Projektem Neobjevené památky upozorňuje Národní památkový ústav na soubor celkem 33 jedinečných památek, které veřejnosti nabízí pestrou škálu dosud neobjevených krás a zajímavostí.
Na státním zámku Hořovice platí do 30. září 2014 stejně jako na dalších partnerských objektech festivalu Hrady.cz po předložení festivalové vstupenky akce 1 + 1.
Hořovice – zámek plný hraček, spojený s jedním tragickým osudem
Hořovický zámek vlastní rozsáhlou a rozmanitou sbírku hraček princů a princezen, ideální pro potěchu oka v oddychových letních dnech. Malí šlechtici byli pomocí hraček od malička vedeni k určeným životním rolím – chlapci si hráli s kartami, deskovými hrami, stavebnicemi a samozřejmě s vojáčky, ale měli také rozměrný model železnice s funkčními lokomotivami a soupravami a do detailů propracovanou krajinou. Děvčátka si hrála především s předměty spojenými s vařením a stolováním.
Naprostým unikátem je zámecký soubor domečků pro panenky, malých uměleckých děl, vybavených stejně, jako domy v „dospělém“ světě. Jejich součástí jsou salony, ložnice, jídelny a kuchyně, někdy i sklep, případně půda nebo další provozní místnosti, jako prádelna nebo spíž. Kamna v kuchyňce jsou keramická, peřiny plněné prachovým peřím, nechybí vzácné dřevo, slonovina, sklo, porcelán. Mezi nejvzácnější kousky patří model luxusního obytného domu ze 17. století, pořízený pro děti z rodu Valdštejnů. A jak to, že se hračky dodnes dochovaly? Ve skutečnosti byly domečky určeny k vystavování, děti si s nimi hrát nemohly a směly se na ně jen dívat.
Zámek v Hořovicích však byl však celá staletí především obydlím mnoha generací a proto svědkem zajímavých lidských osudů – romantických i tragických. Jeden příběh uvozuje busta ve vestibulu zámku: je to portrét kněžny Gertrudy, do níž se na plese v Bonnu v roce 1829 zamiloval Fridrich Vilém, mocný muž a budoucí kurfiřt. Gertruda však byla v té době vdaná a navíc pocházela z lékárnické rodiny, měla tedy „pouze“ měšťanský původ. Postavení Fridricha Viléma ovšem bylo natolik silné, že si přes všechny překážky vymohl Gertrudin rozvod a mohl se s ní oženit. Svou neurozenou manželku i společné děti pak majetkově zajistil, když koupil hořovické panství a s ním i dědičný šlechtický titul s přídomkem „von Hanau“.
Tragicky naopak skončil příběh prince Tasilla, bratra posledního majitele hořovického zámku Jindřicha ze Schaumburgu. Princ Tasillo měl jednu velkou vášeň – akrobatické létání. Jednoho květnového dne roku 1932 se vracel z úspěšných leteckých závodů a rozhodl se zastavit u známých v Klecanech u Prahy. Po společném obědě chtěl přátelům předvést akrobatické umění, ale při jedné figuře se dostal příliš nízko nad zem, ovládání letadla nezvládl a zřítil se. Letadlo se roztříštilo a princ přišel ve svých 31 letech o život. Bratr Jindřich se na zámku rozhodl pietně dochovat jeho pokoj včetně padáku s Tassilovým jménem a sedačkou i palubní deskou z princova letadla; na stěně visí kopie vrtule, jejíž originál položili na rakev s Tassilovými ostatky.