ÚvodAktualityMezinárodní časopis GEO zařadil Brněnské planetárium mezi nejkrásnější v Evropě
Zážitky

Mezinárodní časopis GEO zařadil Brněnské planetárium mezi nejkrásnější v Evropě

  • 4. listopadu 2019
Populárně-vzdělávací časopis GEO zařadil Hvězdárnu a planetárium Brno mezi deset nejkrásnějších hvězdáren a planetárii v Evropě. Ocitla se tak ve společnosti planetária v Hamburku, který se nachází ve stoleté vodárenské věži, nebo ve Valencii, které tvarem připomíná obrovskou lasturu vystupující z vodní plochy o rozměrech 1300×200 metrů. Budova Hvězdárny a planetária Brno je Stavbou roku České republiky 2012 a byla nominována na Mies van der Rohe Awards 2013.
Hvězdárna a planetárium BrnoHvězdárna a planetárium Brno v letech 2010 a 2011 prošla výraznou rekonstrukcí dle návrhu architektonické kanceláře Martina Rudiše. V roce 2013 vzniklo jedinečné hybridní planetárium, které v roce 2018 dostalo 3D brýle. V tomto okamžiku je největším českým producentem a organizátorem celosvětové přehlídky nejnovějších filmů pro digitální planetária.

Běžně také pořádá akce pro tisíce návštěvníků. Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou ideální pro středně veliké akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy pro sponzory a reklamní či barterové partnery, kulturní aktivity (divadelní a hudební představení) i poněkud komornější setkání.

Hvězdárna a planetárium BrnoHvězdárna je centrem pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je samozřejmě astronomie, ale nevyhýbají se zde ani geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a mnoha dalším. To vše ve srozumitelné, zábavné a interaktivní podobě. Nepatří mezi vědecká pracoviště, ale s vědou se zde setkáte na každém kroku. Věnují se tu také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna.

Hvězdárna a planetárium Brno mění i podobu okolního parku Kraví hory tak, aby byl pro všechny návštěvníky i náhodné kolemjdoucí, co nejpříjemnější. Za sedm desítek let ji navštívilo na čtyři miliony lidí, v současnosti jich každý rok přichází na 150 tisíc, z toho polovinu tvoří školní výpravy a polovinu vysokoškoláci anebo rodiny s dětmi.
 

Kromě Brna získaly ocenění od časopisu GEO další evropské hvězdárny nebo planetária:

HamburkPlanetárium ve Valencii se nachází v budově od španělského architekta Santiago Calatrava, který je známý svým futuristickým stylem. Navrhl mj. telekomunikační věže v Barceloně nebo Turning Torso v Malmö. Design protáhlé, skořápkové observatoře L'Hemisfèric má připomínat obří lidské oko.

Červená budova uprostřed městského parku v Hamburku byla v roce 1916 postavena jako „Winterhuderova vodárenská věž“. V roce 1930 zde bylo otevřeno planetárium, do kterého v současnosti zavítá 300 tisíc lidí ročně.

planetárium moskvaMoskevské planetárium, jehož součástí je rozsáhlá expozice věnovaná kosmonautice, včetně kapsle, ve které letěl Jurij Gagarin, prošlo rozsáhlou, 17letou rekonstrukcí. Najde ho v centru města, dva kilometry od řeky Moskva.

Štrasburská observatoř vznikla v roce 1881 v botanické zahradě. Dnes se věnuje studiu objektů fyziky vysokých energií, dynamice galaxií a archivaci velkých astronomických dat. Od roku 2008 je její součástí i menší planetárium.

planetárium vídeňUrania ve Vídni byla postavena podle plánů secesního architekta Maxe Fabianiho (studenta Otto Wagnera) na jednom z ramen Dunaje. V roce 1910 byla otevřena Franzem Josefem I. jako vzdělávací zařízení s lidovou hvězdárnou.

Jediné 3D planetárium ve Velké Británii se ukrývá v science centru s názvem My jste zvědaví v Bristolu. Průměr jeho projekční kopule je 12 metrů ukryté ve „stříbrné“ kouli. Součástí centra je zhruba 250 nejrůznějších interaktivních exponátů.

tycho braheUniverzita v nizozemském Leidenu byla založena v roce 1575, o šest desetiletí později ji doplnila i hvězdárna. Nejdříve sloužila především k výuce, ale ve 20. století zde působila celá řada výjimečných astronomů, například Jan Hendrik Oort – objevitel rotace naší Galaxie.

Planetárium v Toruni vzniklo teprve před třemi desetiletími, obklopuje ho však tisíciletá historie. Narodil se zde Mikuláš Koperník, celosvětová ikona pozemské astronomie. Polské město na řece Visle bylo založeno germánskými rytíři v roce 1233 a je jedním z nejlépe dochovaných v severní Evropě.

Na úpatí jezera Sankt-Joergensen v centru Kodaně stojí válec se šikmou střechou: planetárium Tycho Brahe. Dánský astronom byl jeden z nejvýznamnějších astronomů středověku, díky němu Johannes Kepler objevil zákony o pohybu planet. Tycho Brahe je pochován v pražském Týnském chrámu.
3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Vědecká stezka v Brně Zážitky

Vědecká stezka v Brně

Od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci jakéhokoli věku na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. Expozice je volně přístupná, zdarma jsou k ní připraveny i nejrůznější doplňky.

Hvězdárna a planetárium Brno láká k návštěvě o podzimních pošmourných dnech

Hvězdárna a planetárium Brno láká k návštěvě o podzimních pošmourných dnech

Hvězdárna a planetárium Brno – jedno z nejmodernějších a největších planetárií v Evropě nabízí nové představení "Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D! Za pošmourných podzimních plískanic se můžete ukrýt právě do Hvězdárny a planetária Brno. Zabořte se do pohodlných polohovatelných sedaček v moderním sále digitálního celooblohového planetária alias „Digitária“ a vychutnejte si nové představení, které je pastvou pro oči a řadí se mezi nejúžasnější podívané, které kdy byly stvořeny pro 3D planetária. Brněnské digitárium přitom jeho stereoskopickou verzi uvádí ve světové premiéře.

Další aktuality

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
28. březen 2025 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Tradiční jarní zaplavování lužních lesů na Soutoku v Jihomoravském kraji mezi Lednicí a Břeclaví začalo 28. března 2025. Lesníci postupně zvedají stavítka a nechají rozlít vodu ze Staré Dyje do porostů. Po 22. dubnu se zase vše vrátí do normálu. Oblast tak postupně zalije voda z nádrže Nové Mlýny, která poteče průtokem 80 metrů krychlových za sekundu. Na záměrném povodňování se dohodli lesníci z Lesů ČR s vodohospodáři z Povodí Moravy. Doplní tak vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
28. březen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj