Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.
Sv. Vintíř byl německý benediktinský mnich, jehož život je opředen mnoha nejasnostmi. Narodil se v 10. století, v hraběcí rodině v Durynsku, byl příbuzným císaře Jindřicha II. a díky sňatku své sestry Gisely vstoupil do příbuzenského vztahu s uherským králem Štěpánem. Přátelil se také s přemyslovskými bratry Oldřichem a Jaromírem, kteří z Čech utekli před krutým Boleslavem Ryšavým. Ve 45. roce svého života se Vintíř rozhodl stát řeholníkem, rozdal svůj majetek a vstoupil do řádu benediktinů v Bavorsku. Po čase se z něj stal misionář, Břetislav I. ho využíval k diplomatickým jednáním. Na svých misiích prošel bavorskou část Šumavy a později se dostal do oblasti kolem hradu Rábí. Nakonec se usadil na vrchu Březník, v dnešní Dobré Vodě, kde si zřídil skromnou poustevnu. V roce 1045 zemřel a na základě svého přání byl pochován v břevnovském klášteře. Jeho ostatky však během husitských válek vzali rozházeli husité.
Celá Vintířova stezka měří 162 km, její počátek najdete v rakouském klášteře Niederalteich na Dunaji a vede přes místa, kde Vintíř působil. Na trase z Prášil do Dobré Vody Vintířova stezka prochází neobydleným územím kolem Březníku s kostelem sv. Vintíře a Vintířovou skálou a pokračuje po modré značce až do Hartmanic. Z Hartmanic se stezka ubírá přes Kunratice a Palvínov, převážně polních cestách, až na vrchol Mouřence, kde stojí kostel sv. Mořice. Odtud pokračuje po značené turistické cestě při zlatonosné řece Otavě do Sušice a dále do Horaždovic. V Horažďovicích opouští Vintířova stezka údolí Otavy. Směrem k Chanovicům se v krajině objevuje množství rybníků. Jedná se o řídce osídlenou oblast s malebnou krajinou v rozvodí Otavy a Berounky.
Putování je lemováno množstvím sakrálních staveb – kaplí, kapliček, božích muk, křížků, soch, památných stromů, památníčků, studánek a dalších zajímavých míst, jenž vytvářejí neopakovatelné kouzlo zdejší krajiny. V budoucnu se plánuje proznačení stezky až do Prahy, ale zatím stezka končí v Blatné. Neúnavní poutníci však mohou zkusit pokračovat „na vlastní pěst“ dále do Břevnovského kláštera, místu Vintířova posledního odpočinku.
Zajímavosti na stezce: neobvyklá zastavení, jabloně i skleněná socha
Na poutní dálkové stezce vznikla roku 2021 zastavení, která jsou symbolicky spjatá se svatým Vintířem. Zastavení tvoří umělecky ztvárněné kamenné sestavy s poutnickou holí. Místa doplňují lavičky, které slouží nejen k odpočinku, ale zároveň nabízejí informace o Vintíři a jeho stezce.
Podél trasy rostou nově i speciálně vyšlechtěné historické odrůdy jabloní. Například v Hartmanicích, u Budětic nedaleko Rabí, u obce Slatina nebo u kostela sv. Mouřence nedaleko Annína, kde kromě jabloní vyhlíží do krajiny také nově vzniklá skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti. Vytvořila ji sklářská výtvarnice Vladěna Tesařová, která je také autorkou skleněného oltáře v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě. Poustevnu, coby herní prvek, mohou rodiny s dětmi objevit nedaleko Dobré Vody směrem na nedalekou horu Březník (1006 m).
Etapy Vintířovy stezky
Vintířova stezka je 162 km dlouhá poutní cesta střední obtížnosti, kterou lze zdolat v devíti denních etapách. Cesta vede Bavorským lesem a Šumavou a kdo se na Vintířovu stezku vydá, najde klidné putování srdcem oblasti, která je nazývána „Zelenou střechou Evropy“. Nejen v dnešní době je radost z přírody a krajiny důležitým zdrojem síly.
Naučná stezka u Lallingu, výstavy ve skanzenu Lindberg a stejně tak muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě vás zavedou hluboko do historie, kde můžete nahlédnout do Vintířova života a jeho působení na tomto světě. V místech Vintířův kámen, Vintířův kostelík (poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu) nebo Vintířova hora budete procházet přímo tam, kde Vintíř vybudoval své poustevny. Tabule s podněty podél cesty vás přivedou k zamyšlení nejen o Vintířově životě, ale také k sebereflexi a srovnání s dnešní dobou. Zjistíte, že při putování překročíte nejen státní hranice a hranice okresů, ale možná také některé ze svých vlastních hranic.
Pro putování je dostačující základní fyzická kondice, v jednotlivých etapách si každý může přizpůsobit své tempo. Před startem doporučujeme obstarat si „Průvodce etapami – Vintířova stezka”, kde jsou jednotlivé úseky cesty podrobně popsány a vy se tak můžete před startem dobře připravit. Jednoduše řečeno: Bude stačit na lehko sbalený batoh s dostatkem jídla na celý den.
Etapy Vintířovy stezky
Okruhy pro jednodenní turisty a rodiny s dětmi
Pro
jednodenní turisty a rodiny s dětmi je páteřní trasa Vintířovy stezky doplněna o šest výletních okruhů v délce od 2,5 km do 16 km. Na některých výletních okruzích jsou umístěny herní prvky pro lepší motivaci malých turistů, milovníci technologií a příběhů si zase mohou pro některé okruhy stáhnout herní trasu v rámci
geolokační hry Skryté příběhy využívající mobilní telefony.
Hartmanický výletní okruh
Hartmanice – Hamižná – Dobrá Voda – Březník – Rovina – Karlov–zámeček – Peklo – Hartmanice: 10 km
Trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Vintířova smrt.
Annínský výletní okruh
Annín – Radešov – Kašperské Hory – Kašperk – Nový Dvůr – Trnové Dvory – Dolní Dvorce – Annín: 16,8 km
Sušický výletní okruh
Sušice – Vrch Anděla Strážce – Krásná vyhlídka – Rok – Divišov – Červené Dvorce – Svatobor – Sušice: 16,8 km
Žichovický výletní okruh
V Žichovicích je možné si projít doplňující okruh Žichovice – Rabí – Budětice – Čepice – Žichovice: 10 km
Celá trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Žižkovo vidění.
Horažďovický výletní okruh
Horažďovice – Zářečí – Malé Hydčice – Velké Hydčice – Prácheň – Horažďovice: 9,4 km
Celá trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Kmotr v kápi.
Chanovický výletní okruh
Kolem Chanovic – zámek Chanovice – rozhledna (vhodné pro výlet s kočárkem): 2,2 km
Trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Český Achiles.