
Majestátní
hrad Kunětická hora s propracovaným, dodnes pozoruhodným systémem
středověkého opevnění, které v dobách největší slávy zahrnovalo mimo jiné šest bran, několik padacích mostů a tři předsunuté dělostřelecké rondely. Ve dvacátých letech minulého století se na obnově hradního komplexu, poničeném za třicetileté války, podílel významnou měrou architekt
Dušan Jurkovič. Dnes patří Kunětická hora k
nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubicka a navíc ji dobře zná nejenom svět lidí, ale i
svět pohádek: obývali ji Mekota, Blekota, Pekota a spol., hrad kdysi posloužil jako vítané útočiště čaroději Rumburakovi a Fantomas tu na poslední chvíli zachraňoval z jeho spárů princeznu Arabelu.
Návštěvní doba Kunětické hory v závěru sezony 2024: říjnové soboty a neděle, a dále 28. 10., 29. 10, 30. 10., 31. 10., 1. 11., 2. 11. a 3. 11. (10.00–16.00 (nádvoří,) první prohlídka 10.00, poslední prohlídka 15.30. Ve všední dny s výjimkou zavíracích pondělků a výše uvedených termínů je hrad otevřen pouze pro objednané skupiny o minimálním počtu 5 osob.
Návštěvníci mohou vidět 12 scén a loutky z připravovaného filmu o svatém Mikuláši, které jsou součástí pohádkového příběhu.
Výstava je přístupná až do neděle 3. listopadu.
V říjnu jsou soboty a neděle, a specifické dny od 28.10. do 3.11., s otevírací dobou od 10:00 do 16:00, kde první prohlídka začíná v 10:00 a poslední v 15:30.
Kunětickou horu obývali Mekota, Blekota, Pekota a další, stejně jako sloužila jako útočiště čaroději Rumburakovi a byla místem, kde Fantomas zachraňoval princeznu Arabelu.
Na obnově se velkou měrou podílel architekt Dušan Jurkovič.
Hrad Kunětická hora byl významně poškozen švédskými vojsky a také trpěl během třicetileté války.
Vstup je možný pro skupiny s minimálním počtem 5 osob.
Hlavním konceptem výstavy je pohádkový příběh, skrze který postupně procházejí děti.
Hrad Kunětická hora vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století.
Vesnici Ráby založil dvorní rada František Antonín Raab císařovny Marie Terezie v 18. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.