Technické rarity značky Tatra
Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit. Automobilka Tatra v muzeu představujeí velkolepou sbírkou těch nejkrásnějších automobilů a zajímavostí. Jsou to aerodynamické vozy, které svým designem ovlivnily celosvětový vývoj, vozy se vzduchem chlazeným motorem, prototyp motorových saní, osmiválcový tankový motor, akrobatický dvouplošník, podvozky, karosářské studie, ceny z řad soutěží a závodů z celého světa a samozřejmě vůbec první automobil v Rakousko-Uhersku "Präsident". Chcete-li se dozvědět o těchto slavných výrobcích na čtyřech kolech více, máte možnost využít elektronických průvodců rozmístěných po celé expozici.
Od listopadu 2021 se je otevřeno
Muzeum nákladních vozů Tatra v hale bývalé kopřivnické slévárny. K vidění je zde například
první tatra z roku 1986,
která jela Rallye Paříž – Dakar, T 115 z roku 1949 – pokračovatelka jedné z legendárních tatrovek T 27,
horský autobus T 500HB z padesátých let minulého století,
autobagr T 111 z roku 1956 nebo
tahač letadel T 815 TPV z roku 1989. Nový domov tu našel i vlak
Slovenská strela, pro který byl vystavěn nový depozitář.
Muzeum Fojtství z roku 1789 je
nejstarší dochovaná stavba v
Kopřivnici. Ve zdejší stodole začal v roce 1850
Ignác Šustala vyrábět
bryčky – a to byl prvopočátek podniku, který se během let úspěšně rozrůstal a z jehož bran postupně vyjížděly
kočáry,
železniční vagony a nakonec v roce 1897 i první automobil v Rakousku-Uhersku,
legendární Präsident.
Expozice manželů Zátopkových a rekonstrukce Lašského muzea
Expozice Emila a Dany Zátopkových v prostorách Technického muzea se zcela liší od klasického ztvárnění výstav, jak je známe. Celé "dílo" je zahaleno do moderního kabátu a slavnou olympijskou dvojici vám tak představí netradičním způsobem. Symbolika atletického oválu se stupni vítězů, rozfázované postavy obou sportovců a letícího oštěpu, neobvyklé prvky, hra světel a stínů… To vše vás nutí pohrát si s fantazií a přenést se do role diváka sledujícího sportovní souboj. Nechybí zde Zátopkovo startovní číslo z legendárních OH v Londýně, reprezentační bunda, původní fotografie, životopisy, výsledkové listiny, trofeje, medaile, upomínkové předměty. Svou důležitost zde má dokumentární film vzniklý ve spolupráci s finskou TV, sestříhaný do délky 14 minut a šest vteřin. Právě tolik potřeboval kopřivnický rodák Emila Zátopek ke světovému rekordu na 5 km.
Od poloviny letošního roku bude expozice k vidění v právě rekonstruované Šustalově vile, sídle Lašského muzea. V minulých letech zde byly výstavy věnované kopřivnické keramice a malíři Zdeňku Burianovi. Ty budou zrušeny a exponáty poputují do depozitáře. Znovu vystaveny by měly být v budoucnu, avšak jinde a v jiné podobě.