ÚvodAktualityČeské značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021
Gurmánská turistika

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

Poslechněte si audio verzi článku
Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.
Základní kámen ke stavbě dnešního pivovaru Zubr byl v Přerově položen v roce 1872, první várku mohli místní ochutnat o rok později. Pivovar, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví, dnes klasickým způsobem za použití kvalitních regionálních surovin nabízí bohatou škálu pěnivého moku. Ochutnat můžete například světlá spodně kvašená výčepní piva Zubr Classic a Zubr Gold, světlý ležák Zubr Grand s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí, světlý spodně kvašený ležák Zubr Premium anebo Zubr Gradus, světlý ležák, uvařený z několika odrůd českého chmele, zejména z aromatického Žateckého poloraného červeňáku z tršické oblasti, a z kombinace klasického a speciálního moravského sladu zvaného Karapils. Ten pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarově-medovými odstíny. Běžný sortiment samozřejmě doplňují pivní speciály a nealkoholická piva.
 

Zubr Gradus: vítěz degustační soutěže České pivo 2021



Každoroční klání o nejlepší pivo v odborné degustační soutěži České pivo v roce 2021 vyneslo dvanáctistupňovému pivu Zubr Gradus vítězství v královské kategorii ležáků. Zvítězilo již podruhé, poprvé mu první příčka patřila v roce 2019, o rok později obsadilo třetí příčku. Za pivem z Přerova se v roce 2021 na druhém místě umístil pivovar Litovel s ležákem Litovel Premium, který opakovaně a dlouhodobě potvrzuje svou vysokou kvalitu na prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích. Třetím nejlepším ležákem byl vyhlášen ležák Holba Premium z pivovaru HolbaHanušovicích.
 

Degustační soutěž České pivo



Odbornou degustační soutěž České pivo pořádá Český svaz pivovarů a sladoven od roku 2001. Jedná se o jedinou oficiální soutěž piv v naší republice a vítězové jsou každoročně vyhlašováni na Svatováclavské slavnosti českého piva. Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, postupně se ale jejich počet rozrostl na šest. Nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

V roce 2021 do soutěže pivovary přihlásily celkem 83 vzorků, což byl rekordní počet za jednadvacet let existence celého klání. Přihlášená piva hodnotili odborníci pod dohledem zástupců Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a to naslepo. Hodnotí se jen kvalita piva, marketingová strategie daného pivovaru nebo jeho velikost komisi nezajímá.
 

Ohlédnutí za ročníkem 2021

Jednoznačnými vítězi ročníku 2021 se staly moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba. Ovládly tři kategorie a k tomu jednotlivě získaly dalších pět medailí. V kategorii 11% světlý ležák zvítězilo pivo Holba Šerák, v kategorii světlých výčepních piv patří první příčka pivu Zubr Classic, žebříček tmavých piv vede Bernard Černý ležák z Rodinného pivovaru BernardHumpolci. Fanoušci neochuceného nealko piva mohou vyzkoušet Lobkowicz Premium nealko z Pivovaru Protivín, z ochucených nealko piv dosáhl nejvyššího hodnocení Bernard s čistou hlavou s příchutí švestek, následovaný dvěma pivy z pivovaru Litovel, a to Řezaným citronem a Litovel Pomelo.

Bernard si odnesl medaili i za kvasnicový ležák, další ocenění posbíraly Pardubický pivovar, Pivovar Velké Popovice, Pivovary Staropramen, Pivovar Černá Hora anebo Pivovar Nymburk. Jména oceněných pivovarů se v posledních ročnících často opakují, v předchozích letech se mezi oceněnými navíc objevily Pivovar Primátor, Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar, Pivovar Velké Březno, Pivovar Starobrno anebo Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod s tmavým pivem Rebel černý.
 

Přerov, Zubr a lovci mamutů

  • Přerovský pivovar Zubr každoročně ve svém areálu pořádá několik tradičních akcí, namátkou dubnové narozeniny anebo festival Zubrfest. Zubr teče proudem také na přerovských Pivních slavnostech anebo na přelomu srpna a září při Dočesné.
  • Pokud se do pivovaru chcete vydat na prohlídky, konají se každý všední den pro skupiny 10–25 osob nad 18 let. Exkurze, jejichž součástí může být ochutnávka kvasnicového piva v ležáckém sklepě, je nutné objednat předem přes formulář na internetových stránkách.
  • V Přerově můžete kromě pivovaru navštívit zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochovaly se tu také zbytky hradeb s baštami. V části Předmostí najdete Památník lovců mamutů a vychází odtud okružní naučná stezka, která vás provede po významných lokalitách tohoto osídlení. Dokonce na ní potkáte jako překvapení i malého mamuta!
Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Přerovský pivovar Zubr Gurmánská turistika

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského Kultura

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Další aktuality

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 17. 9. do 23. 10. 2024. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
18. září 2024 17:00
Kultura, Olomoucký kraj

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj