Na
zámek Lemberk láká
mimořádné zpřístupnění středověké věže. Můžete sem vypravit ještě i v neděli a v pondělí
28. března až 1. dubna 2024 v čase od 9 do 15 hodin. Věž zámku Lemberk se pro veřejnost otevírá
pouze výjimečně. Využijte mimořádné příležitosti a rozhlédněte se po
Podještědí.
Mimo to si na zámku můžete prohlédnout tři historické okruhy: "
Reprezentační a soukromé prostory", "
Provozní prostory zámku" nebo "
Expozici historických stylů". Na první trase se vám určitě budou líbit speciální prohlídky
velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Prohlídky s průvodcem se konají v 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 a 14.30 hodin. Mimořádný okruh je především zaměřen na velikonoční slavení a zvyky šlechty ve 20.-30. letech 20. století. Prohlídka velikonočně vyzdobeného zámku vede přes Rytířský sál do clam-gallasovského apartmá a zámecké kaple Seslání Ducha svatého.
Lemberk v průběhu dějin
Předchůdcem dnešního zámku Lemberk byl středověký hrad Löwenberg, založený ve 40. letech 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Z této doby se dochovaly jen spodní části zdiva a některé prvky v hlavní věži. V polovině 16. století za Bérků z Dubé nebo Pánů z Trachenberka byl hrad přestavěn na renesanční zámek, jehož ústředním prostorem se stal tzv. Bajkový sál s malovaným kazetovým stropem a s náměty zvířecích bajek.
Ve druhé polovině 17. století za držení Pánů z Bredy získal zámek dnešní raně barokní podobu s uzavřeným štukově zdobeným nádvořím. Z této doby pochází i štukem bohatě zdobená kaple, Rytířský sál, Zdislavina světnička a další místnosti k ní přiléhající. Od poloviny 18. století už k žádné výrazné přestavbě Lemberka nedošlo. Gallasové a posléze Clam-Gallasové se věnovali převážně základní údržbě a opravě. Poslední šlechtickou majitelkou zámku byla princezna Gabriella Auesperková rozená Clam-Gallasová. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.