ÚvodAktualityVydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda
Zážitky

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

  • 2. září 2024
V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.

Náchodské Kuronské slavnosti se konají každý rok začátkem září a přibližují období, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský. Historické jádro města a jeho okolí ožije v sobotu 7. 9. 2024 hudbou, tancem, divadlem i prodejními stánky.

V nabitém celodenním programu si od 10:00 do večerních hodin přijdou na své nejen dospělí, ale i děti. Ty se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení, ukázky historických zbraní a zbrojí za kostelem sv. Vavřince, kde si budou moci rytířskou výztroj vyzkoušet, nejrůznější soutěže a k vidění budou i dobová řemesla. Nebude chybět ani loutkový ateliér a chůdaři z Divadla Studna, flašinetář, historické kočárky, dobový kolotoč anebo střelnice.

Kuronské slavnostiJeho milost, vévoda Kuronský a Zaháňský, přijede i se svou družinou na Masarykovo náměstí ve 14:00 hodin. Kdo má rád historii, neměl by si nechat uniknout komentovanou prohlídku svýstavy Náchod 1254 s kurátorem a historikem Muzea Náchodska Mgr. Janem Tůmou. A navíc – po celou dobu Kuronských slavností je vstup do stálé expozice Dějiny Náchoda a Náchodska pro všechny zdarma. Přijďte si užít hezký den plný hudby, pohody a nevšedních zážitků! Vstup na celý program akce (včetně večerního koncertu) je zcela zdarma.
 

Vzpomínka na vévodu Kuronského

zámek NáchodPetr Biron vévoda Kuronský (1724 – 1800) koupil náchodské panství roku 1792 koupil v dražbě od Lobkoviců. Zajímavé je také to, že vévoda Petr v roce 1795 postoupil Kuronské vévodství na severu dnešního Lotyšska Rusku, konkrétně carevně Kateřině II.Veliké, za dva miliony rublů a uznání vévodských práv. V roce 1797 navštívil vévoda Kuronský náchodský zámek a na jeho zvláštní příkaz bylo vybudováno zámecké divadlo, vydlážděna nádvoří, na stráni k městu vybudovány nové schody (jež slouží dodnes) a podél nich po obou stranách vysázeny lípy. Na Červeném kopci z druhé strany zámku pak byla vysázena alej. Vévodova družina čítala 80 osob, z toho 12 hudebníků a desetičlenný hudební soubor.

zámek NáchodNáchodští ochotníci provedli v nově zřízeném divadle 11. září 1797 před vévodou Mozartovu operu Don Giovanni, čímž ho jistě mile překvapili. Bylo to jedno z prvních mimopražských uvedení této opery. K umění, zejména k hudbě a divadlu měl vévoda živý a upřímný vztah již od mládí. Od roku 1782 měl v Mitavě (dnešní Lotyšsko) stálé divadlo a svůj hudební soubor, v němž působili také Češi. Právě atmosféru vévodových pobytů, tehdy daleko bohatších a okázalejších, během nichž ožíval náchodský zámek i město mnoha kulturními akcemi, bály a koncerty, chtějí dnešní slavnosti přiblížit.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Piccolominská zahrada na zámku Náchod Příroda

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Věž s hladomornou na zámku Náchod Památky

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj