Akce Napoleonské manévry ve Valticích 2018 se zúčastní na 150 nadšenců v napoleonských uniformách a nabídne návštěvníkům možnost seznámit se s životem vojáka přelomu 18. a 19. století.
Program bude tématicky věnován přípravám na vylodění Bonapartovy armády na Maltě v roce 1798 a přípravě na akci Austerlitz 2018, 213. výročí bitvy u Slavkova. Akce bude zaměřena především na přípravu a secvičení jednotek a vojáků, účastníků akcí věnovaných evropské napoleonské historii formou výcviku vojáků a manévrů jednotek dle dobových řádů francouzské, rakouské i ruské armády období 1792–1815.
Akce ve Valticích bude zaměřena především na přípravu a secvičení jednotek a vojáků, účastníků akcí věnovaných evropské napoleonské historii, a to jak formou teoretické přípravy důstojníků a poddůstojníků, tak praktického výcviku vojáků i manévrů jednotek dle dobových řádů francouzské, rakouské i ruské armády období 1792–1815, pěchoty, dělostřelectva i jezdectva.
Celý program bude přístupný veřejnosti, jež bude moci navštívit jak vojenský tábor, tak sledovat výcvik a manévry; na úvod turistické sezóny tím projekt nabídne atraktivní program v prostředí, které svou historií přímo souvisí s událostmi vzpomínaného období, a umožní další rozvoj a prohloubení znalostí a dovedností účastníků vzpomínkových akcí.
Historické souvislosti
V Lednicko-valtickém areálu stojí obelisk vztyčený zde Aloisem Josefem z Liechtensteina na památku míru z Campo Formia, jímž v roce 1797 Bonapartovo první italské tažení skončilo. Liechtensteinové, majitelé valtického panství, se významným způsobem revolučních a napoleonských válek účastnili. Bitvy u Slavkova se zúčastnili dva, v čele koaličního jezdectva polní podmaršál Johann I., kníže von Liechtenstein (1760–1836), a v čele jezdecké brigády Kienmayerova předvoje jeho bratranec, generálmajor Moritz von Liechtenstein (1775–1819).
Jan, kníže z Liechtensteinu, patří mezi nejvýznamnější rakouské generály tohoto období. V roce 1809 stál v čele I. záložního sboru; svým vojenským nadáním získal respekt samotného Napoleona. V roce 1805 i v roce 1809 právě Jana z Liechtensteina císař František pověřil jednáním o příměří s francouzským vítězem. Po bitvě u Slavkova byl přítomen setkání Napoleona s Františkem u Spáleného mlýna, kde byly dojednány hlavní body smlouvy o rakouském separátním příměří.