ÚvodAktualityPřívozy na přehradě Lipno už zase jezdí
Příroda

Přívozy na přehradě Lipno už zase jezdí

  • 21. května 2024
Přívozy přes Lipenskou přehradu zahájily od května provoz. Využít tak lze spoje mezi Horní Planou a Bližší Lhotou a mezi Frymburkem a Frýdavou. V tuto dobu již také jezdí oblíbený letní přívoz na trase Dolní Vltavice – Kyselov. Lodní doprava výrazně zkracuje cestu v oblasti turistům i obyvatelům, kteří jinak musí celou lipenskou nádrž objíždět.
Přívoz Bližší LhotaOd května je opět možné využít přívozy přes lipenskou nádrž. Z Horní Plané do Bližší Lhoty jezdí přívoz každou půlhodinku, přesně v půl, a to od 6:30 do 20:30 hodin. Příjemné jsou také přestavěné automaty tak, aby bylo možné platit jízdné i platební kartou. Od přívozu můžete dále pokračovat například do Přední a Zadní Zvonkové, Svatého Tomáše, na Vítkův Hrádek či Frýdavy. Pěší turista zaplatí za převoz 20 Kč, cyklista 50 Kč (za kolo je příplatek 30 Kč). Osoby s průkazem ZTP jezdí zdarma. Mimořádnou jízdu vyžádejte si na tel. čísle 723 589 56, příplatek za ní je však 250 Kč.

Přívoz LipnoVe Frymburku je možnost využít přívoz pro cestu do Frýdavy. Odtud je pak možné podniknout výlety například na Svatý Tomáš a rozhlednu Vítkuv hrádek, do Nové Pece anebo až do Rakouska. Přívoz jezdí každou hodinu, v "celou". Sveze vás od 9:00 do 17:00 (v květnu a červnu do 18:00) za 30 korun bez kola a cyklisty za 60 Kč (za kolo se platí 30 Kč navíc).

Také přívoz z Dolní Vltavice do Kyselova je od května v provozu. Loď jezdí vždy od 9:00 hodin minimálně do 16:00 hodin (v červenci a srpnu do 20:00 hodin). Na straně od Kyselova se pak dá pokračovat do Rakouska ke zdejší části Schwarzenberského kanálu či na stranu k Bližší Lhotě nebo do Frýdavy. Za osobu se platí 50 korun, cyklistu přepraví za 80 Kč (za kolo se platí 30 Kč). Zvláštní jízdu si můžete vyžádat za 500 Kč.
Přívoz přes Lipno Frymburk – Frýdava Zážitky

Přívoz přes Lipno Frymburk – Frýdava

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota Zážitky

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Přívoz přes Lipno Dolní Vltavice – Kyselov Zážitky

Přívoz přes Lipno Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Další aktuality

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2024 autobusy vyjely již do 28. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, většina autobusů jede od 18. 5. do 13. 10. 2024 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny, od 29. 6. až 1. 9. 2024. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice.
15. červen 2024 9:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?

Znáte Šumavský Everest? K jeho zdolání stačí vystoupat na osm vrcholů a bodů, jejichž nadmořské výšky po sečtení měří stejně jako nejvyšší hora světa. Máme pro vás tipy, kde můžete šumavský nápad napodobit anebo se přidat k jiným nadšeným králům hor. Třeba na Kleti můžete potkat Himálajské tygry a na Lysé hoře Lysaře.
14. červen 2024 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.
14. červen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
13. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?
13. červen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Archeoskanzen Trocnov oživí husitská bitva

Archeoskanzen Trocnov v jižních Čechách čeká v sobotu 15. června 2024 velkolepá bitva na motivy husitských válek. Program s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky oživí skanzen také ukázkami středověkých řemesel, dobovou hudbou a nebude chybět ani dětská střelnice anebo zajímavé přednášky.
12. červen 2024 12:30
Památky, Jihočeský kraj

Na jihu Čech si lze odpočinout pěšky i na kole

Příjemné jarní počasí neodolatelně láká k výletům do přírody. Nevíte, co podniknout? Naplánujte si výlet do Jižních Čech, kde najdete celou škálu příjemných výletů pěšky nebo na kole.
7. červen 2024 8:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Je libo wellness oázu? Využijte lázně a relaxaci v jižních Čechách

Uvolněte své tělo, nechte odpočinout mysl a vychutnejte si relaxaci na jihu Čech. Zdejší kraj uzdravuje nejen svým čistým vzduchem. Léčivé účinky na pohybové ústrojí prokazatelně mají rašelinové a slatinné koupele. Ty svým klientům nabízejí lázně v Třeboni, Bechyni a Vráži u Písku, jejichž věhlas je proslulý právě díky bohatým zásobám slatiny ze zdejších rašelinišť. Upevněte své zdraví při návštěvách wellness center a pobytech v lázních s vybranými procedurami. Většina míst nabízí pro bezstarostnou relaxaci připravené wellness pobytové nebo procedurní balíčky.
7. červen 2024 6:07
Lázně a wellness, Jihočeský kraj