Trampské hnutí
Trampové byli další významnou složkou širokého spektra tehdejších volejbalových nadšenců a v masovém rozvoji našeho volejbalu sehráli nepřehlédnutelnou roli. Po narůstající vlně osadních turnajů začala Unie trampských osad od roku 1931 pořádat volejbalová Mistrovství trampských osad. Jejich pokračováním se od roku 1935 stala Trampská volleyballová liga (TVL), organizovaná spolkem stejného názvu s pěti uskutečněnými ročníky v letech 1936-1940.
Volejbal, coby materiálně nenáročný sport, se zabydlel na desítkách trampských osad v povodích Vltavy, Berounky, Sázavy, Labe a Jizery. K největšímu rozmachu tohoto hnutí došlo v době světové hospodářské krize, která k nám dorazila v roce 1932. Mnoho nezaměstnaných Pražanů nalezlo útočiště na osadách a bohatý společenský i sportovní život jim pomohl toto období snáze překlenout. V roce 1932 byla v Praze ustavena volejbalová organizace s názvem Trampská volejbalová liga (TVL), která v době své největší slávy (1934-1940) organizovala pro osadní družstva mužů soutěž ve třech výkonnostních skupinách (ligách). V nejvyšší 1. lize startovalo 12 nejlepších družstev, následovaly dvě skupiny 2. ligy a tři skupiny 3. ligy po 12-14 týmech. Každý týden se v restauraci „U Herclíků“ v Krakovské ulici konala burza termínů pro utkání TVL a nesoutěžní turnaje, které se hrály na osadách od jara do podzimu prakticky každou neděli (soboty byly ještě pracovní). Vítězi první soutěže TVL v roce 1932 se stali muži DTJ Podolí, hrající pod názvem Spojené osady podolské (SOP). Mezi nejlepší týmy TVL patřila Montana Berounka (trojnásobný vítěz z let 1935, 1937 a 1939), Tuláci (vítěz 1936), Old skauti Jizera (vítěz 1938) nebo Waldeska (vítěz posledního ročníku 1940), dále např. Ervet, Kozáci, Montana Sázava, Rokoska, Starý Ostrov, Tornádo, Úsvit a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že na kontrolu registrací se v této době tolik nehledělo, řada pražských hráčů využila možnosti účastnit se v týdnu soutěží svazových a o víkendech trampských. Někteří hráči tak údajně odehráli za jediný rok až 200 utkání. Získávali tím nejen obrovské herní zkušenosti, ale současně i fyzickou kondici. Na trampských osadách vyrostla většina poválečných reprezentantů z Prahy, hlavních strůjců tzv. „zlaté éry“ čsl. volejbalu.
V roce 1936 došlo ke vstupu TVL do ČVBS a je uváděno, že pražská volejbalová základna mužů tímto krokem vzrostla desetinásobně! V sále „Charitas“ na Karlově náměstí byli tomuto významnému aktu přítomni a dohodu podepsali představitelé obou organizací: za ČVBS předseda Alexandr Plecitý (nástupce prof. Smotlachy) a náčelník svazu František M. Marek, za TVL předseda Jiří Havel a jednatel Václav Jelínek, kteří pak obsadili v ČVBS významné posty. Trampská liga po tomto kroku běžela dál souběžně se soutěžemi svazovými a zapojila se do ní řada neosadních družstev (Masarykova kolej, Republikánský sportovní klub, Sokol Vinohrady, AKF Waldes), stejně jako družstva osadní do soutěží ČVBS (Dobeška, Rokoska, Torkas, Starý Ostrov). V roce 1941 potkal TVL stejný osud jako Sokol, byla zakázána, rozpuštěna a její družstva zařazena do protektorátních soutěží ČVBS.