ÚvodAktualityBaron Trenck bude mít v Brně virtuální 3D model
Památky

Baron Trenck bude mít v Brně virtuální 3D model

  • 2. března 2017
Jak přesně vypadal slavný baron Trenck? Jak jeho zdraví ovlivnila zranění, která za svého divokého života utrpěl? V jakém stavu je jeho mumifikované tělo, které už téměř 270 let leží v brněnské kapucínské hrobce? Na tyhle otázky odpoví tým brněnských odborníků. U příležitosti blížícího se kulatého výročí smrti barona Trencka přichystali výjimečný projekt, jehož výsledkem bude 3D model Trenckovy podoby.
TrenkOdborníci v sobotu 25. února přímo v rakvi umístěné v Kapucínské hrobce provedli fotogrammetrickou dokumentaci, následně mumii převezli do Fakultní nemocnice, kde ji vyšetřili moderními neinvazivními radiodiagnostickými metodami. Pro vědce bylo velkým překvapením, že i téměř po 300 letech je tělo poměrně dobře zachované a že kromě kostí jsou v něm vidět další struktury jako šlachy. Výsledky náročného bádání budou odborníci z Muzea města Brna konfrontovat s historickými zprávami o Trenckově životě. Po scanování je například zřejmé, že v těle není žádný projektil, což vyvrací jednu legendu, že mu po zásahu zůstala střela v těle. Jedním z výstupů bude i virtuální 3D rekonstrukce baronova těla a obličeje. Zajímavé bude srovnání s Trenckovými vyobrazeními, která vznikala až po jeho smrti.

Baron TrenkJeden z nejznámějších brněnských vězňů, svobodný pán František Trenck, byl vojenským velitelem, vedl pandury, uspěl také ve válkách o dědictví rakouské. Údajně to byl vášnivý bojovník s prudkou emotivní povahou, která mu nadělala mnoho nepřátel. Po sérii intrik byl roku 1745 odsouzen k trestu smrti, který Marie Terezie nechala roku 1746 zmírnit na doživotí na Špilberku. Před smrtí v roce 1749 rozdal veškerý majetek a dal se na cestu pokání. Nechal se pohřbít v kapucínské hrobce, kde bylo jeho tělo díky zvláštním podmínkám přirozeně mumifikováno. Není však kompletní. Na přelomu 19. a 20. století byl z mumie odcizen palec levé ruky, který se za nejasných okolností dostal do sbírek brněnského muzea.

Relikvie se po víc než sto letech vrátí na místo 8. března, kdy odborníci také představí první poznatky z bádání. Kompletní výsledky celého projektu pak Muzeum města Brna a Kapucínská hrobka Brno představí veřejnosti ve výročním roce úmrtí barona Trencka 2019.
Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Arnoldovu vilu, Měnínskou bránu či vilu Wittal.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Smrtholka, Brnox a Lucie Faulerová

„Píšu, protože musím, nikdy tomu nebylo jinak,“ říká česká spisovatelka Lucie Faulerová (* 19. května 1989 Pardubice). Úspěch sklidila už její prvotina Lapači prachu z roku 2017, která si vysloužila nominaci jak na Cenu Jiřího Ortena, tak na Magnesii Literu. Možná znáte i její další knížky Brnox a román Smrtholka, za který autorka získala Cenu Evropské unie za literaturu. Seznamte se s Lucií Faulerovou a jejími knížkami na Kudy z nudy.
9. duben 2025 8:59
Kultura, Jihomoravský kraj

Poznejte naše akvadukty: Vodní mosty, které přežily věky

Když se řekne akvadukt, většina lidí si představí monumentální římské stavby klenoucí se nad údolími. Jenže tyhle technické skvosty nejsou jen památky z dávných dob. V Česku byste sice hledali antické oblouky marně, přesto se tu najde pěkná sbírka akvaduktů – od historických přes průmyslové až po moderní inženýrské kousky, které dodnes slouží svému účelu. Pátrejte po nich s Kudy z nudy!
6. duben 2025 10:27
Památky, Jihomoravský kraj

Zámecký park v Lednici nabízí letecké ukázky dravých ptáků

Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Od dubna do října můžete během komentovaných představení vidět 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé.
5. duben 2025 1:16
Příroda, Jihomoravský kraj

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj