Mnoha generacím fanoušků
fotbalové Slavie se splnil sen: v
pražské Fortuna Areně nedávno po vzoru evropských klubů
Slavia otevřela své
muzeum, mapující dlouhou historii klubu.
Ve dvou patrech stadionu si prohlédnete
více než tisíc exponátů, od nablýskaných trofejí až po podepsané dresy
Pavla Nedvěda a
Christiana Ronalda, nejlepšího fotbalisty světa.
Slavia Museum v Praze: prohlídka vede i na stadion
Klubové tradice ve
Slavia Museu připomíná třeba
dres slavného brankáře Františka Pláničky z mistrovství světa v roce 1934, kdy Československo získalo stříbrné medaile, anebo
míč ze zápasu Brazílie – Československo, který podepsal legendární Pelé.
V roce 1938 ovládla Slavia v čele s kanonýrem J
osefem Bicanem tehdy nejprestižnější e
vropskou klubovou soutěž. V muzeu si můžete prohlédnout historizující
repliku slavné trofeje. Vystavené předměty často pochází ze soukromých sbírek
nadšených slávistů.
Vstup do
Slavia Museum a na
Stadium Tour se nachází uprostřed stadionu na západní straně naproti Nákupnímu centru
Eden.
Vstupenky můžete koupit on-line na Ticketportal.cz nebo na pokladnách u vstupu číslo 4 (u železniční trati) v rámci otevírací doby pokladen.
Máte rádi fotbal? Pak byste měli vědět, že…
- Kolébkou fotbalu byla Anglie, u nás se poprvé hrál ve středočeské Loučni, malé vesnici na Nymbursku, a to od zřejmě roku 1889, kdy se ze studií v Cambridge vrátil princ Erich Thurn-Taxis. Při studiích v Anglii se seznámil s pravidly kopané a po návratu domů sestavil první zámecké mužstvo, na které se vzpomíná například při prohlídkách zámku Loučeň.
- První český fotbalový klub dodnes hrdě nese jméno FK Loučeň 1893. Letopočet označuje skutečně první organizované vystoupení, které se odehrálo 18. dubna 1893 v Praze na Císařské louce. Za loučeňskou jedenáctku hrál princ Erich, tři Angličané (kapitán a trenér týmu Hudgson, zahradník Mill a komorník Beckett) a hrstka místních řemeslníků, soupeřem jim byla Regatta, sportovní klub pražských Němců.
- Byla nejstarším českým fotbalovým klubem pražská Slavia? Možná, i když na podzim 1892 byl založen pouze cyklistický klub, fotbalu se Slavia začala věnovat až o tři roky později. Jisté je, že fotbalový klub AC Sparta Praha byl založen na podzim 1893 a první utkání Sparta – Slavia se odehrálo opět na Císařské louce v roce 1896. Rozhodčím tehdy byl velký propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský.
Hlavním zaměřením fotbalového muzea ve Fortuna Areně je mapování dlouhé historie fotbalového klubu SK Slavia Praha a vystavování různých fotbalových artefaktů, jako jsou trofeje, dresy slavných hráčů a další.
Ve Slavia Museum můžete vidět více než tisíc exponátů včetně dresu Františka Pláničky z MS 1934, míče podepsaného Pelém, a repliky trofeje z roku 1938, kdy Slavia vyhrála prestižní evropskou soutěž.
Vstup do Slavia Museum a na Stadium Tour se nachází uprostřed stadionu na západní straně naproti Nákupnímu centru Eden.
Vstupenky můžete zakoupit online na Ticketportal.cz nebo na pokladnách u vstupu číslo 4 (u železniční trati) v rámci otevírací doby pokladen.
Návštěvníci během Stadium Tour mohou prožít příběh Slávistické hvězdy, projít jedenáct stanovišť plných jedinečných červenobílých zážitků a obdivovat nejrůznější fotbalové artefakty ve fotbalovém muzeu.
Fitness a bazén Slavia nabízí úroveň služeb, pestrost a vybavenost pro fitness aktivity, stejně jako venkovní koupání a beach volleyball v létě.
V roce 1934 získalo Československo stříbrné medaile v mistrovství světa ve fotbale, a tato událost je spojena se slavným brankářem Františkem Pláničkou.
V roce 1938 ovládla Slavia pod vedením kanonýra Josefa Bicana tehdy nejprestižnější evropskou klubovou soutěž.
Fotbal se v Česku poprvé hrál ve středočeské Loučni, což je malá vesnice na Nymbursku, a to od roku 1889.
Prvním fotbalovým klubem v Česku byl FK Loučeň 1893, což je datum prvního organizovaného vystoupení této jedenáctky.