ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska
Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

Poslechněte si audio verzi článku
S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme Těšínské Slezsko, Těšínské Beskydy a pohraniční oblasti severovýchodní části Severní Moravy a Slezska. Co vás čeká? Krásná příroda, lesy, kopce, roubené dřevěné stavby, starodávné opevnění, nejvýchodnější bod naší země a také Trojmezí coby místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. Právě k sousedům na Slovensko se na skok podíváme na konci článku.
Důvodů proč se vypravit do Těšínského Slezska je celá řada. Někoho přitahuje příroda a hory, další zase kolorit dřevěných staveb, svérázný gorolský folklor a tradiční řemesla. Milovníci pěší turistiky se vydají na putování po dálkových turistických trasách, třeba po Stezce Českem, lemující hranice s Polskem. Na své si přijdou i fanoušci zeměpisných kuriozit: kromě Bukovce coby nejvýchodnější obce České republiky navštivte i Trojmezí u Hrčavy, místo, kde se setkávají hranice tří zemí. Na Slovensku byste si neměli nechat ujít lyžařské středisko Veľká Rača, obří kamenné koule v Megonkách a kouzelný skanzen Kysucké dědiny s lesní železnicí.
 

1. Folklor a tradice Těšínského Slezska

Velkým lákadlem Těšínského Slezska je místní folklor Gorolů s originálními zvyky, tanci, řemesly, kroji i pověstmi. Každoročně první srpnový víkend můžete přijet na mezinárodní folklorní slavnost Gorolski Święto. Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy na přelomu července a srpna v přírodním amfiteátru v Městském lese v Jablunkově. Kromě místních lidových tradic a řemesel návštěvníci oceňují gastronomické speciality místní tradiční kuchyně, o kterých ještě bude řeč. Další folklorní slavností jsou Slezské dny, pořádané začátkem záři v národopisném areálu v Dolní Lomné.
 

2. Za tradicemi Těšínského Slezska do muzeí

Místní tradice Gorolů si připomenete v Lomňanském muzeu, v Kotulově dřevěnceHavířově anebo v Dřevěnce na FojtstvíMostech u Jablunkova. Tam všude se také pořádají různé akce spojené s místním folklorem, jako jsou výstavy, předvádění dávných řemesel či místních krojů.
 

3. Gastronomické speciality Těšínského Slezska

Jak chutná Těšínské Slezsko? Pochutnat si můžete na bramborových plackách, chlebu se škvarky, zelné polévce kapušnici nebo bigosu. K pití pak vyzkoušejte medovou lihovinu miodulu, která se pije teplá nebo studená. Místní speciality ochutnáte buď na národopisných slavnostech a akcích, anebo ve spoustě místních restaurací, například na horské chatě Skalka.
 

4. Těšínské Beskydy, oblíbené místo výletů do hor

Zeleným srdcem Těšínského Slezska jsou Beskydy s hustými lesy i spoustou turistických chat. Vystoupat můžete na hraniční vrchol Malý Polom nebo k rozhledně Tetřev. V odlehlém horském údolí se skrývá nejcennější kousek zdejší krásné přírody, prales Mionší. Kousek divokých lesů, které si zachovaly svůj horský ráz a kam se v posledních letech vrátily velké šelmy, leží v kopcích nad Dolní Lomnou, vstup do rezervace je povolen pouze s průvodcem. Při návštěvě Lomné nezapomeňte ochutnat pivo Lomňan a navštívit Zemědělský dvorek se salaší a ukázkami tradičního zpracování ovčího mléka, a také a zážitkové centrum Ursuspřírodní ukázkovou zahradou a expozicí věnovanou horám a zdejším zvířatům.
 

5. Bukovec, nejvýchodnější obec naší země

Kdo se rozhodne obejít po hranicích celou republiku, třeba po Stezce Českem, často si jako místo startu vybere Bukovec, nejvýchodnější obec Česka. Nejvýchodnější bod naší země je ukrytý v hustém smrkovém lese na břehu potoka Olešky. Od silnice s parkovištěm k němu vede naučná stezka Přírodní rezervace Bukovec a nejvýchodnější bod České republiky. Po zelené a žluté značce pak snadno dojdete na Hrčavu k dalšímu zastavení naší trasy.
 

6. Trojmezí u Hrčavy

Proč byste měli znát Trojmezí u Hrčavy? Je to místo, kde se setkávají hranice tří sousedících zemí, tedy Česka (respektive Slezska), Polska a Slovenska. Na území všech tří zemí současně ale můžete stát jen těžko, hraniční kámen totiž leží na špatně přístupném místě, na dně údolí v korytě potoka. Poblíž proto stojí tři symbolické hraniční obelisky, každý na území jiného státu, nechybí ani odpočinkové altány s posezením a ohništi. V Jablunkově pak navštivte Muzeum Trojmezí, otevřené v roce 2022.
 

7. Po hřebeni Beskyd na Velkou Čantoryji

Z Hrčavy či Bukovce můžete zamířit také na sever, do beskydských lesů. Cestou objevíte kámen, připomínající smrt posledního beskydského vlka v roce 1914, rozhlédnete se po kraji z vrcholu Girová a můžete vyzkoušet luxusní glampingové ubytování na Bahenci. Přes Kyčeru, Krkavici, Malý a Velký Stožek a Malý a Velký Sošov nakonec dorazíte na legendární rozhlednu na Velké Čantoryji. Nejvyšší vrchol této části Slezských Beskyd na české straně je opředený řadou legend – víte například, že v jeho útrobách spí vojsko slezských rytířů, čekajících až bude Slezsku nejhůř, aby mu mohli vyrazit na pomoc?
 

8. Beskydy pro cyklisty a rodiny s dětmi

Plánujete do Těšínského Slezska vyrazit s kolem nebo na kole? Řada cyklistických tras pro rekreační cyklisty nebo rodiny s dětmi nabízí seznámení s místní historií, kulturou a zvyklostmi. Na kole se snadno dostanete k do Dolní Lomné třeba k Zážitkovému centru Ursus a Zemědělskému dvorku, náročnější trasa pak vede například na vrch Kozubová s kaplí a vyhlídkovou věží, po úbočích kopců nad Horní Lomnou anebo na Malý Javorový vrch s lyžařským střediskem a turistickou chatou. S dětmi nezapomeňte navštívit areál v Mostech u Jablunkovabobovou dráhou.
 

9. Jablunkovské Šance

Kousek za Jablunkovem stojí Velká Šance, pevnost, která byla od 16. století součástí pásu opevnění proti Turkům. Dodnes se tu zachovaly příkopy s valy a zbytky hradeb. Šance jsou volně přístupné, v hlavní sezoně je otevřené návštěvnické centrum s expozicí, pravidelně v srpnu se koná tradiční slavnost Šancefest s historickým programem a vojenskými ukázkami. Návštěvu opevnění si také můžete zpestřit geolokační hrou, k níž stačí chytrý telefon a stažená aplikace Velká šance pro pěšáka. Hra začíná buď u Gorolského turistického informačního centra nebo před horskou chatou Skalka.
 

10. Trujkunt a Česko mezi řádky

Na portálu Kudy z nudy se v seriálu Česko mezi řádky pravidelně vydáváme po stopách literárních děl do různých koutů naší země. Pro Těšínské Slezsko coby svérázný region v nejvýchodnějším koutě naší země si Petr Sagitarius, český detektivkář s polskými kořeny, vymyslel název Trujkunt. Jmenuje se tak i úvodní díl detektivní série, která vychází v nakladatelství Argo. Trujkunt vyšel v roce 2020, další díly se jmenují Klasztor a Návrat, Pierot a Na krev a Zahrada a Rest, v roce 2023 se chystá další díl Krysta.
 

Na skok přes hranice: Megoňky, Veľká Rača a Kysuce

  • Od Velkých Šancí se po naučné cyklostezce Geopark Megoňky – Šance lehce dostanete na Slovensko k jedné z největších turistických kuriozit našich sousedů. V bývalém kamenolomu poblíž osady Vyšné Megoňky u Čadce se vyskytují obří kamenné koule. Původ a dokonalé tvary této geologické rarity provází řada teorií, dodnes jsou zahaleny lehkým tajemstvím.
  • Nedaleko za hranicemi můžete v zimě navštívit lyžařské středisko Snowparadise Veľká Rača, vhodné pro všechny typy lyžařů, od začátečníků, přes rekreační a mírně pokročilé až po velmi pokročilé. Objevíte tu i nejdelší bobovou dráhu na Slovensku s celoročním provozem.
  • Oblíbeným místem regionu Kysuce je Muzeum kysucké dědiny, skanzen nedaleko obce Nová Bystrica v údolí Chmúra. Ve skanzenu se zachránila řada lidových staveb z obcí Riečnica a Harvelka, které zaplavila vodní nádrž Nová Bystrica. Vedle desítek obytných domů a hospodářských budov se dochovala například krčma z Korně, dva mlýny a zděná kaple ze Zborova nad Bystricou. Velkou atrakcí je lesní úvraťová železnice, která se proplétá skanzenem a v pěti úvratích stoupá až k sedlu Beskyd. Tam na ni navazuje další trať, kterou provozuje Muzeum Oravské železnice.
Dřevěnka na Fojtství Mosty u Jablunkova Kultura

Dřevěnka na Fojtství Mosty u Jablunkova

Stará chalupa, dřevěnka Na Fojství v Mostech u Jablunkova byla zručnýma rukama tesařských mistrů – tatranských horalů ze Zakopaného, zrekonstruována v letech 2007–2008. Poskytuje informace o obci a okolí, pořádaných akcích, kulturním a sportovním vyžití i o přírodních a turistických zajímavostech.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Velká Šance v Mostech u Jablunkova – pás opevnění  Jablunkovské šance na Slezské zemské hranici Památky

Velká Šance v Mostech u Jablunkova – pás opevnění Jablunkovské šance na Slezské zemské hranici

V 16. až 19. století byl budován a využíván pás opevnění Jablunkovské šance, který chránil Slezskou zemskou hranici. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice.

Rozhledna Tetřev v Beskydech Příroda

Rozhledna Tetřev v Beskydech

Rozhledna Tetřev (944 m n. m.) se nachází v turistické oblasti u bývalého hotelu Tetřev a u zrekonstruované Kamenné chaty na hřebenové stezce k vrcholu Velký Polom.

Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek Životní styl

Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova vám nabízí řadu letních a zimních aktivit. Čeká tu na vás bobová dráha, dětské trampolíny, bungee trampolíny, lukostřelba, rodeo, aquazorbing, lodičky na vodě, pumptrack s půjčovnou koloběžek, a adrenalinový sjezd na horských trojkolkách.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí Příroda

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Údolí Lomné s pralesem Mionší Příroda

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Obec Dolní Lomná leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž.

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku Příroda

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích Kultura

Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova.

Nejvýchodnější bod České republiky – obec Bukovec

Nejvýchodnější bod České republiky – obec Bukovec

Obec Bukovec je nejvýchodnější obcí České republiky s dlouholetou historií a živou současností. V katastru Bukovce leží také nejvýchodnější bod ČR a další nej patří zdejšímu chráněnému stromu, kterým je jilm drsný. Staří jilmu se odhaduje na 360 let a představuje tak největší jilm v České republice.

Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Výlet ke státní hranici může připomínat cestu na konec světa, přesto tu objevíte skutečné cestovatelské klenoty. Ostatně byl by div, kdybyste na bezmála 800 kilometrů dlouhé česko-polské hraniční „čáře“ na taková místa nenarazili. Pojďte si ji projít od východu na západ z Trojmezí až do Trojzemí.

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Zábavný výlet pro děti: zimní toulky v Beskydech

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Vrchol Girová v západních Beskydech Příroda

Vrchol Girová v západních Beskydech

Nejvyšší vrch Slovenských Beskyd (840 m) na území České republiky v Jablunkovském mezihoří, 6 km jihovýchodně od Jablunkova. Z dálky připomíná svým kuželovitým tvarem sopku, na severozápadním úbočí je lyžařský vlek, na jižním úbočí je turistická chata postavená v roce 1932 s občerstvením.

Velký Polom – významný hraniční vrchol Příroda

Velký Polom – významný hraniční vrchol

Velký Polom (1067 m n. m.) je významný vrch hraničního hřebene mezi Českou a Slovenskou republikou. Na svazích polomu se nachází několik skal, přímo na vrcholu mrazový srub tvořený pískovcovou skálou.

Hraniční vrchol Malý Polom Příroda

Hraniční vrchol Malý Polom

Malý Polom (1060 m) je zalesněný vrchol v hraničním hřebeni mezi Českou a Slovenskou republikou. Pod vrcholem je křižovatka turistických cest. Nedaleko je rozcestí Čuboňov.

Naučná stezka Megoňky Příroda

Naučná stezka Megoňky

Naučná cyklostezka vás provede od restaurace Na Šancích v Mostech u Jablunkova po česko-slovenském pomezí ke geologické raritě tohoto kraje zvané megoňky. Jedná se o kamenné koule v bývalém lomu na slovenské straně hor.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech Příroda

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Muzeum Trojmezí v Jablunkově Kultura

Muzeum Trojmezí v Jablunkově

Památkově chráněný dům č. p. 150 situovaný na nároží ulice Plk. Velebnovského a Mariánského náměstí v Jablunkově patří mezi nejstarší zděné objekty v celé této části někdejšího Těšínského knížectví. Dnes zde naleznete expozici Krajina a lidé.

Havířov

Havířov

V Česku se města a vesnice „na zelené louce“ nestaví příliš často, zejména v posledních staletích. Pověstnou výjimku představuje Havířov, s osmdesáti tisíci obyvateli dvanácté největší město u nás. Byl založen v roce 1955 jako hornické sídliště v prostoru mezi několika menšími vesnicemi.

Bohumín

Bohumín

Bohumínští o svém městě tvrdí, že je plné kontrastů a že je po první návštěvě budete buď milovat, anebo nenávidět; jiná možnost prý není. Určitě vás překvapí, třeba svou rozlehlostí a dělením na Starý Bohumín a Nový Bohumín. Dnešní město Bohumín vzniklo teprve po jejich spojení v roce 1973.

Český Těšín

Český Těšín

Těšín je starobylé město, které se v roce 1920 rozdělilo společně s Těšínským Slezskem mezi dva nově vzniklé státy, Československo a Polsko. Řeka Olše od sebe oddělila Český Těšín a polský Cieszyn. K české škodě architektonicky nejzajímavější části města včetně historického centra připadly Polsku.

Lomňanské muzeum v Dolní Lomné Kultura

Lomňanské muzeum v Dolní Lomné

Muzeum se nachází v dřevěnici původní lomňanské školy z roku 1852. Originál této stavby byl v roce v roce 1974 přesunut do depozitáře Valašského muzea v Rožnově. Na jejím místě vznikla dle původní dokumentace kopie replika.

Česko mezi řádky: Trujkunt, nejvýchodnější kout Česka a Petr Sagitarius

Česko mezi řádky: Trujkunt, nejvýchodnější kout Česka a Petr Sagitarius

Trujkunt není jen zvláštní místo, ale také název úvodního dílu detektivní série. Její autor Petr Sagitarius (* 1966) si takové jméno vymyslel pro svérázný region v nejvýchodnějším koutě naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Podle nakladatelství Argo je série knížek výjimečná právě svým zasazením na Jablunkovsko a použitím nářečí „po naszymu“ což je originální směsice češtiny a polštiny, okořeněná trochou němčiny a spoustou zvláštních výrazů.

Hrčava

Hrčava

Hrčava, obec náležející do oblasti Těšínského Slezska, slovenská obec Čierne pri Čadci a polská Javořinka jsou obce, které leží nejblíž k takzvanému Trojmezí, místu, kde se setkávají hranice Polska, Česka a Slovenska. Kromě toho tu najdete dřevěný kostelík a poblíž leží nejvýchodnější bod Česka.

Chotěbuz

Chotěbuz

Chotěbuz leží v oblasti Těšínského Slezska na česko-polské hranici mezi Českým Těšínem a Karvinou. Osada, která kdysi vznikla v nivě řeky Olše, patřila k nejstarším vesnicím v okolí. Hlavním lákadlem pro výletníky je rozsáhlý archeopark na místě starodávného slovanského hradiště.

Třinec

Třinec

Když se z Ostravy vypravíte nejkratší cestou na Slovensko, projedete Havířovem a Českým Těšínem, a pak už se před vámi objeví panorama Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Mezi nimi leží Třinec s obřím areálem místních železáren, jednoho z největších hutních podniků v Česku.

Jablunkov

Jablunkov

Nejvýchodnější město Česka leží v údolí mezi dvěma beskydskými hřebeny, kudy se proplétá železnice i silnice z Třince na Slovensko. V hustě osídlené oblasti žijí Češi, Poláci i Slováci, což se odráží například v letní folklorní slavnosti Gorolski Święto, svátku česko-slovensko-polského trojmezí.

Kozubová v Beskydech – kaple s vyhlídkovou věží Příroda

Kozubová v Beskydech – kaple s vyhlídkovou věží

Rozhledna na Kozubové (982 m n. m.) v Moravskoslezských Beskydech je součástí kaple sv. Anny ležící v katastru obce Milíkov.

Další aktuality

Adventní vůně z tropů: v Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete pěstební skleník

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se návštěvníkům otevírají pěstební skleníky i v zimě! Milovníci exotických rostlin v nich naleznou bohatou kolekci tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa. Přijít mohou o víkendech během adventu do 22. prosince a poté ještě po vánočních svátcích 27. a 30. prosince 2024.
6. prosinec 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety na horu po celý rok

Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu, a to po celý rok. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
1. prosinec 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii

Zoo Ostrava se zapojila do dalšího repatriačního projektu, tentokrát na posílení divoké populace orla mořského ve francouzské přírodě, kdy byli tito majestátní dravci v minulosti téměř vyhubeni. Do chovatelské základny projektu poskytla samici orla, jejíž potomci budou vypouštěni do přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách běžný, v Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 zde rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat.
30. listopad 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si prohlídky pivovaru Radegast za svitu čelovek a se školou čepování

Příjemně hořké zpestření adventních dnů plných sladké chuti cukroví či svařeného vína nabízí pivovar Radegast v Nošovicích. V úterý 3., 10. a 17. prosince 2024 od 18 hodin jsou pro zájemce připraveny večerní prohlídky pivovaru za svitu čelovek s rozšířenou ochutnávkou piva Radegast Hutná 15 z Volby sládků a školou čepování.
29. listopad 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vánoční vlaky v ostravsko-karvinském revíru: mikulášské a vánoční jízdy ve Slezsku

Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na víkendové jízdy speciálních mikulášských a vánočních vlaků, které pojedou po Ostravském železničním uzlu, mezi Českým Těšínem a Třincem, v Karviné i okolo Frýdku-Místku.
28. listopad 2024 11:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
26. listopad 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
24. listopad 2024 8:48
Památky, Moravskoslezský kraj

V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nikdy nekončí!

Národní technické památky Dolní oblasti Vítkovice jsou i v listopadu stále přístupné! Můžete se vypravit na prohlídky areálu Dolu Hlubina a věže Bolt Tower, expozici staré koksovny KOX, do multifunkční haly Gong či do science center Velký a Malý svět techniky. Dveře otevřené má také Národní zemědělské muzeum v původní tovární hale naproti dolu Hlubina. Všechny expozice a prohlídky jsou dostupné celoročně, zavřeno je jen během vánočních svátků.
14. listopad 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj