ÚvodAktualityČeské značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model
Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Poslechněte si audio verzi článku
Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Ano, skutečně je to takhle jednoduché: TONAK je zkratka továrny na klobouky, kterou v Novém Jičíně založil Jan Nepomuk Hückel již v roce 1799. Tradice kloboučnického řemesla na Novojičínsku jsou ale mnohem staršího data, klobouky se tu vyráběly už v roce 1630 (a možná ještě mnohem dřív). Když koncem 18. století vznikla první manufaktura, její výrobky si záhy našly cestu do všech koutů světa. V roce 1865 zavedl Hückel pracovní stroje a stal se zakladatelem mechanizované tovární výroby srstěných klobouků. Na slavnou éru firem Johann Hückel’s Söhne, Anton Peschel či Bratři Böhmové navázal současný Tonak.
 

Fezy a buřinky

Pod značkou Tonak se spojily dvě konkurenční firmy: novojičínská fabrika a Fezko Strakonice, proslavená výrobou fezů a pletených baretů a čepic. Společně se řadí mezi tři největší světové kloboučnické firmy, ostatně do zahraničí míří osmdesát procent všech výrobků. V Novém Jičíně se vyrábějí například židovské klobouky pro Ameriku a Izrael, fezy pro muslimské země, plstěné klobouky pro Japonsko nebo černé buřinky pro indiánky v Peru a Bolívii. Šijí se tu také barety a brigadýrky pro pošťáky, čepice pro armádu, policii, vězeňskou službu i pro hasiče.

Značka má vlastní návštěvnické centrum: najdete je přímo v centru novojičínské památkové rezervace na nároží Masarykova náměstí v Laudonově domě.
 

Příběh Laudonova domu

Dům U Laudona sloužil jako zájezdní hostinec. Na jaře 1790 sem konflikt s Pruskem zavedl jednoho z největších vojevůdců 18. století, generála Ernsta Gideona von Laudona. Dobové zprávy říkají, že čtyřiasedmdesátiletý muž si získal náklonnost místních obyvatel, s nimiž si zasoutěžil ve střelbě. Druhý pobyt téhož roku na přelomu června a července se mu však stal osudným. Laudon onemocněl těžkým zápalem plic a 14. července zemřel. Na památku geniálního stratéga a obávaného protivníka, jehož jméno inspirovalo dodnes známou kletbu „himmellaudon“, dům nese jeho jméno.

Dnes si tu prohlédnete expozici věnovanou slavnému generálovi včetně dioramatu bitvy u Domašova s více než pěti sty cínovými vojáčky, u repliky děla si vyzkoušíte dovednosti dělostřelců a zahrát si můžete i zábavnou kvízovou hru Laudoncaching.
 

Město klobouků

Protože ale jste v Novém Jičíně, tím hlavním v Laudonově domě pro vás bude Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků. Najdete tu kavárnu, podnikovou prodejnu Tonaku a hlavně interaktivní expozici se spoustou lákadel. Seznámíte se s technologií výroby klobouků, s jejich tvarováním a lisováním. Spoustu zábavy si užijete v ateliéru, kde dostanete balíček se zmenšeným polotovarem a zdobením, ze kterého si vytvoříte originální suvenýr.

Pro děti tu mají hrací koutek, pro skutečné milovníky pokrývek hlavy zkoušírnu. V ní objevíte množství různých klobouků, čepic i doplňků k libovolnému zkoušení a vybírání nejslušivějšího modelu. Fotografii pak můžete přes webkamerový program poslat dál do světa.
 

Nechte na hlavě!

Právě tak se jmenuje stálá expozice klobouků v novojičínském Žerotínském zámku. Stovky různorodých pokrývek hlavy se tu představují samostatně i ve scénách, nechybí ani kloboučnický krám, prvorepubliková cukrárna nebo původní kloboučnická dílna se vzorkovníky, formami a dalším náčiním. Raritou je sbírka klobouků a čepic, které nosily různé významné osobnosti; v Muzeu Novojičínska mají například klobouky Františka Palackého, následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka, Jana Nerudy i manšestrový klobouček Emila Zátopka. I tady můžete zkoušet dle libosti: v dobovém fotoateliéru se můžete nechat vyfotografovat ve vlastním nebo zapůjčeném klobouku.
Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Výlet do Nového Jičína a jeho okolí

Okolí Nového Jičína přímo láká k výletu. Navštívit můžete hrad Starý Jičín, zámek Lešná či kostel svatého Ondřeje v Hodslavicích. Dozvíte se zajímavosti o výrobě klobouků, kde zemřel slavný "generál Loudon", co zanechal ďábel na hradu ve Starém Jičíně anebo kde si prohlédnete jedinečné barokní podlahy.

Poznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí

Poznávací výlet za klobouky a nejhlubší českou propastí

Výlet z Nového Jičína vás zavede k nejlubší propasti České republiky, do nitra aragonitových jeskyní a k památníkům významných osobností – J.G.Mendela, J.A.Komenského či moravského kovboje Bohumila Kašpárka. Zlatým hřebem výletu je návštěva barokního zámku Kunín.

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě Zážitky

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.

Městská památková rezervace Nový Jičín Památky

Městská památková rezervace Nový Jičín

Historické jádro Nového Jičína se čtvercovým náměstím a pravoúhlým systémem okolních ulic je od roku 1967 městskou památkovou rezervací. Turistické informační centrum pro vás připravilo Procházku městem – průvodce rezervací, kterého si můžete zdarma vyzvednout.

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína Letní sporty

Cyklostezka Koleje u Nového Jičína

První drážní cyklostezka na Moravě vede v trase bývalé železniční dráhy, kterou zničila povodeň v roce 2009 a na které byl následně zrušen provoz. Cyklostezka byla otevřena v roce 2012.

Muzeum Novojičínska Kultura

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska je dnes institucí sídlící v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně, ale současně spoluutvářenou řadou poboček, jejichž činnost sahá od předhůří Beskyd až k moravskoslezské hranici při městě Fulnek.

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující zejména industriální atraktivity Moravskoslezského kraje. Zahrnuje nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Technotrasa představuje tyto památky neotřele, se zážitkem. Vnímat surový půvab i nepopiratelný a pokaždé svébytný genius loci přitom můžete všemi smysly. Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“.

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Poznejte jejich půvab i svébytný genius loci. S Technotrasou objevíte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Udělejte si pěkný podzimní výlet a zažijte Technotrasu na vlastní kůži!

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Nový Jičín

Nový Jičín

Nový Jičín proslul jako město klobouků a historických památek. Pokrývky hlavy nejrůznějších stylů a tvarů si vyzkoušíte v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí. Kloboukům je zasvěcena také muzejní expozice v nedalekém Žerotínském zámku. Za pozornost stojí i samotné náměstí s množstvím renesančních a barokních domů s podloubími.

Historické perly pod Beskydami – prohlídky s průvodci pro skupiny Zážitky

Historické perly pod Beskydami – prohlídky s průvodci pro skupiny

Historické perly pod Beskydami, to jsou Nový Jičín, Příbor, Štramberk a Frýdek-Místek. Každá má svou jedinečnou unikátnost. Jakou? To zjistíte při své návštěvě. Prohlídky jsou určeny primárně pro skupiny, na objednávku.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj