ÚvodAktualityNa pražském Výstavišti vstoupíte výstavou Oživené vidění do světa Hieronyma Bosche
Kultura

Na pražském Výstavišti vstoupíte výstavou Oživené vidění do světa Hieronyma Bosche

  • 18. ledna 2018
V pátek 19. ledna začíná v Praze na Výstavišti velká výstava děl Hieronyma Bosche s názvem „Hieronymus Bosch. Oživené vidění“. Výstava přinese veškeré existující informace o životě a dílech věhlasného nizozemského malíře, včetně jeho fantasmagorického světa plného apokalyptických vizí. Nebude chybět ani nejslavnější dílo Zahrada pozemských rozkoší. Výstava bude všem zájemcům přístupná až do 5. května 2018.
Zahrada pozemských rozkošíVýstaviště Praha Holešovice otevře v pátek 19. ledna multimediální výstavu věnovanou nizozemskému malíři Hieronymovi Boschovi. Pořadatelé se snažili shromáždit veškeré existující informace o životě a dílech Bosche, včetně nejfantastičtějších verzí. Multimediální část je opravdovým karnevalem příšerných a zároveň atraktivních postav malíře. Můžete si zde zblízka prohlédnout ten fantasmagorický svět slizkých plazů, břichatých příšer, ryb s lidskýma nohama, lidí se sudy místo břicha a stvoření ve tvaru pavouků. Svět na jeho dílech je plný podivných deformovaných bytostí, děsivých pekelníků a jiných, takřka hororových postav. Proslulý triptych Zahrada pozemských rozkoší, jenž zobrazuje lidstvo jako nenapravitelné hříšníky, se stal symbolem středověku. Zvláštní autorův svět si lze na výstavě prohlédnout do nejmenších detailů.
 
Bosch Zaharada rajských rozkošíBoschovy obrazy od věků fascinovaly diváky, jeho díla sbíral pro duchovní rozptýlení také španělský král Filip II. Je nesnadné určit, co vlastně znamenají motivy a symboly, které Bosch maloval. Jeho obrazy jsou plné ezoterní symboliky, ve které pozorný divák nalezne  odkazy na historii okultní tradice od Starého Egypta, přes antický svět až vrcholný středověk. Boschovo dílo zároveň zrcadlí i naděje a obavy středověku – odraz lidského bláznovství a falešný ráj, jehož zdánlivá krása vede lidstvo do zkázy a prokletí. Vypráví o hříchu a bláznovství, což přímo popisuje univerzální stav lidstva, jehož společným osudem jsou ohně pekelné. Maloval krajiny zamořené ďáblem, sny a noční můry. Ve svých vrcholných dílech Bosch však představuje daleko hrůznější typy postav. Mnohé z nich vykazují výstřední sloučení lidských a zvířecích prvků – středověké koncepce, kde se božsky nařízené zákony přírody zhroutily do chaosu, představují agonii prokletých duší.
 

Bosch: vážený občan a člen bratrstva

Bosch výstavaO životě svérázného umělce se toho ví jen velmi málo. Nenechal po sobě žádné deníky ani jiné písemnosti, o datum jeho narození se dodnes vedou spory. Pocházel z malířské rodiny a za svého života byl velice váženým občanem svého města. Z jeho sociálních poměrů a z obsahu díla můžeme usuzovat na vzdělaného, scestovalého a dobře všeobecně informovaného člověka. V letech 1486 až 1487 se Bosch stal členem bratrstva Panny Marie při katedrále sv. Jana. Bratrstvo bylo založeno již v roce 1318 a v 1. století svého trvání byla jeho činnost zaměřena na oslavu kultu Panny Marie. Boschovo významné postavení v bratrstvu mu umožnilo získat povolení k uspořádání slavnostní hostiny zvané Labutí slavnost ve svém domě (jako hlavní chod se podávala labuť). Podobnou hostinu mohli uspořádat jen velmi vážení členové bratrstva, neboť pojídání labutí patřilo ke zvláštním výsadám šlechty, udělené bratrstvu v 15. století. Bratrstvo prokázalo značnou životaschopnost a existuje dodnes. Hyeronimus Bosch byl ženatý, avšak děti neměl. Zemřel v srpnu 1516 ve věku přibližně 66 let. 

BoschRok 2016, na který připadlo 500. výročí jeho úmrtí, byl v Evropě vyhlášen rokem Bosche. Jednou z hlavních akcí připomínající toto výročí je právě velká výstava Oživené vidění, která putuje po evropských městech a od 19. ledna do 5. května 2018 bude k vidění v Praze. Vstupné na výstavu je rozdílné ve všední den a o víkendu. Od pondělí do pátku stojí dospělé 250 korun; studenti, žáci a důchodci zaplatí 200 Kč a rodinná vstupenka přijde na 650 Kč. O víkendu stojí vstupné dospělého 300 Kč, snížené je ve výši 250 Kč a rodinné za 750 Kč. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha