ÚvodAktualityNa hradě Bezděz bude zpřístupněn dlouhodobě uzavřený Templářský palác
Památky

Na hradě Bezděz bude zpřístupněn dlouhodobě uzavřený Templářský palác

  • 25. června 2018
Na hradě Bezděz bude tuto sobotu veřejnosti po dlouhých letech zpřístupněn tzv. Templářský palác, který byl pro špatný stav uzavřen roku 1844 Kristianem z Valdštejna. Od soboty 30. června 2018 se opravený palác stává součástí samostatné nebo komentované prohlídky hradu bez navýšení vstupného.
Královský hrad Bezděz, založený r. 1264 Přemyslem Otakarem II., je jednou z našich nejvýznamnějších gotických památek. V 19. století hrad několikrát navštívil i slavný romantický básník a spisovatel K. H. Mácha. Veřejnost si hrad spojuje také s dětstvím kralevice Václava II., který zde byl vězněn. V posledních letech vstoupil hrad do povědomí díky nálezům či odkupu tří původních dřevěných výjevů z Křížové cesty, které byly umístěny v kapličkách lemujících cestu na hrad a které jsou nyní vystavovány při výjimečných dnech návštěvnické sezony.

Do dnešního dne si návštěvníci mohli prohlédnout královský palác s unikátní kaplí a množstvím gotických architektonických detailů, Purkrabský palác a další části hradu včetně velké věže s rytířskou síní. Dlouhodobě byl  ale uzavřen tzv. Templářský palác na II. nádvoří, a to z důvodu špatného technického stavu. Od roku 2009 zde probíhala stavební obnova této části hradu a 30. červnem se palác zpřístupní veřejnosti, a to bez změny vstupného.

Návštěvníci si mohou palác prohlédnout samostatně, anebo v rámci komentovaných prohlídek hradu. Od soboty zde mohou malí i velcí usednout na repliku královského trůnu – je to stylizovaná kopie z gotického období, připravena je i mučící lavice, ta ale pouze na ukázku. Na příští rok, tedy na sezonu 2019, bude Templářský palác ještě doplněn o 3D model hradu ze 13. století, o archeologickou expozici a také o dětský koutek, v přízemí paláce by v budoucnu měla vzniknout klidová zóna pro návštěvníky, kde budou moci u stolků posvačit a odpočinout si po namáhavém výstupu na hrad.

Návštěvní doba hradu je v letních měsících (červen-srpen) denně kromě pondělí od 9 do 16.30 hodin, o prázdninových sobotách potom do 17.30 hodin se základním vstupným ve výši 90 Kč, sníženým 60 Kč a rodinným 240 Kč. Na červencové svátky, tedy zde konkrétně od 5. do 8.7., jsou připraveny šermířské ukázky a Bezděz v tyto dny navštíví také mistr kovářský.
 

Templářský palác ve zkratce – historie a stavební obnova

Templářský palác byl podle různých stavebně-historických průzkumů vystavěn až ve druhé etapě stavby hradu v 70. letech 13. století.  Je označován –  společně s purkrabským palácem –  jako stavebně pokročilejší a vyspělejší stavba. Provedený stavební rozbor dokládá podněty okruhu hessenského a také to, že stavbou byla pověřena Královská stavební huť působící na dvoře Přemysla Otakara II.  Hrad bezdězský, jak historik Jan F. Beckovský a kronikář Václav Hájek vypravují, Václav II. měl popustiti Templářům, kteří prý na Bezdězi zadní část hradu za velikou věží vystavěli. Za podklad této domněnky, která je však  historicky nepodložená, považovali prvního převora Templářů Petra Berky z Dubé a Lipé, který do Čech řád Templářů uvedl. Původně sloužil palác k ubytování královských manů a vojenské posádky se zázemím nejen pro vojáky, ale v přízemních místnostech i pro koně. Manové byli šlechtici v lenní závislosti v tomto případě na králi. Za přesně vymezené, převážně vojenské povinnosti, související s provozem a především obranou hradu, měli propůjčen v okolí určitý pozemek s odpovídajícím sídlem. Manové byli vázáni k panovníkovi vojenskou službou, kdy v případě potřeby každý z nich byl povinen poskytnout sedm pěších vojáků se střelnou zbraní a šest  vojáků s koňmi.  

V tzv. klášterní době v 17. a 18. století nebyly protilehlé budovy na dolním nádvoří využívány a mniši změnili prostor mezi paláci mohutnou navážkou půdy. Vznikly zde terasovité zahrádky, které používali v menší míře k pěstování bylinek a zeleniny. Po zrušení kláštera byl palác i s okolním terénem  překopán obyvateli žijícími pod kopcem, kteří věřili v ukrytý poklad z klášterní doby. O projektu konzervace, statického zajištění a zastřešení objektu se rozhodlo v roce 2005 a dílo se začalo realizovat v roce 2009. V té době již byl palác ve špatném stavu a bylo nutné celé  jeho zastřešení. Nacházely se zde částečně obnažené klenby se sutí i nálety a kontrolním zpřístupněním byl zjištěn částečný propad klenby přiléhající k věži. Záchrana paláce byla dokončena v roce 2012 s celkovými náklady 9,7 miliónů Kč. V dalších letech bylo vloženo přístupové schodiště a dřevěné vřeteno do podstřeší, kde bude nyní expozice. Také proběhlo nasvícení paláce a vstupy byly  zakryty masivními dřevěnými dveřmi.
Lesnický park Bezděz Příroda

Lesnický park Bezděz

U Informačního centra Vojenských lesů a statků ČR v Hradčanech u Mimoně na Českolipsku byl v květnu 2011 otevřen Lesnický park Bezděz. Bezděz je třetím místem v ČR, kde k založení lesnického parku došlo.

Další aktuality

Po Máchově jezeře budou během Velikonoc plout výletní lodě

Máchovo jezero se pozvolna probouzí do nové sezóny a milovníkům vodního živlu nabízí velikonoční plavby. Od 18. dubna do 21. dubna 2025 se můžete o velikonočních svátcích, tedy od pátku do pondělí, těšit na pohodové plavby po Máchově jezeře. Zpříjemněte si prodloužený víkend plavbou na velikonočně vyzdobené lodi!
15. duben 2025 10:00
Zážitky, Liberecký kraj

Útěk z města: Máchovo jezero – kde se voda třpytí a vzduch voní jako v dětství

Někdy je potřeba na chvíli vypnout. A jindy je potřeba vypnout úplně, utéct od obrazovek, od městského hluku i věčně rozkopaných ulic. Právě v tu chvíli přichází na scénu Máchův kraj. Ne, není to jen sen o jezeře a koupání. Tady se totiž dá zažít pořádný dobrodružný víkend plný výletů, pohody a jemné poezie v prachu turistických stezek a vůni borovic. Utečte z města s Kudy z nudy k Máchovu jezeru!
9. duben 2025 10:33
Příroda, Liberecký kraj

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce 2025. Mimo to po celé velikonoční svátky zkrášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
9. duben 2025 8:00
Památky, Liberecký kraj

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží turistický autobus nebo lanovka Skalka

Sedačková lanovka Skalka bude od poloviny dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možnost, jak se na horu dostat, představuje turistický autobus, který jezdí od dubna do října z Hanychova na parkoviště Ještědka.
8. duben 2025 6:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Velikonoční trh láká na zámek Sychrov

Státní zámek Sychrov připravil na tento víkend oblíbené Velikonoční trhy. Odehrají se 12. a 13. dubna 2025 v areálu čestného dvora po oba dny od 9:00 do 16:00 hodin. Sychrovské velikonoční trhy jsou spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé.
7. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Zámek Hrubý Rohozec zahajuje sezonu

První dubnový víkend 5. a 6. dubna otevírá své brány zámek Hrubý Rohozec obklopený anglickým parkem. V zámku si prohlédnete více jak třicet bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.
5. duben 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Sezóna hradů a zámků v Libereckém kraji: novinky ze Zákup, Trosek, Grabštejna a dalších památek

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezóna hradů a zámků v Královéhradeckém kraji: spousta zážitků na Opočně, Hrádku v Náchodě i na Kuksu

Letošní návštěvnická sezóna otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj