Obnova aleje byla navržena a realizována s cílem zachovat po maximálně dlouhou dobu charakteristický pohled od zámku. Celkově bylo ošetřeno 37 kusů stromů, pokáceno jich bylo 25 a nově vysázeno – na stejné místo, po odstranění pařezu a výměně půdy 35 kusů. Společně s výsadbou nových stromů byla také provedena pěstební opatření na sousedních porostech a byly odstraněny nálety z hranice aleje, aby ji žádné dřeviny nezastiňovaly.
Alej je jednou ze tří páteřních os parku na Sychrově a je tvořena pyramidálními duby a za hranicí přechází do lipové aleje v krajině. Takový soubor pyramidálních dubů není soustředěn nikde v České republice. Ve skutečnosti se jedná o několik klonů množených roubováním, další podstatnou skupinou jsou semenáči, kteří nedrží přísně úzký tvar koruny a ve stáří se jejich koruna rozevírá.
Původní barokní zámek na Sychrově byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů. V těchto intencích byl knížetem Kamilem Rohanem založen i nový zámecký park, uspořádaný na trojici hlavních prostorových os, která se rozvíjí od parkového průčelí zámku. Centrální osa parku je ukončena zdobným portikem vzdálené oranžérie. Unikátní příjezdová cesta lemovaná alejí 88 pyramidálních dubů, která pokračuje za branou dále do krajiny alejí 234 lip a je pohledově ukončena věží kostela ve vzdálených Jenišovicích, tvoří druhou základní osu parku. Alej původně měla vést od sychrovského zámku až k patronátnímu kostelu v Jenišovicích, kde si Rohanové chtěli zřídit rodinnou hrobku, majitelé polí za silnicí však odmítli pozemky prodat, alej mohla být tedy vysázena pouze na půdě patřící Rohanům.