ÚvodAktualityV létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť
Životní styl

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

  • 30. června 2024
Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
Slávu klatovských karafiátů prý založil rytmistr baron Volšanský, když se po skončení napoleonských válek v roce 1813 vrátil do rodného města a z francouzského Nancy si na památku přinesl semínka zvláštní květiny, kterou prý do té doby na Šumavě nikdo neviděl. Vy si je můžete každý rok prohlédnout například při Klatovské pouti.
 

Karafiáty, atrakce i zázraky

KlatovyNetrvalo dlouho a karafiáty si z Klatov začaly prorážet cestu do světa. Obdivovali je například návštěvníci Jubilejní výstavy roku 1891 v Praze, v Klatovech se pravidelně konají výstavy. A že kvetou hlavně v červenci, prohlídku květinové výstavy můžete spojit s výletem na Klatovskou pouť. Ta každý rok připomíná výročí klatovského zázraku, kdy se v červenci 1685 na čele Panny Marie Klatovské na obraze v gotickém kostele Panny Marie objevily krvavé slzy.

KarafiátyOd pátku 12. do neděle 14. července vás čeká bohatý program se vším, co ke správné pouti patří. Na Erbenově náměstí se rozloží pouťové trhy a atrakce, na náměstí Míru se bude tradičně konat staročeský jarmark.

V zahradě proti Vlastivědnému muzeu Dr. Hostaše budou k vidění překrásně rozkvetlé karafiáty mnoha barev, druhů a vůní. Tradiční program čeká v sobotu věřící v arciděkanském kostele Narození Panny Marie.
 

Co ještě navštívit a zažít v Klatovech?

Zahrádkáři v tom mají jasno: klatovské karafiáty jsou vděčná trvalka. Mezi trvalky by se mohly zařadit i oblíbené výletní cíle v Klatovech. O Černé věži, katakombách a barokní lékárně U Bílého jednorožce jsme se zmínili již v úvodu. V teplých a slunečných dnech vám možná přijde vhod klatovské koupaliště, a pokud se slunce schová za mraky, tak krytý plavecký areál s toboganem a řadou dalších atrakcí.

S klatovskými karafiáty souvisí i jedna z galerií posledních let – Pavilon skla v muzejní zahradě. Vznikl přibližně před padesáti lety právě pro výstavy oblíbených květin, ale později se změnil v depozitář. Po revitalizaci podle projektu studia Ateliér 25 architektů Martina Kožnara a Jiřího Bízy v něm je od roku 2014 vystaveno více než 500 kusů skla ze slavné šumavské sklárny Lötz. Ta působila v Klášterském Mlýně kousek od Kašperských Hor a na konci 19. a v prvních desetiletích 20. století patřila k absolutní světové špičce. V pavilonu se příležitostně konají výstavy českého i zahraničního skla.
Pavilon skla Klatovy Kultura

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Černá věž v Klatovech Památky

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech Památky

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.

Galerie Klatovy – Klenová Kultura

Galerie Klatovy – Klenová

Galerie Klatovy / Klenová nabízí k zhlédnutí výstavy současného moderního českého i zahraničního umění.

Klatovská pouť 2025

12. 7.13. 7.
Klatovská pouť 2025

Město Klatovy pořádá 12. – 13. července 2025 tradiční pouť, v níž kromě pouťových atrakcí nebude chybět ani staročeský jarmark a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Za zážitky do Klatov: poznejte klatovské mumie, barokní lékárnu a Černou věž

Míříte na Šumavu? Zastavte se v bráně Šumavy v Klatovech a nechte do své duše vtisknout hluboké zážitky z návštěvy Klatovských katakomb či historicky unikátní barokní lékárny a pavilonu skla PASK. Zveme vás na procházku historickým centrem, na jehož nevelkém prostoru je nevídaně mnoho památek a architektonických skvostů.

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem Památky

Katakomby Klatovy – tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru – krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Letní koupaliště Klatovy Letní sporty

Letní koupaliště Klatovy

Letní koupaliště města Klatov nabízí koupání ve 3 bazénech – dětském, v bazénu pro výuku plavání a plavecký bazén. Návštěvníci mohou využít hřiště pro plážový volejbal, košíkovou a tenis, dětské hřiště nebo oddělenou část pro nudisty.

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech Kultura

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech

V Klatovech můžete navštívit Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše, které bylo založeno v roce 1882 a základem jeho sbírek se stala soukromá sbírka starožitností Františka Junga.

Kostel Narození Panny Marie v Klatovech Památky

Kostel Narození Panny Marie v Klatovech

Arciděkanský kostel byl vybudován zřejmě krátce po založení města, tj. koncem 13. století. Po několika přestavbách získal barokní vzhled. Kostel je také významným a proslulým poutním místem. Obraz Panny Marie na hlavním oltáři je kopií zázračného obrazu z kostela ve městě Re v severní Itálii.

Městské opevnění v Klatovech Památky

Městské opevnění v Klatovech

Městské hradby jsou jedinou stavební památkou ze 13. století, tedy z doby založení města. Rozdělují se na vnitřní a vnější opevnění.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech Památky

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech

Kostel, jehož vznik je spjat s jezuitským řádem, je dominantou náměstí Miru. Pod kostelem se nachází známé klatovské katakomby.

Další aktuality

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
25. květen 2025 9:00
Kultura, Plzeňský kraj

Noc kostelů zavítá do kláštera v Kladrubech

Nadcházející páteční noc 23. května 2025 bude patřit otevřeným kostelům a kaplím. Zapojí se do ní také památkové objekty na Plzeňsku. Na návštěvníky čekají v Kladrubech komentované prohlídky, netradiční atmosféra i příjemné hudební zastavení.
21. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj