sekvojovec obrovský

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Ani v letošním roce tak obyvatele a návštěvníky města nechtěli pořadatelé trhů o tento zážitek připravit. Návštěvníci se opět mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a nechybí ani pověstný punč. Vánoční trhy v Olomouci probíhají od 22. listopadu až do 23. prosince 2024. Bruslit se začalo už 6. listopadu 2024. Také je v provozu vánoční kolo vám nabídne úchvatný výhled na centrum města
14. listopad 2024 5:15
Zážitky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 24. 11. 2024. Během svátečního víkendu 16. až 17. listopadu zde bude také otevřeno, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
12. listopad 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích. Portál Kudy z nudy přináší tipy nejen na zimní sportování, ale s dětmi můžete vyrazit například do zoo, za poznáním, či se vyřádit v bazénech.
10. listopad 2024 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
9. listopad 2024 10:54
Životní styl, Olomoucký kraj

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 9. listopadu a neděli 10. listopadu 2024 od 10 do 15 hodin.
9. listopad 2024 9:24
Památky, Olomoucký kraj

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na zámku Plumlov se chystají Hubertské slavnosti, které se budou konat v sobotu 26. 10. 2024 od 13:30 hodin. Na programu bude hudba MHU, trubači VLS, přehlídka loveckých psů, vábení lovné zvěře, přehlídka loveckých signálů, lukostřelci a ukázky zvířat, dravých ptáků i sov.
21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné naše zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Otevřené jsou do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Prohlídku ozvláštňuje i barevná instalace s názvem „DNA“.
10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj