ÚvodAktualityModerní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?
Životní styl

Moderní mlýny: kde se podíváte do skutečných provozů?

  • 27. března 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste se podívali do mlýnů, které opravdu fungují a melou, a odhalili pár zajímavostí z provozů, kde se denně pracuje? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na exkurze do kraje pod Králickým Sněžníkem nebo do Frenštátu pod Radhoštěm. Představíme vám také mlýny, které sice již aktivně mouku nevyrábí, ale donedávna se v nich ještě mlelo a jak vypadalo mlynářské řemeslo vám ukáží v zajímavých expozicích.

Prohlídky bezlepkového mlýna ve Starém Městě

Ve Starém Městě, v kraji pod Králickým Sněžníkem, objevíte bezlepkový mlýn, kam láká společnost PRO-BIO zájemce o biopotraviny a ekologické zemědělství na prohlídky. Společnost produkuje přes 1200 výrobků v kvalitě bio doplněných o ekologické prací a čisticí prostředky. Vynikající kvalitu a spolehlivost u všech svých produktů zaručuje díky pečlivému výběru používaných bio surovin, pravidelným kontrolám a vlastní laboratoři. Nabízí se tu různé mouky, směsi, výrobky z pohanky i špaldy a také mnoho bezlepkových produktů.

Během hodinové prohlídky mlýna a areálu společnosti PRO-BIO se podíváte do bezlepkového mlýna, uvidíte, jak se mele mouka, kde a jak se výrobky balí a skladují, dozvíte se, co je biozemědělství a budete mít příležitost prohlédnout si a využít i novou bioprodejnu. Rádi vás tu uvidí i s dětmi, výklad je přizpůsoben věku a znalostem návštěvníků. Prohlídky se konají vždy ve čtvrtek (v 9 a 10 hodin) a v sobotu (v 8, 9 a 10 hodin) a je potřeba se telefonicky objednat předem na číslech 583 301 952 nebo 733 538 407.
 

Výlet do pohankového mlýna na Valašsku

mlýn frenštátKoho už nebaví historické větrné a vodní mlýny plné čertů, vodníků a pohádkových propriet, ten se může vypravit do pohankového mlýna na Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm. Rodina Šmajstrlů na Valašsku zpracovává pohanku již od roku 1861 a vyrábí pohankové kroupy, pohanku lámanku, mouku, krupici a instantní kaše, pohankové těstoviny, křupky, klíčky i slupky a dokonce i pohankové polštáře a podložky.

Výrobky dobře znají nejenom lidé s bezlepkovou dietou a alergici, ale také ti, kteří rádi nakupují kvalitní české potraviny a podporují tak nejenom české zemědělce, ale i tradiční techniku zpracování pohanky. Exkurzi si musíte předem objednat telefonicky na číslech 731 822 093 nebo 605 418 575, na prohlídku je možné přijít v minimálním počtu 5 osob. O nedělích a ve všech svátečních dnech je tu ale zavřeno.
 

Mlýny ve Veverské Bítýšce a Odrách

Z desítek mlýnů, které lákají k prohlídkám, není těžké vybrat ty nejpohádkovější. Dá ale trochu práci najít ty, kde se mlelo ještě docela nedávno a kde by se bez větších problémů mohlo mlít i dnes. Patří k nim třeba Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, několikapatrová průmyslová budova z první poloviny 20. století, kde se provoz zastavil až na počátku třetího tisíciletí. Výjimečně zachovalé vnitřní vybavení a strojní zařízení z roku 1938 představovalo ve své době nejmodernější soudobou mlýnskou technologii. Otevřeno tu mají vždy v sobotu a neděli od 9 do 17 hodin (od července do srpna i v pátek), ve státní svátky je mlýn přístupný.

mlýn wesselskyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů. Do mlýna, který dnes poskytuje hlavně ubytování se můžete vypravit denně od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 100 Kč a v ceně je výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty. Samozřejmě nechybí ani prohlídka samotného mlýna s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie.
Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm Zážitky

Pohankový mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm

V mlýně v místní části Kopaná ve Frenštátě pod Radhoštěm loupou pohanku již od roku 1861 mechanickým způsobem. Po telefonické domluvě můžete využít exkurzi s možností ochutnávky pohankových výrobků.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy Památky

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Vodní mlýn v Bartošovicích Památky

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Probio – biopotraviny ze Starého Města Životní styl

Probio – biopotraviny ze Starého Města

V nabídce PROBIO naleznete základní biopotraviny – od obilovin, mouk, luštěnin, těstovin, mlýnských produktů či olejů až po pochutiny, jako jsou sušenky, rychlé směsi, čokolády, vína či káva. V sortimentu máme přes 400 bezlepkových produktů.

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku Kultura

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor Kultura

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor

Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor.

Další aktuality

Podzimní festival duchovní hudby hostí Olomouc

Podzimní festival duchovní hudby se v Olomoucí koná od 17. 9. do 23. 10. 2024. Posluchačům nabídne koncerty v historických a zároveň akusticky pozoruhodných prostorách duchovního, společenského a kulturního života Olomouce.
18. září 2024 17:00
Kultura, Olomoucký kraj

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj