ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPoutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě
Příroda

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Sv. Vintíř byl německý benediktinský mnich, jehož život je opředen mnoha nejasnostmi. Narodil se v 10. století, v hraběcí rodině v Durynsku, byl příbuzným císaře Jindřicha II. a díky sňatku své sestry Gisely vstoupil do příbuzenského vztahu s uherským králem Štěpánem. Přátelil se také s přemyslovskými bratry Oldřichem a Jaromírem, kteří z Čech utekli před krutým Boleslavem Ryšavým. Ve 45. roce svého života se Vintíř rozhodl stát řeholníkem, rozdal svůj majetek a vstoupil do řádu benediktinů v Bavorsku. Po čase se z něj stal misionář, Břetislav I. ho využíval k diplomatickým jednáním. Na svých misiích prošel bavorskou část Šumavy a později se dostal do oblasti kolem hradu Rábí. Nakonec se usadil na vrchu Březník, v dnešní Dobré Vodě, kde si zřídil skromnou poustevnu. V roce 1045 zemřel a na základě svého přání byl pochován v břevnovském klášteře. Jeho ostatky však během husitských válek vzali rozházeli husité.

Celá Vintířova stezka měří 162 km, její počátek najdete v rakouském klášteře Niederalteich na Dunaji a vede přes místa, kde Vintíř působil. Na trase z Prášil do Dobré Vody Vintířova stezka prochází neobydleným územím kolem Březníku s kostelem sv. Vintíře a Vintířovou skálou a pokračuje po modré značce až do Hartmanic. Z Hartmanic se stezka ubírá přes Kunratice a Palvínov, převážně polních cestách, až na vrchol Mouřence, kde stojí kostel sv. Mořice. Odtud pokračuje po značené turistické cestě při zlatonosné řece Otavě do Sušice a dále do Horaždovic. V Horažďovicích opouští Vintířova stezka údolí Otavy. Směrem k Chanovicům se v krajině objevuje množství rybníků. Jedná se o řídce osídlenou oblast s malebnou krajinou v rozvodí Otavy a Berounky.

Putování je lemováno množstvím sakrálních staveb – kaplí, kapliček, božích muk, křížků, soch, památných stromů, památníčků, studánek a dalších zajímavých míst, jenž vytvářejí neopakovatelné kouzlo zdejší krajiny. V budoucnu se plánuje proznačení stezky až do Prahy, ale zatím stezka končí v Blatné. Neúnavní poutníci však mohou zkusit pokračovat „na vlastní pěst“ dále do Břevnovského kláštera, místu Vintířova posledního odpočinku.


Zajímavosti na stezce: neobvyklá zastavení, jabloně i skleněná socha

Na poutní dálkové stezce vznikla roku 2021 zastavení, která jsou symbolicky spjatá se svatým Vintířem. Zastavení tvoří umělecky ztvárněné kamenné sestavy s poutnickou holí. Místa doplňují lavičky, které slouží nejen k odpočinku, ale zároveň nabízejí informace o Vintíři a jeho stezce.

Podél trasy rostou nově i speciálně vyšlechtěné historické odrůdy jabloní. Například v Hartmanicích, u Budětic nedaleko Rabí, u obce Slatina nebo u kostela sv. Mouřence nedaleko Annína, kde kromě jabloní vyhlíží do krajiny také nově vzniklá skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti. Vytvořila ji sklářská výtvarnice Vladěna Tesařová, která je také autorkou skleněného oltáře v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě. Poustevnu, coby herní prvek, mohou rodiny s dětmi objevit nedaleko Dobré Vody směrem na nedalekou horu Březník (1006 m).
 

Etapy Vintířovy stezky

Vintířova stezka je 162 km dlouhá poutní cesta střední obtížnosti, kterou lze zdolat v devíti denních etapách. Cesta vede Bavorským lesem a Šumavou a kdo se na Vintířovu stezku vydá, najde klidné putování srdcem oblasti, která je nazývána „Zelenou střechou Evropy“. Nejen v dnešní době je radost z přírody a krajiny důležitým zdrojem síly.

Naučná stezka u Lallingu, výstavy ve skanzenu Lindberg a stejně tak muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě vás zavedou hluboko do historie, kde můžete nahlédnout do Vintířova života a jeho působení na tomto světě. V místech Vintířův kámen, Vintířův kostelík (poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu) nebo Vintířova hora budete procházet přímo tam, kde Vintíř vybudoval své poustevny. Tabule s podněty podél cesty vás přivedou k zamyšlení nejen o Vintířově životě, ale také k sebereflexi a srovnání s dnešní dobou. Zjistíte, že při putování překročíte nejen státní hranice a hranice okresů, ale možná také některé ze svých vlastních hranic.

Pro putování je dostačující základní fyzická kondice, v jednotlivých etapách si každý může přizpůsobit své tempo. Před startem doporučujeme obstarat si „Průvodce etapami – Vintířova stezka”, kde jsou jednotlivé úseky cesty podrobně popsány a vy se tak můžete před startem dobře připravit. Jednoduše řečeno: Bude stačit na lehko sbalený batoh s dostatkem jídla na celý den.
 

Etapy Vintířovy stezky


Okruhy pro jednodenní turisty a rodiny s dětmi

Pro jednodenní turisty a rodiny s dětmi je páteřní trasa Vintířovy stezky doplněna o šest výletních okruhů v délce od 2,5 km do 16 km. Na některých výletních okruzích jsou umístěny herní prvky pro lepší motivaci malých turistů, milovníci technologií a příběhů si zase mohou pro některé okruhy stáhnout herní trasu v rámci geolokační hry Skryté příběhy využívající mobilní telefony.
 

Hartmanický výletní okruh
Hartmanice – Hamižná – Dobrá Voda – Březník – Rovina – Karlov–zámeček – Peklo – Hartmanice: 10 km
Trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Vintířova smrt.

Annínský výletní okruh
Annín – Radešov – Kašperské Hory – Kašperk – Nový Dvůr – Trnové Dvory – Dolní Dvorce – Annín: 16,8 km

Sušický výletní okruh
Sušice – Vrch Anděla Strážce – Krásná vyhlídka – Rok – Divišov – Červené Dvorce – Svatobor – Sušice: 16,8 km

Žichovický výletní okruh
V Žichovicích je možné si projít doplňující okruh Žichovice – Rabí – Budětice – Čepice – Žichovice: 10 km
Celá trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Žižkovo vidění.

Horažďovický výletní okruh
Horažďovice – Zářečí – Malé Hydčice – Velké Hydčice – Prácheň – Horažďovice: 9,4 km
Celá trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Kmotr v kápi.

Chanovický výletní okruh
Kolem Chanovic – zámek Chanovice – rozhledna (vhodné pro výlet s kočárkem): 2,2 km
Trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Český Achiles.

Provozovatel

Informační středisko Prášily

Prášily 110
342 01 Prášily
Tel.:
+420 376 589 014
Email:
isprasily@email.cz
WWW:
www.sumavanet.cz/...
WWW:
https://mapy.cz/t...
GPS:
49,105855 13,380957
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Obec:
Prášily
Tipy na výlet:
Prášily a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Prosincový pobyt v Hotelu Vintíř

Užijte si klidný adventní čas uprostřed šumavské přírody. Ubytování se slevou 20 % v Hotelu Vintíř.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Ručně malovaný hasičský betlém na Šumavě

Přijeďte se podívat na Dolejší Těšov a podpořit výrobu 1. hasičského ručně malovaného betlému. Betlém bude 6. 12. slavnostně odhalen, vysvěcen a přivítán dětským vystoupením. Betlém bude možné navštěvovat po celé svátky až do Tří králů.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Zlata Vörösová – Okno do duše

Výstava obrazů "Zlata Vörösová – Okno do duše" Vernisáž výstavy proběhne 14. 12. 2024 od 15:00 hodin.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Světlušky na Špičáku

Den před Silvestrem 30.12. 2024 sjíždí děti s lampiony (dostanou je od pořadatelů) pomalu v dlouhém hadu v doprovodu instruktora lyžování potmě modrou sjezdovku Spodní Šanci na Špičáku.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Vánoční prohlídka města Kašperské Hory s šálkem horkého moštu

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na komentovanou vánoční prohlídku městem s šálkem horkého nápoje.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vánoční prohlídka města s šálkem horkého moštu

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na komentovanou vánoční prohlídku městem s šálkem horkého nápoje.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Šumavské betlémy a podmalby na skle

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na výstavu betlémů a podmaleb na skle.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Jízda přes louži na šumavském Špičáku

Tradiční jízda přes velkou louži na čemkoliv se letos koná na Mezinárodní den žen 8. března 2025.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Botanická zahrada Prášily – nejvýše položená botanická zahrada v Česku

Sbírku čtyř set narcisů, původní šumavské rostliny či skalničky, trvalky cibuloviny a dřeviny si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Prášilech na Šumavě. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.
Prášily, Plzeňský kraj

Lanové centrum Prášily

Chcete si užít opravdovou lesní zábavu? Tak proč nevyzkoušet přímo v Národním parku Šumava, na břehu Prášilského potoka lanovou cestu plnou dobrodružství na stoletých stromech ve výšce 5 až 10 metrů.
Prášily, Plzeňský kraj

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Prášily, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr

Do Národního parku Šumava se vydejme i v zimě a to na běžkách po trase Prášily – Hůrka – Nová Hůrka – Šerlův dvůr – Prášily. Po pěkné trase se dostaneme se do míst, kde se kdysi natáčel slavný film Král Šumavy.
Prášily, Plzeňský kraj

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Katolický, farní kostel postavený v letech 1802 – 1803 na místě dřevěné kaple z 1756.
Prášily, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.
Prášily, Plzeňský kraj

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.
Prášily, Plzeňský kraj

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.
Prášily, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášilský Hostinec u Michala nabízí pokrmy staročeských receptur bez jakýchkoliv dochucovadel a umělých přísad, sezonní suroviny, hovězí maso z vlastního chovu a plzeňská piva. Vaří zde kuchaři proškolení Pražským kulinářským institutem.
Prášily, Plzeňský kraj

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.
Prášily, Plzeňský kraj

Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště se nachází na okraji Prášil mimo zástavbu cca 400 m od restaurace a obchodu. Jedná se o malé obecní tábořiště s nezbytným zázemím, kde vládne klid a pohoda.
Prášily, Plzeňský kraj

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Prášily, Plzeňský kraj

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Naše šumavská chalupa se nachází u lesa v nadmořské výšce 900 m n.m. mezi obcemi Prášily a Železnou Rudou.
Sušice, Plzeňský kraj

Ubytování v apartmánu v Srní

Apartmán se nachází v klidné části obce Srní, v panelovém domě, který je postaven v těsné blízkosti lesa.
Srní, Plzeňský kraj

Pivovar a penzion U Zlatého srnce v Srní

Penzion nabízí celoroční ubytování na Srní, nedaleko půvabné říčky Vydry. Součástí penzionu je restaurace a malý pivovar.
Srní, Plzeňský kraj

Hotel Srní

Hotel Srní, Šumava, to je nejen komfortní ubytování, ale i bezkonkurenční poloha přímo uprostřed Národního parku Šumava v překrásné šumavské přírodě. Ideální výchozí bod turistických, cyklistických a běžeckých tras v regionu.
Srní, Plzeňský kraj