ÚvodAktualityČeské značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021
Gurmánská turistika

České značky: Pivovar Zubr a České pivo 2021

Poslechněte si audio verzi článku
Město Přerov i pivovar Zubr mají ve znaku a logu rodový erb pánů z Pernštejna, mohutnou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Rozvoj místního pivovarnictví je totiž spojený právě s tímto rodem: první panský pivovar dal v roce 1480 ve městě postavit Vilém z Pernštejna. Renesanční velmož by nepochybně měl radost, že i po více než 500 letech se přerovskému pivovaru daří a že dvanáctistupňový světlý ležák Zubr Gradus opakovaně vítězí v každoroční degustační soutěži České pivo.
Základní kámen ke stavbě dnešního pivovaru Zubr byl v Přerově položen v roce 1872, první várku mohli místní ochutnat o rok později. Pivovar, který dokázal úspěšně navázat na všechno pozitivní ze staletých tradic přerovského pivovarnictví, dnes klasickým způsobem za použití kvalitních regionálních surovin nabízí bohatou škálu pěnivého moku. Ochutnat můžete například světlá spodně kvašená výčepní piva Zubr Classic a Zubr Gold, světlý ležák Zubr Grand s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí, světlý spodně kvašený ležák Zubr Premium anebo Zubr Gradus, světlý ležák, uvařený z několika odrůd českého chmele, zejména z aromatického Žateckého poloraného červeňáku z tršické oblasti, a z kombinace klasického a speciálního moravského sladu zvaného Karapils. Ten pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarově-medovými odstíny. Běžný sortiment samozřejmě doplňují pivní speciály a nealkoholická piva.
 

Zubr Gradus: vítěz degustační soutěže České pivo 2021



Každoroční klání o nejlepší pivo v odborné degustační soutěži České pivo v roce 2021 vyneslo dvanáctistupňovému pivu Zubr Gradus vítězství v královské kategorii ležáků. Zvítězilo již podruhé, poprvé mu první příčka patřila v roce 2019, o rok později obsadilo třetí příčku. Za pivem z Přerova se v roce 2021 na druhém místě umístil pivovar Litovel s ležákem Litovel Premium, který opakovaně a dlouhodobě potvrzuje svou vysokou kvalitu na prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích. Třetím nejlepším ležákem byl vyhlášen ležák Holba Premium z pivovaru HolbaHanušovicích.
 

Degustační soutěž České pivo



Odbornou degustační soutěž České pivo pořádá Český svaz pivovarů a sladoven od roku 2001. Jedná se o jedinou oficiální soutěž piv v naší republice a vítězové jsou každoročně vyhlašováni na Svatováclavské slavnosti českého piva. Zpočátku existovaly jen dvě kategorie, světlá výčepní piva a světlé ležáky, postupně se ale jejich počet rozrostl na šest. Nyní se soutěží v kategoriích světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva a tmavá piva, speciální kategorie pak mají ochucená i neochucená nealkoholická piva.

V roce 2021 do soutěže pivovary přihlásily celkem 83 vzorků, což byl rekordní počet za jednadvacet let existence celého klání. Přihlášená piva hodnotili odborníci pod dohledem zástupců Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a to naslepo. Hodnotí se jen kvalita piva, marketingová strategie daného pivovaru nebo jeho velikost komisi nezajímá.
 

Ohlédnutí za ročníkem 2021

Jednoznačnými vítězi ročníku 2021 se staly moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba. Ovládly tři kategorie a k tomu jednotlivě získaly dalších pět medailí. V kategorii 11% světlý ležák zvítězilo pivo Holba Šerák, v kategorii světlých výčepních piv patří první příčka pivu Zubr Classic, žebříček tmavých piv vede Bernard Černý ležák z Rodinného pivovaru BernardHumpolci. Fanoušci neochuceného nealko piva mohou vyzkoušet Lobkowicz Premium nealko z Pivovaru Protivín, z ochucených nealko piv dosáhl nejvyššího hodnocení Bernard s čistou hlavou s příchutí švestek, následovaný dvěma pivy z pivovaru Litovel, a to Řezaným citronem a Litovel Pomelo.

Bernard si odnesl medaili i za kvasnicový ležák, další ocenění posbíraly Pardubický pivovar, Pivovar Velké Popovice, Pivovary Staropramen, Pivovar Černá Hora anebo Pivovar Nymburk. Jména oceněných pivovarů se v posledních ročnících často opakují, v předchozích letech se mezi oceněnými navíc objevily Pivovar Primátor, Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar, Pivovar Velké Březno, Pivovar Starobrno anebo Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod s tmavým pivem Rebel černý.
 

Přerov, Zubr a lovci mamutů

  • Přerovský pivovar Zubr každoročně ve svém areálu pořádá několik tradičních akcí, namátkou dubnové narozeniny anebo festival Zubrfest. Zubr teče proudem také na přerovských Pivních slavnostech anebo na přelomu srpna a září při Dočesné.
  • Pokud se do pivovaru chcete vydat na prohlídky, konají se každý všední den pro skupiny 10–25 osob nad 18 let. Exkurze, jejichž součástí může být ochutnávka kvasnicového piva v ležáckém sklepě, je nutné objednat předem přes formulář na internetových stránkách.
  • V Přerově můžete kromě pivovaru navštívit zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochovaly se tu také zbytky hradeb s baštami. V části Předmostí najdete Památník lovců mamutů a vychází odtud okružní naučná stezka, která vás provede po významných lokalitách tohoto osídlení. Dokonce na ní potkáte jako překvapení i malého mamuta!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Přerovský pivovar Zubr Gurmánská turistika

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.

Zámek Přerov – Muzeum Komenského Kultura

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice pivní kultury: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. V lednu 2025 byla pivní kultura zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, což je nutná podmínka pro případný zápis na seznam UNESCO.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Přerov

Přerov

V městě na řece Bečvě si prohlédnete například zámek s Muzeem Komenského a vyhlídkovou věží, dochované hradby s deseti baštami a fortnou, renesanční domy na Horním náměstí a několik kostelů. K odpočinku v přírodě láká park Michalov s řadou rybníčků a lužní les Žebračka.

Další aktuality

Hrady a zámky v Olomouckém kraji se těší na návštěvníky v nové sezóně

Památkové objekty v Olomouckém kraji jsou připraveny na novou sezónu. Hrady Bouzov a Šternberk otevřely již v březnu a zámky Jánský Vrch a Velké Losiny se k nim přidají v dubnu. I letos jsou na hradech a zámcích připraveny zajímavé akce, výstavy, noční prohlídky i kulturní pořady, které byste si neměli nechat ujít.
3. duben 2025 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Festival olomouckých tvarůžků aneb vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 5. a 6. dubna 2025. Oba dny doprovodí festival nejen hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se setkáte s Petrem Vondráčkem a kapelou Lokomotiva, Annou K. ale i s lékařkou Kateřinou Cajthamlovou.
2. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek v Čechách pod Kosířem otevírá sezonu s humorem

Zámek v Čechách pod Kosířem nedaleko Prostějova otevře dveře všem zájemcům o prohlídky v sobotu a neděli 29. a 30. března 2025. Do zámku bude možné přijít od 9 do 16 hodin. Navštivte zámek, kde více jak dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde. Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Čekají vás tu speciální prohlídky zámku s humornými příběhy ze života Josefa Mánesa a rodu Silva-Tarouca i zajímavosti o aprílových tradicích a Mánesově hravé tvorbě.
29. březen 2025 5:20
Památky, Olomoucký kraj

Javoříčské jeskyně budou probouzet netopýry

Také vás fascinuje tajemný svět jeskyní s unikátní krápníkovou výzdobou? Pak nesmíte vynechat Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle, které patří k jedněm z nejbohatěji vyzdobeným jeskyním u nás. Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech a vidět je zblízka, je dobré si zapsat do kalendáře sobotu 29. března 2025. V tento den se totiž v jeskyních uskuteční tematicky zaměřené prohlídky Probouzení netopýrů se začátky v 10:00 a 13:00 hodin.
24. březen 2025 16:00
Příroda, Olomoucký kraj

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2025 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 23. ročník prodejní výstavy For Model 2025. Pro návštěvníky je připravena celá řada novinek, mimo jiné nové umístění expozice železničních modelářů či plovoucí mola, která doposud nebyla na For Model k vidění. Interaktivní veletrh For Model 2025 se koná celé tři dny, od 21. do 23. března 2025 na Výstavišti Flora Olomouc.
21. březen 2025 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Cykloturistika v Olomouckém kraji: traily v terénu i pohodové cyklotrasy okolo Bečvy

V Olomouckém kraji se nachází mnoho cyklotras a cyklostezek, ze kterých si vyberou všichni, kdo rádi jezdí v terénu, ale i pohodáři zvyklí na asfaltový povrch. Některé z tras v Jeseníkách zavedou cyklisty do pořádných kopců, naopak oblast Hané je protkána sítí stezek v klidnější krajině řeky Bečvy, Litovelského Pomoraví nebo Moravské brány.Kudy z nudy pro vás nachystalo přehled těch nejlákavějších z nich.
20. březen 2025 18:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Ve Skiareálu Králický Sněžník panují skvělé lyžařské podmínky

I když teploty na horách dosahují jarních hodnot, lyžařské podmínky na Kraličáku, v Areálu Králicky Sněžník zůstávají skvělé! Na sjezdovkách leží stále hodně přes půl metru sněhu a lyžaři se mohou těšit na 7 km upravených trat, 3 Fun parky s pojízdnými pásy pro děti i lyžařskou školu.
8. březen 2025 6:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevírají březnové Zimní prohlídky už v sobotu 1. března 2025. Trasa bude přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
1. březen 2025 9:00
Památky, Olomoucký kraj