ÚvodAktualityBrno – kreativní město hudby
Kultura

Brno – kreativní město hudby

  • 23. ledna 2018
Klasická i lidová hudba, opery, muzikály, tanec, jazz, rock, pop, folk & country i pestrý život klubových scén – to všechno jsou důvody, proč bylo Brno zařazeno do sítě kreativních měst hudby pod záštitou UNESCO. Doplnilo tak Prahu, která se již roku 2014 stala kreativním městem literatury.
Výčet témat není nekonečný, vedle uvedené hudby a literatury zahrnuje dalších pět bodů: řemesla a tradiční lidovou kulturu, design, film, gastronomii a mediální umění. Mezi třiceti kreativními městy hudby je kromě Brna například Glasgow, Sevilla či Hanover.
 

Získá Brno nový koncertní sál?

Málokteré evropské město má tak kvalitní a přitom zajímavou a pestrou hudební nabídku, nezatíženou zbytečnými metropolitními zlozvyky a přitom poháněnou neskutečně inspirativními a progresivními hudebními osobnostmi; tak komentovala udělení titulu svému rodnému městu patronka brněnské kandidatury, světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Pro Brno je členství ve společnosti světových hudebních měst po zařazení vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001 dalším oceněním od významné mezinárodní instituce. Titul pomůže dalšímu rozvoji města v hudební oblasti a urychlí i dobudování nového koncertního sálu, na který město čeká desítky let. Vyroste v historickém centru města na rohu Besední a Veselé ulice, kousek od Besedního domu.
 

Titul napodruhé

O členství v síti kreativních měst je obrovský zájem a Brno se do ní dostalo až na druhý pokus. Čím UNESCO přesvědčilo? Nestačilo poukázat na bohatou minulost a potvrdit, že město žije hudbou nejenom v divadlech, koncertních sálech a klubech a díky festivalům také v ulicích. Město zorganizovalo nový multižánrový festival Maraton hudby Brno, který představuje nejlepší muzikanty a projekty z Brna napříč žánry, od klasiky přes jazz, muzikál, folklor, rock až po nový cirkus a pouliční umění. Začalo stavět Janáčkovo kulturní centrum, kde kromě koncertního sálu a Filharmonie Brno nalezne místo pro své akce řada institucí, festivalů či spolků napříč hudebními žánry. Druhý pokus se zaměřil i na umělecké vzdělávání dětí v unikátním systému Základních uměleckých škol, propojení Brna s okolními regiony, které mají mimořádně bohaté folklorní hudební tradice a samozřejmě akce.

Milovníky hudby z celého světa přitahuje i spojení města se světově uznávaným skladatelem Leošem Janáčkem, který v Brně prožil několik desítek let. Kromě podzimního festivalu Janáček Brno jej připomíná Památník Leoše Janáčka, jeho jméno nese operní a baletní scéna brněnského Národního divadla, Janáčkova akademie múzických umění a Janáčkovo kvarteto. Na brněnském Ústředním hřbitově v takzvaném čestném kruhu můžete navštívit jeho hrob; náhrobek s vytesanou rukopisnou podobou verše z Janáčkovy skladby Potulný šílenec vytvořil v roce 1928 Eduard Milén. Město rovněž chystá naučnou stezku centrem města s názvem Po stopách Leoše Janáčka.
 

Víte, že…?

  • Dostat se do sítě kreativních měst není hračka; aby města mohla efektivně spolupracovat a členství mělo smysl, noví členové přibývají jen velmi zvolna. Dnes je v síti 31 hudebních a 28 literárních měst. Celkem ve všech oblastech síť po loňském rozšíření tvoří 180 měst ze 72 států světa.
  • Zatímco pro města otvírá členství v síti kreativních měst nové možnosti spolupráce a propagace, pro milovníky jednotlivých oblastí jde o zajímavý výletní tip. Baví vás hudba? Zkrátka si vyberte jedno z měst na sezamu!
  • Chcete znát všechna kreativní hudební města, nejen těch pár zmíněných v úvodu? Kromě Brna to jsou Adelaide, Almaty, Amarante, Auckland, Bogotá, Boloňa, Brazzaville, Daegu Metropolitan City, Frutillar, Glasgow, Gent, Hamamatsu, Hannover, Chennai, Idanha-a-Nova, Kansas City, Katowice, Kingston, Kinshasa, Liverpool, Mannheim, Medellín, Morelia, Norrköping, Pesaro, Praia, Salvador, Sevilla, Tongyeong a Varanasi.
  • Několik dní po přijetí Brna do sítě kreativních měst přišla další dobrá zpráva: Janáčkův archiv byl zapsán do Paměti světa, což je program UNESCO zaměřený na ochranu světového kulturního dědictví uchovaného v dokumentech.
Divadlo Husa na provázku v Brně Kultura

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně Kultura

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí je novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Umožňuje především studentům připravovat se na profesionální kariéru v prostředí odpovídajícím současným světovým trendům.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj