ÚvodAktualityVýstava Poklad Inků v Brně bude k vidění už jen do neděle
Životní styl

Výstava Poklad Inků v Brně bude k vidění už jen do neděle

  • 26. února 2020
Velmi úspěšná a populární výstava Poklad Inků je otevřena již jen do nadcházející neděle 1. 3. 2020. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jeden z největších pokladů světa, a to v pavilonu E brněnského výstaviště. Výstava byla kvůli velkému zájmu z řad návštěvníků prodloužena a nyní přichází poslední možnost její návštěvy v České republice. Přijďte nahlédnout do předkolumbovských dob a obdivovat ohromný zlatý poklad nedozírné historické ceny, který kvůli světové výstavě poprvé opustil území Jižní Ameriky.
poklad inkůJižní Amerika je pro nás nesmírně vzdálená a exotická. Příběhy z dob Inků se často vypráví jako pohádky a lákají cestovatele ze všech koutů světa. Vy máte štěstí, že zlatý poklad přijel za vámi: poprvé opustil hranice jihoamerického kontinentu, aby byl vystaven v Evropě a představil společně s dalšími artefakty dlouhou historii Peru. Výstava Poklad Inků v pavilonu E na VýstavištiBrně je k vidění již jen do 1. března 2020.

Po neděli opustí velmi cenné exponáty naší zemi a je velmi pravděpodobné, že se již nevrátí.

Poklad Inků je ukrytý v Brně

Podobně jako úspěšná výstava Titanic vás i Poklad Inků vtáhne do děje. U vstupu dostanete kartu s příběhem skutečné či bájné postavy z historie amerického kontinentu a s ní pak budete procházet celou expozicí. Nepůjde jen o prastaré peruánské zlaté masky, šperky, obětní nože a další předměty, doplněné sbírkami z Národního muzea v Praze a Moravského zemského muzeaBrně. Uvidíte také modely rituálních staveb a dobové oblečení, část výstavy je rovněž věnována španělským kolonizátorům. Když vstoupili do země, ohromilo je nejenom zlato, ale i tisíce kilometrů kamenných stezek horami i džunglí, obří kamenné stavby i legendární Machu Picchu; ostatně na výstavě si prohlédnete jeho velký model.

poklad inkůAutoři projektu mysleli i na děti: čeká na ně stezka spojená s plněním zajímavých interaktivních úkolů a na konci prohlídky získají svůj poklad, pro ty starší jsou nachystané pracovní listy. Další zajímavostí je také 3D zóna, kinosál i další interaktivní instalace.

Vstup na výstavu je z Křížkovského ulice, vstupenky je třeba rezervovat předem a cena je tři sta korun za dospělého návštěvníka s tím, že o víkendech si ještě padesát korun připlatíte.
 

Další nápady, kam v Brně

tapírAlespoň na skok se do Jižní Ameriky můžete symbolicky podívat v brněnské zoologické zahradě: vzdálený kontinent je například původním domovem piraní a kajmánků, které najdete v pavilonu Tropické království.

Do Brna rozhodně má smysl vypravit se na pár dnů: jedině tak totiž stihnete i další zajímavá místa. S dětmi zajděte jen pár kroků od Inků do zábavního vědeckého parku Vida! Také tady objevíte poklady: díky 3D technologiím se stanete podmořskými průzkumníky a odhalíte tajemství, které skrývají světové oceány.
 

České ozvěny Jižní Ameriky

  • Jihoamerickou pampu, Amazonii, Patagonii nebo pobřeží Chile a Peru a hlavně jejich zvířecí obyvatele poznáte také při návštěvě plzeňské zoologické zahrady. Jihoamerická oblast je vyznačená sytě zelenou barvu a začala vznikat jako jedna z prvních, kdy v roce 1997 k vlkům hřivnatým a lamám přibyly kapybary a mary, v roce 2014 přibyl pavilon Amazonie.
  • Také ve zlínské zoo objevíte záplavy bujné vegetace s vodními plochami, kde se rozléhá ohlušující křik papoušků a pištění drobných opiček. Během pár desítek minut se projdete tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží. V největší ptačí voliéře, která je v českých zoo k vidění, vás okouzlí řady exotických ptáků.
  • papoušek v zoo PrahaAni pražská zoologická zahrada na Jižní Ameriku nezapomíná: kromě řady druhů papoušků Amazoňanů tu najdete třeba anakondy, bazilišky, leguány, ibisy, kondory, lamy, tamaríny či želvy.
  • Cestu ze stověžaté Prahy rovnou na pláž Copacabana, provázenou ohňostrojem chutí a vůní, nabízí dvě restaurace Brasileiro, a to u Staroměstské radnice a ve Slovanském domě.
  • Naopak jaké české stopy objevíte v Jižní Americe? Na Čechy nevzpomínají úplně v dobrém například v národním parku Torres del Paine, kde v únoru 2005 náš turista neopatrně manipuloval s plynovým vařičem. Při následném požáru lehlo popelem šest procent rozlohy parku. Česko se dodnes podílí na jeho obnově.
  • Do historie českého horolezeckého sportu se černým písmem zapsal vrchol Huascarán, se 6 768 metry nejvyšší hora Peru a čtvrtá nejvyšší hora Jižní Ameriky. Silné zemětřesení v květnu 1970 utrhlo z jejích svahů ohromnou lavinu ledu a kamení, která smetla tábor expedice Peru ´70 a usmrtila čtrnáct českých horolezců. Dodnes je připomíná Jizerská 50, závod, na který se každý rok v únoru do Česka sjíždějí závodníci z celého světa. Původně šlo o testovací závod výkonnosti horolezců TJ Lokomotiva Liberec, kteří se tak připravovali na náročné expedice. Od roku 1971 se jezdí jako Memoriál expedice Peru, aby připomněla ty, kteří zahynuli na úbočí Huascaránu.
Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok Příroda

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Další aktuality

Zúčastněte se ve Valticích Mistrovství světa ve sbírání hroznů

Další ročník Mistrovství světa ve sbírání hroznů se uskuteční v sobotu 21. září ve Valticích, ve vyhlášeném vinařském centru. Jedinečná a zřejmě i jediná akce svého druhu začne v 8:30 hodin velkou údernickou brigádou v retro stylu. Přijďte se mistrovství zúčastnit i vy a pomozte tak pokořit český rekord!
19. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj