ÚvodAktualityHabsburská fortová pevnost v Křelově u Olomouce je evropským unikátem
Památky

Habsburská fortová pevnost v Křelově u Olomouce je evropským unikátem

  • 15. srpna 2021
Historické město Olomouc se může chlubit mnoha cennými památkami. Skutečné skvosty se, ale nenacházejí jen v jeho centru. Fortová pevnost Olomouc je součástí opevnění města a byla vytvořena postupně jako doplnění a rozšíření stávajícího opevnění Olomouce, tzv. barokní pevnosti. Je tvořena relativně samostatnými pevnůstkami (forty) v kruhu kolem města. V prostorách fortu XVII se nachází zájezdní hostinec a vojenské muzeum se stálou expozicí, která je tematicky zaměřena na pevnostní stavitelství a vojenskou historii 19. století.
Fort Křelov XVII. je polygonální permanentní fort vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc.

Pevnost XVII je jednou z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění města Olomouce, jejíž historie sahá až do roku 1851, kdy staveniště návštěvou poctil císař Franc Josef I. a ruský car Mikuláš. Jedná se o fort pernamentního charakteru vystavěný mezi lety 1850 a 1854 podle projektu ženijního ředitele a vrchního projektanta fortové pevnosti Olomouc Juliuse von Wurmba. Dekorativní provedení hlavního vstupu do objektu je řešeno ve stylu anglické neogotiky windsorského typu. Areál má rozlohu cca 60 000 m² a je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky. Od roku 2009 je v prohlídkovém okruhu zařazena také escarpa střelecké galerie v zemním valu. Fort navazoval na pevné bastionové opevnění, které bylo charakteristické svými malými pevnůstkami. Pevnosti vznikaly zejména za vlády Marie Terezie a Josefa II.. V budování se dále pokračovalo ve století devatenáctém.

Přestože věnec fortů nebyl nikdy zcela dokončen, patřila podle historiků olomoucká císařsko-královská pevnost ve své době k nejsilnějším na celém území habsburské monarchie. Prvními pevnůstkami, které na území města vznikly, byly ty na Tabulovém a Šibeničním vrchu. Původní projekt počítal celkem s 25 forty, vzdálenými od sebe jeden až dva kilometry. Jednotlivé objekty byly označeny římskými číslicemi I až XXII. Do tohoto projektu nebyly zahrnuty forty Tabulový a Šibeniční vrch. Oproti původnímu záměru se však vlastní realizace notně odchýlila, a to z finančních důvodů. První čtveřice téměř identických fortů označených čísly XI, XIII, XV a XVII vznikala v letech 1850 až 1854 a svým pětiúhelníkovým půdorysem se zdánlivě podobala starším fortům Tabulový a Šibeniční vrch.
Fort Tabulový vrch Památky

Fort Tabulový vrch

Fort je v majetku Fakultní nemocnice a slouží jako archív. Jedná se o monumentální stavbu zcela zapuštěnou do kopce. Fort bývá otevřen příležitostně, například při Dnech evropského dědictví.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII. Památky

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

V Křelově si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř Fortů habsburské pevnosti z 2. pol. 19. století. Prostory areálu Fortu XVII. a hostince Citadela je možné využít pro pořádání kulturních, firemních akcí či svateb nebo teambuldingů.

Tereziánská zbrojnice v Olomouci Památky

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Čtyřkřídlá jednopatrová budova je typickou ukázkou tereziánské vojenské architektury. Byla vystavěna za Marie Terezie v letech 1771-1778, naproti vchodu arcibiskupské rezidence, aby dle pověsti bránila slavostním výjezdům arcibiskupa, kterého panovnice neměla v oblibě.

Pevnost poznání v Olomouci Zážitky

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Terezská brána v Olomouci Památky

Terezská brána v Olomouci

Terezská brána z dílny projektanta olomoucké tereziánské pevnosti Pierra Bechade de Rochepine získala své jméno při návštěvě panovnice Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku a po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti Památky

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

 Fort Radíkov – pevnost na Svatém Kopečku Památky

Fort Radíkov – pevnost na Svatém Kopečku

Jedná se o architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území ČR. Pevnost byla součástí Císařsko královské Olomoucké pevnosti.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci Památky

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města Památky

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Příběh "matičky" Marie Terezie a jejího věrného města Olomouce

Příběh "matičky" Marie Terezie a jejího věrného města Olomouce

Kdyby se uherská a česká královna Marie Terezie zastavila na jeden jediný den v každém městě svého království, strávila by na cestách celý život. Zatímco někde přišli zkrátka, jinam se panovnice podívala opakovaně. Mezi města, kterým věnovala svou pozornost pravidelně, patřila Olomouc. A olomoučtí měšťané za to svou Marii Terezii milovali. Říkali jí láskyplně Mütterchen, matička. Pojmenovali po ní jednu z bran a ulici. Její iniciály ozdobily městský znak, její tvář shlížela na město z proslulého radničního orloje. Jak se zrodil tak vřelý vztah?

Další aktuality

Olomoucké rozárium patří mezi světovou špičku! Získalo ocenění Award of Garden Excellence

V zeleném areálu Výstaviště Flora Olomouc mohou návštěvníci obdivovat nepřeberné množství kvetoucích rostlin. Kaliny, pivoňky, mišpule a mnoho dalších rostlin spolu s unikátní sbírkou růží či letničkovými záhony čeká na návštěvníky botanické zahrady, rozária a tří olomouckých parků. Olomoucké rozárium navíc získalo prestižní mezinárodní ocenění Award of Garden Excellence. V botanické zahradě si děti navíc kromě herních prvků s hřištěm mohou užít naučné hry o ceny. Rozárium nabízí moderní veřejný prostor v centru města se samoobslužnými grily či druhý ročník „semínkovny“.
2. červenec 2025 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Rytíři u hradu Bouzova pořádají přes léto turnaje na koních

Hrad Bouzov chysá po celou sezónu 2025 velmi zajímavé akce. V létě jsou všichni milovníci středověku a rytířského způsobu života zváni na kolbiště v hradním parku. Právě tam probíhají každý den představen středověkého divadla Traken, které vás přenese do období středověkých turnajů a rytířských klání v humorně laděném představení. Těšte se na rytířve zbroji, jezdecké dovednosti a souboje dřevců.
2. červenec 2025 6:44
Zážitky, Olomoucký kraj

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2025. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo. Součástí festivalu bude také jarmark regionálních producentů, kteří nabídnou své výrobky zejména z oblasti Hané a Jeseníků. Samozřejmostí bude také pestrý dětský program.
2. červenec 2025 6:02
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou v Olomouckém kraji, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit tipy portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do přírody, zoo, aquaparku či na hrad? Stačí si jen vybrat.
24. červen 2025 12:27
Zážitky, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
16. červen 2025 17:48
Památky, Olomoucký kraj

Hanáci, chystajte sa! Přerov rozveselí Folklorní festival

Folklorní soubor Haná Přerov vás zve na tradiční Folklorní festival, který roztančí město ve dnech 13. a 14. června 2025. Těšit se můžete na cimbálovou muziku, nádherné kroje a dobré víno. Hlavním sobotním dějištěm bude nádherné secesní prostředí rozkvetlého parku Michalov, ale přidají se i další lokace ve městě.
12. červen 2025 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Cykloturistika v Olomouckém kraji: traily v terénu i pohodové cyklotrasy okolo Bečvy

Olomoucký kraj je rájem pro cyklisty všech stylů. Najdete tu jak trasy pro milovníky terénu, tak pohodové stezky po asfaltu. V Jeseníkách vás čekají pořádné kopce a výšlapy, zatímco rovinatá Haná nabízí klidnější projížďky podél řeky Bečvy, v Litovelském Pomoraví nebo Moravské bráně. Kudy z nudy pro vás připravilo přehled těch nejzajímavějších tras, které by vám neměly uniknout.
9. červen 2025 13:04
Letní sporty, Olomoucký kraj

Šumperk se znovu rozezní, roztančí a rozzáří – chystají se slavnosti Šumný Šumperk

Slavnosti města Šumperka alias Šumný Šumperk přinesou ve dnech 5. až 8. června 2025 obyvatelům i návštěvníkům města v podhůří Jeseníků spoustu zábavy i kulturních událostí. Oslavy propojují historii, živou kulturu, hudbu, design, řemesla i kulinářské zážitky. Letos je hlavním tématem první republika. Hlavní program vyvrcholí v sobotu 7. června, kdy se centrum města promění v Malou Vídeň.
5. červen 2025 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj