ÚvodAktualityKostel svatého Vintíře znovu ožívá, česko-německé pohraničí s ním
Kostel svatého Vintíre
Památky

Kostel svatého Vintíře znovu ožívá, česko-německé pohraničí s ním

  • 27. července 2014
Kostel svatého Vintíře leží v česko-německém pohraničí, má tak za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba. Nyní ho však místní farnost opravuje a díky své nové výzdobě z lesního skla je považován za evropský unikát.

Od 1. července 2014 zajišťuje prohlídky kostela sv. Vintíře v Dobré Vodě pouze Římskokatolická farnost Dobrá Voda. V té době bude probíhat rekonstrukce kostela. Zájemci o prohlídku kostela a skleněného oltáře se mohou obrátit osobně na Dům sv. Vintíře v Dobré Vodě (naproti kostelu), telefonicky nebo e-mailem pak na pana Ing. Václava Volence (tel.: 604 403 269, e-mail: v.volenec@gmail.com).

Jedná se o jediný kostel na světě, který je zasvěcen sv. Vintíři. Postaven byl ve třech etapách letech 1706 -1777 na místě, kde stála dřevěná kaple. Podle archeologických nálezů zde stávala již ve 12. století. Od padesátých let minulého století byl kostel využíván čs. armádou jako stáj a později jako vojenské skladiště.

Obnoven a znovu vysvěcen byl v roce 1995 - u příležitosti 950. výročí od úmrtí sv. Vintíře. Restaurování kostela a zmrtvýchvstání celé vsi se podařilo díky obětavé činnosti bývalých rodáků z Dobré Vody a okolí. Dnes je kostel znovu velmi populární, a to především díky své netradiční skleněné výzdobě, která navazuje na věhlas Šumavy, jako tradiční sklářské oblasti.

Obrovský skleněný oltář je světovým unikátem

Přes tři metry vysoký skleněný oltář zdobí 35 figurek českých i německých světců, ze skla je i křížová cesta, pult na čtení z bible, rozsáhlý betlém i socha sv.Vintíře. Samotný skleněný oltář váží 5 tun, interiér kostela ještě zdobí 14 skleněných plastik křížové cesty, skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti a téměř dvě tuny vážící betlém plný lidských postav, exotických i domácích zvířat a stromů. Jedinečné dílo vytvořila místní sklářka Vladěna Tesařová. Barva skla také nebyla zvolena náhodou – tmavě žlutá, až zelená znázorňuje barvu šumavských říček a potoků v období jarního tání.

Dobrá Voda je starobylou šumavskou obcí. Její historie sahá až do dávných pohanských dob, avšak první ověřené zprávy se vztahují k 10. století, kdy zde působil poustevník sv. Vintíř. Pod někdejší poustevnou šumavského světce vznikla počátkem 17. století u pramene léčivé vody dřevěná kaple, která se stala cílem velkých poutí a pomalu přestávala stačit náporu poutníků. Roku 1706 tu proto nechal baron František Karel Villani postavit kostel.

Dobrá Voda se tak stala oblíbeným poutním místem, kam o svátku sv. Vintíře putovalo tisíce poutníků z Čech i Bavorska. Věhlas poutního místa ukončila výměna obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1952 se místo stalo součástí stejnojmenného vojenského prostoru, kostel se používal jako stáje i sklad dělostřeleckých granátů.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic Památky

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj