Náchodské Kuronské slavnosti se konají každý rok začátkem září a přibližují období, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský. Historické jádro města a jeho okolí ožije v sobotu 7. 9. 2024 hudbou, tancem, divadlem i prodejními stánky.
V nabitém celodenním programu si od 10:00 do večerních hodin přijdou na své nejen dospělí, ale i děti. Ty se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení, ukázky historických zbraní a zbrojí za kostelem sv. Vavřince, kde si budou moci rytířskou výztroj vyzkoušet, nejrůznější soutěže a k vidění budou i dobová řemesla. Nebude chybět ani loutkový ateliér a chůdaři z Divadla Studna, flašinetář, historické kočárky, dobový kolotoč anebo střelnice.
Jeho milost, vévoda Kuronský a Zaháňský, přijede i se svou družinou na Masarykovo náměstí ve 14:00 hodin. Kdo má rád historii, neměl by si nechat uniknout komentovanou prohlídku svýstavy Náchod 1254 s kurátorem a historikem Muzea Náchodska Mgr. Janem Tůmou. A navíc – po celou dobu Kuronských slavností je vstup do stálé expozice Dějiny Náchoda a Náchodska pro všechny zdarma. Přijďte si užít hezký den plný hudby, pohody a nevšedních zážitků! Vstup na celý program akce (včetně večerního koncertu) je zcela zdarma.
Vzpomínka na vévodu Kuronského
Petr Biron vévoda Kuronský (1724 – 1800) koupil náchodské panství roku 1792 koupil v dražbě od Lobkoviců. Zajímavé je také to, že vévoda Petr v roce 1795 postoupil Kuronské vévodství na severu dnešního Lotyšska Rusku, konkrétně carevně Kateřině II.Veliké, za dva miliony rublů a uznání vévodských práv. V roce 1797 navštívil vévoda Kuronský náchodský zámek a na jeho zvláštní příkaz bylo vybudováno zámecké divadlo, vydlážděna nádvoří, na stráni k městu vybudovány nové schody (jež slouží dodnes) a podél nich po obou stranách vysázeny lípy. Na Červeném kopci z druhé strany zámku pak byla vysázena alej. Vévodova družina čítala 80 osob, z toho 12 hudebníků a desetičlenný hudební soubor.
Náchodští ochotníci provedli v nově zřízeném divadle 11. září 1797 před vévodou Mozartovu operu Don Giovanni, čímž ho jistě mile překvapili. Bylo to jedno z prvních mimopražských uvedení této opery. K umění, zejména k hudbě a divadlu měl vévoda živý a upřímný vztah již od mládí. Od roku 1782 měl v Mitavě (dnešní Lotyšsko) stálé divadlo a svůj hudební soubor, v němž působili také Češi. Právě atmosféru vévodových pobytů, tehdy daleko bohatších a okázalejších, během nichž ožíval náchodský zámek i město mnoha kulturními akcemi, bály a koncerty, chtějí dnešní slavnosti přiblížit.