ÚvodAktualityJak poskytnout pomoc, než přijedou profesionálové
Jak poskytnout pomoc, než přijedou profesionálové

Jak poskytnout pomoc, než přijedou profesionálové

  • 1. dubna 2010
Není příjemné se o tom zmiňovat, ale když se vypravíte na výlet mimo město, může se stát i něco, co jste neplánovali. Přejeme všem, aby informace z tohoto článku nemuseli nikdy použít, ale znát by je měli pro případ potřeby všichni.
Co je první pomoc?
Konkrétně se jedná o péči o zraněného či nemocného ještě předtím, než na místo dorazí profesionálové – třeba ze záchranky. První pomoc má přitom tři cíle. Prvním z nich je prostá záchrana života. Druhým je zabránění dalšího poranění a zhoršení zdravotního stavu a třetím pak konečně zajištění odborné pomoci a transportu.
 
Jaká jsou zásadní pravidla?
Při první pomoci je potřeba postupovat logicky a s chladnou hlavou. Nepomáhejte nikomu v okamžiku, kdy byste se sami dostali do ohrožení života. To neprospěje nikomu. Dojde-li k hromadnější kolizi, věnujte se nejdříve nejvážněji zraněným. Pokud to není nezbytně potřeba, nehýbejte s pacientem. Pokud má vnitřní zranění, přineslo by to víc škody než užitku.
 
V jakém pořadí postupovat?
Úkony při první pomoci mají svou prioritu, kterou je potřeba dodržovat, abyste poskytli postiženému co nejlepší pomoc. Pochopitelně je provádějte pouze v případě, že jsou zapotřebí!
  1. Zástava prudkého krvácení.
  2. Uvolnění cest dýchacích
  3. Umělé dýchání
  4. Nepřímá srdeční masáž
  5. Chlazení rozsáhlých popálenin.
  6. Ošetření otevřeného poranění hrudníku (pneumotorax).
  7. Ošetření dalších poranění.
  8. Protišoková opatření.
  9. Při bezvědomí stabilizovaná poloha.
Kam zavolat pro pomoc?
Když se vám podaří pacienta stabilizovat, je nejvyšší čas volat profesionály. Číslo na záchrannou službu znají všichni, ale nikdy neuškodí je zopakovat. Je, bylo a bude to 150. Existuje i možnost zavolání na číslo 112, což je tísňová linka. Tu ale vytočte pouze v případě hromadného neštěstí, kdy by nestačila jen záchranná služba.
 
Jaké informace sdělit dispečerovi?
Průběh tísňového telefonátu je stejně důležitý jako kvalitní poskytnutí první pomoci. Pokud budete zmatkovat, příliš postiženému nepomůžete. Nezapomeňte proto oznámit jméno postiženého, přesné místo nehody, druh nehody a zranění, počet zraněných a provedené výkony. Pozor! Nikdy nepokládáme sluchátko dříve než dispečer! Musíte si být jisti, že ví vše, co potřebuje!
 
Pokud chcete mít jistotu, že v případě potřeby vše zvládnete, můžete absolvovat kurz první pomoci, které pořádá třeba Červený kříž. Doufáme však, že situace, kdy byste museli první pomoc poskytnout, se vám zdaleka vyhne. 

Další aktuality

Vánoční a adventní pohoda s turistickými informačními centry: tipy na prohlídky a procházky

Všichni se závěrem roku cítíme, že bychom se měli zastavit, vydechnout a užít si společný čas s blízkými a rodinou. Věříme, že i tento čas vám pomohou smysluplně strávit turistická informační centra. Tam totiž dostanete nejen tipy, kam se vydat, když prší, ale pracovníci často dokáží poradit dle vašich vlastních zájmů. A to osobně, telefonicky i on-line formou. Můžete tak objevit nečekanou atraktivitu muzeí, galerií, edukační rozměr zábavního parku nebo ojedinělost botanické zahrady či planetária. Ani prosincový sníh nezastaví mimořádné a netradiční prohlídky a exkurze. Dopřejte si příjemné zážitky při procházkách s průvodci.
23. listopad 2024 10:20
Zážitky

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
22. listopad 2024 19:01
Zážitky

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl