ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě
Zoo Praha, Kudy z nudy, lachtani
Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.
Kouzelná Pražská zoologická zahrada leží v kopcovité a lesnaté Troji. V roce 2018 největší cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa, který vznikl hodnocením miliónů jeho uživatelů. Pražská zoo se v něm umístila na 5. místě, což potvrdilo její celosvětovou popularitu. Časopis Forbes ji už v roce 2008 ohodnotil jako 7. nejlepší zoo na světě.

Zoo Praha se rozkládá na 60 hektarech, z nichž 50 ha tvoří expozice zvířat. Zoologická zahrada byla poprvé otevřena v roce 1931 s 200 zvířaty. V současné době se může pochlubit s 670 druhy a téměř s 5 tisíci jedinci.

V nedávné době tu přibyly pavilony Indonéská džungle, kde se chovají varani komodští, expozice lachtanů, Opičí ostrov, stejně jako nesmírně oblíbené gorily. Pražská zoo je slavná také svým úspěšným chovem koní Převalského. Až zoo navštívíte, nezapomeňte se podívat na unikátní gaviály indické v pavilonu Čambal! Největší expozicí v Zoo Praha je Údolí slonů. Výběhy o rozloze 7,5 tisíce metrů čtverečních tvoří pro slony indické výborné prostředí. Sloni mají ve výbězích k dispozici koupací jezera, písčité, hlinité i zatravněné terény. Mezi unikátní expozice patří Velemlokárium vybudované pro největší obojživelníky světa – velemloky čínské – je zároveň poctou Karlu Čapkovi a jeho Válce s Mloky. V roce 2021 byla v Teráriu otevřena nová expozice českých hadů: představuje čtyři druhy hadů, které se běžně vyskytují na území České republiky: užovku obojkovou, užovku podplamatou, užovku hladkou a zmiji obecnou. Od podzimu 2022 je nově otevřena Rezervace Dja. Návštěvníci se mohou vydat na cestu kamerunským pralesem, ve kterém potkají kočkodany, guerézy, kaloně a zejména gorily nížinné. Vůbec poprvé se v expozicích představil nový gorilí pár – samec Kisumu a samice Duni, dcera slavné Moji. V lednu 2023 přibyly do Pavilonu šelem a plazů krásné agamy límcové, které Zoo Praha chová vůbec poprvé v historii.
 

Expozice Gobi – zvířata mongolské pouště a stepi

Expozici Gobi otevřená v březnu 2024 představuje mongolskou faunu v prostředí věrně imitujícím tamnější krajinu. Kromě středoasijské suché stepi s chudou vegetací zde umělé skalní útvary napodobují světoznámé Planoucí útesy, které proslavily paleontologické nálezy z konce druhohor. Expozice se nachází v horní části zahrady u stanice lanovky a kromě ikonických koní Převalského zde žije dalších jedenáct druhů zvířat mongolské Gobi: pouštní kočky manuly anebo předobraz bájného olgoje chorchoje, hada hroznýška tatarského. Kromě zvířat si zde prohlédnete také řadu gobijských artefaktů – autentickou jurtu, tradiční mongolské ovó, kosti dinosaurů či záhadné petroglyfy. Součástí expozice je i pavilon s pouštními živočichy, který obývá ježek ušatý, pískomil mongolský (ve své původní, nedomestikované formě), křečík Roborovského a pestruška písečná, známá také jako stepní lumík. Z plazů je zde mimo zmiňovaného hroznýška alias olgoje chorchoje ještě řada agamek a paještěrek. V Gobi žijí ale také živočichové trávící své dny pod zemí – švábi lékařští (připomínající miniaturní želvičky), a štíři Martensovi. Štáry uvidíte díky dvojímu osvětlení i světélkovat.
 

Pavilon goril – rezervace Dja

Nový pavilon goril Rezervace Dja neomezí své expozice jen na zvířata známá a nesporně atraktivní. Jedním z poslání moderních zoologických zahrad je i seznámit veřejnost s druhy, které často unikají její pozornosti. Osináci, talapoini, štětkouni či kaloni – i ti nalezli v pavilonu své místo. Nový pavilon goril otevřela Zoo Praha 28. září 2022 při příležitosti svého 91. výročí. Svou atmosférou přenese návštěvníky do africké krajiny plné vegetace a zvuků tamní přírody. Vzrostlý tropický prales, vesnice na jeho okraji se školní třídou nebo vysloužilý Toulavý autobus, který vozil děti mezi pralesy Dja a metropolí Yaoundé v rámci vzdělávacího programu – to vše umocní iluzi kamerunského venkova i prostředí, které gorily ve své domovině obývají. Současně představí i jejich ochranu, o kterou Zoo Praha v rámci in situ projektů dlouhodobě usiluje.
 

Darwinův kráter s živočichy Austrálie a Tasmánie

Roku 2020 Zoo Praha otevřela mimořádnou expozici nazvanou Darwinův kráter. Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny v Zoo Praha inspiroval kráter stejného jména, který se nachází na Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700 – 800 tisíci lety. Expozice představuje více než dvě desítky druhů zvířat, z nichž nejvýznamnější jsou ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“. Hned u Darwinova kráteru je také nová průchozí expozice klokanů, kteří se pasou na trávnících hned vedle návštěvníků.
 

Rákosův pavilon – ráj papoušků

Roku 2019 otevřeli v Zoo Praha Rákosův pavilon, který je domovem papoušků z velehor i z nížin, z polopouští i z tropických pralesů. V osmi jednotlivých expozicích pavilonu, včetně dvou průchozích, se ptáci představují v kontextu krajin, kde jsou doma. Stezka nazvaná Voliéry pod skalou vede od pand červených k Pavilonu velkých želv. Patří takřka výhradně ptákům. Její dominantu představují tři prostorné voliéry, do nichž mohou návštěvníci vstoupit a naplno si tak vychutnat pobyt ve společném prostoru s ptáky. Dalším ptačím územím v zoo jsou Ptačí mokřady. V pestrém světě mokřadních ptáků mají domov nejen elegantní jeřábi a majestátní člunozobci, ale třeba i překrásní ibisové rudí nebo čile pobíhající čejky.


Ptačí mokřady a světová rarita – morčáci paranští

V sousedství pavilonu kočkovitých šelem, poblíž mlýnského náhonu, se nachází podmáčené louky.
V pestrém světě mokřadních ptáků mají domov nejen elegantní jeřábi a majestátní člunozobci, ale třeba i překrásní ibisové rudí nebo čile pobíhající čejky. Expozice však ukrývá velkou světovou raritu – pouze zde totiž žijí morčáci paranští – kriticky ohrožené rybožravé kachny, které mimo jejich domovinu nelze spatřit nikde jinde na světě než právě v Zoo Praha, která je chová od roku 2024. Ochranu tohoto druhu v místě jeho přirozeného výskytu ale pražská zoo podporuje již řadu let v rámci svých in situ projektů.
 

Zoo Praha a komentovaná krmení

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Během komentovaných krmení se setkáte s oblíbenými zvířaty, setkání budou navíc doplněná poutavým vyprávěním ošetřovatelů. Od 30. září do března probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích. Během letních měsíců je možné přijít na komentovaná krmení i během všedních dnů, oblíbené jsou i tzv. melounové středy u velkých želv a pravidelný veterinární trénink lachtanů jihoafrických. Venkovní program probíhá jen za hezkého počasí.
 

Programy v Zoo Praha

Pražská zoo celoročně nabízí svým návštěvníkům komentovaná krmení zvířat, prohlídku zahrady s průvodcem, speciální programy Chovatelem v zoo, zážitkové programy pro děti a vzdělávací programy pro školy. Ve vybraných měsících se mohou zájemci přihlásit na atraktivní noční prohlídku Zoo.

Rodičům s malými dětmi nabízí pražská zoo možnost vypůjčit si pohodlné kočárky, nebo velké trakaře, do kterých se dětí vejde hned několik.
 

Nedávné historické mezníky a zajímavosti ze zoo

V srpnu roku 2002 postihly zahradu ničivé povodně a téměř polovina areálu byla zatopena, zničena. Následovala rozsáhlá rekonstrukce a vybudování nových expozic jako je: Vodní svět, Dětský koutek, Pavilon kočkovitých šelem, Pavilon želv nebo v horní části zahrady Indonéská džungle, Afrika z blízka či Africké panorama.

V roce 2008 Zoo Praha dovezla gaviály indické – jedno z nejvzácnějších zvířat planety. Zoo Praha se tak stala jedinou evropskou zoo, která je chová. I v celosvětovém měřítku jde o naprostou raritu. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka) . Ve všech dohromady je chováno pouhých 19 jedinců. Pražská skupina tří samců a čtyř samic gaviála je svou početností rekordní. 

Největší událostí roku 2014 v pražské zoologické zahradě bylo otevření velemlokária. Nový pavilon představuje velemloky v nečekaných pohledech a v prostředí, které přesně odpovídá čínským horám, kde se vyskytují. Současně v pavilonu zoo připomíná literární dílo, které inspirovali – Čapkovu Válku s mloky. Další novinkou je herní areál pro děti v prostorách starého slonince – Rezervace Bororo. Na Zakázance byla otevřena i expozice českých plazů na Zakázance, došlo k vytvoření repliky protileteckého krytu.

Zoo Praha se může pochlubit také nejkratší lanovkou ČR. Má délku pouhých 110 m a byla postavena v roce 1970. Lanovka spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Kapacita je 720 lidí za hodinu, jízda trvá dvě minuty.


Dárkové poukazy a elektronická permanentka

Zoo Praha nabízí dárkové poukazy na roční vstupenky a také elektronickou verzi této permanentky. Zájemci si ji mohou zařídit pohodlně ze svého počítače či mobilu. Stejně tak je tomu v případě zmíněných poukazů, které lze darovat svým blízkým a uplatnění již nechat na jejich uvážení. V nabídce jsou v elektronické podobě všechny dostupné kategorie: dětské, studentské, rodinné i jiné. Další výhodou elektronické permanentky je, že uživatel může ve svém mobilním telefonu sledovat, kolik vstupů do zoo mu ještě zbývá.
 

Rozhledna Obora je uzavřena

Rozhledna Obora, umístěna na nejvyšším místě zoologické zahrady, poskytující výhled na panorama Prahy, vltavské údolí i areál zoo byla v dubnu 2018 uzavřena. Dřevěná rozhledna vysoká 18,5 metru v severní části areálu vzhledem ke svému materiálu již dosloužila.

Zoo Praha

Aktuality

Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Od března do května probíhají komentovaná krmení a setkání pouze o víkendech a svátcích, od června do srpna denně.
Praha 7, Praha

Šípové žáby v Zoo Praha

Nevelké i zcela miniaturní, výjimečně zbarvené, mnohdy prudce jedovaté. Návštěvníci Zoo Praha budou mít až do poloviny září jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab.
Praha 7, Praha

Triomphez – hudebně-divadelní projekt v zámku Troja

Triomphez je třetí hudebně-divadelní projekt sboru Veselé chvíle (DAMU) inspirovaný barokní epochou, připravený pro letní sezónu Zámku Troja.
Praha 7, Praha

Triomphez – hudebně-divadelní projekt v zámku Troja

Triomphez je třetí hudebně-divadelní projekt sboru Veselé chvíle (DAMU) inspirovaný barokní epochou, připravený pro letní sezónu Zámku Troja.
Praha 7, Praha

Nejisté situace – Album zpomalených obrazů

Projekt Nejisté situace představuje různé přístupy k interakci sluchového a zrakového vnímání. Ve výstavních prostorách Zámku Troja bude 22.5. – 10.11. 2024 představen výběr děl ze sbírek Galerie hlavního města Prahy a na ně reagující nové hudební kompozice.
Praha 7, Praha

Letní slavnosti staré hudby 2024 – Fantasia Portuguesa

Vášeň a touha v portugalských operách a písních 18. století.
Praha 7, Praha

Opulence v zámku Troja

Série tří hudebních eventů s názvem Opulence, odkazující na hédonismus a velikášství, které se prolíná v umění od baroka až po současnost, proběhne během tří letních večerů v areálu Zámku Troja ve spolupráci GHMP a Radia Wave.
Praha 7, Praha

Opulence v zámku Troja

Série tří hudebních eventů s názvem Opulence, odkazující na hédonismus a velikášství, které se prolíná v umění od baroka až po současnost, proběhne během tří letních večerů v areálu Zámku Troja ve spolupráci GHMP a Radia Wave.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.
Praha 7, Praha

Venkovní únikové hry Get Out Fun

Unikátní hry, které vás provedou po těch nejzajímavějších místech. Vybrat si můžete z následujících 6-ti her: Pražská Zoo – Noemova archa, Národní technické muzeum – Milionový závod, Tour de Beer, Tour de Wine, Po stopách korunovačních klenotů nebo Pražské zajímavosti – V zakletí času.
Praha 7, Praha

Rezervace Dja v pražské zoo

Doposud největší pavilon v historii Zoo Praha je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Je otevřen od roku 2022.
Praha, Praha

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha

Zoo Praha nabízí jako jediná na světě zážitkový program "Noční výprava s termokamerou". Jedná se o sledování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo.
Praha 7, Praha

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.
Praha, Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.
Praha 7, Praha

Bývalá restaurace Svatá Klára – původní vinný sklep ze 17. století

Restaurace Svatá Klára je uzavřena. Exkluzivní prostředí dodávalo restauraci to, že byla umístěná v přírodní jeskyni, 16 m pod zemským povrchem.
Praha 7, Praha

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Bistro Karel

Přímo v zahradě zámku Troja, v původním zahradníkově domku, se nachází útulné Bistro Karel. Atmosféra evokuje středomořský venkov, kuchyně je založena na konceptu pomalého stolování a lokálních a sezónních produktech od malých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem

Přijeďte netradičně za vínem do Prahy na největší pražskou vinici Salabka, prohlédněte si zde výrobu vína od pěstování keřů vinné révy až po špuntování lahví a ochutnejte místní víno ale i slunce na talíři, které nabízí naše Cuisine du Soleil! Nebo se ubytujte v netradičních apartmánech ve vinici.
Praha 7, Praha

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Café Továrna

Stylová kavárna nabízí čerstvou kávu, studené i teplé nápoje a další občerstvení. Je otevřena denně po celý rok. Na své si přijdou milovníci kvalitně připravené kávy, ale i děti. Nabízíme domácí limonády a čaje, belgické pralinky, koláče a pizzu.
Praha 6, Praha