ÚvodAktualityNahlédněte do Topičova domu na Národní třídě v Praze
Výstava 120 let Topicova salonu na Národní tríde
Kultura

Nahlédněte do Topičova domu na Národní třídě v Praze

  • 3. ledna 2019
Na začátek nového roku si galerie Topičův salon připravila výstavu Jaroslava Prášila, profesora a akademického malíře, který se podílel se na vzniku Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Fakulta v roce 2018 oslavila 25 let od svého založení. K tomuto výročí odkazuje také výstava v pražském Topičově salonu. Na výstavě nazvané Jemná matérie uvidíte kromě grafiky a maleb také sklo.
Jaroslav PrášilVýstava nazvaná Jemná matérie představuje průřez uměleckou tvorbou profesora a akademického malíře Jaroslava Prášila (*1946, Ústí nad Labem). Vystaveny jsou jeho malby ze sedmdesátých let, ale také grafiky z období 2009 až 2018.

Na autorských grafikách se objevují jak motivy z každodenního života (Osetá krajina, Linecký koláč, Okno IV.), tak abstrahované biblické příběhy (Ovoce stromů rajského, Janův jazyk), nebo si lze povšimnout i kódovaných erotických motivů (Prsa – Růžky).

jemná matérieDalším okruhem jsou pak šperky, výtvarník se totiž zabývá i tradičními řemesly. Jeho paličkované náramky jsou originálními artefakty, jimž se Prášil soustavně věnuje od osmdesátých let. Vliv tradičního řemesla na Prášilovu tvorbu nalezne návštěvník i v instalaci ozdob. Jaroslav Prášil vytváří skleněné ozdoby již od šedesátých let a používá při tvorbě jak starší ručně foukané skleněné perle, tak komponenty nalezené, darované či současné – nově vyráběné.

Jemná matérie není jen názvem výstavy odkazujícím k materiálu, jenž je pro tvorbu Jaroslava Prášila typický, ale odkazuje rovněž i na celkový přístup autora k dílu a jeho tvorbě.


160 let od narození Františka Topiče

V roce 2018 uplynulo 160 let od narození Františka Topiče, který na přelomu 19. a 20. století patřil k nejvýznamnějším pražským nakladatelům. Z malého knihkupectví na Národní třídě vybudoval velký podnik, ve kterém měl i vlastní výstavní síň – Topičův salon. Ten vznikl roku 1894 a byl jednou z prvních soukromých galerií v Praze. Prezentovala se v něm řada českých i zahraničních umělců a roku 1896 zde zahájil činnost také Spolek výtvarných umělců Mánes. Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky.
Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Další aktuality

Jiří Stivín rozezní Divadlo Bez Zábradlí tradiční poctou sv. Cecílii

Tradiční koncert Pocta sv. Cecílii si během let získal řadu příznivců a stal se již očekávanou listopadovou událostí. Dokonce je zmiňován v odborných publikacích jako každoroční svérázná kulturní událost. Letošní koncert Pocta sv. Cecílii se koná v neděli 24. listopadu 2024. Nekonvenčním způsobem v sobě tento večer spojí mimořádný hudební zážitek s bezprostřední atmosférou, hravou improvizací a humorem.
24. listopad 2024 0:18
Kultura, Praha

Hospody a hospůdky CzechSpecials: kam v Praze za dobrým jídlem a pivem?

My, Češi pivo milujeme a jsme na něj právem hrdí. Kam, ale vyrazit na jedno pěkně orosené v hlavním městě? I zde se pivo nejlépe pije hlavně v tradičních hospůdkách, ale v poslední době vzniklo i mnoho moderních pivnic, kam směřují hlavně mladší hosté. K dobrému pivu neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Kam si tedy na pivo a vynikající jídlo třeba v Praze zajít? Vodítkem pro vás může být modré logo na dveřích certifikovaných restaurací Czech Specials.
23. listopad 2024 11:19
Gurmánská turistika, Praha

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
23. listopad 2024 8:58
Památky, Praha

Tipy na odpočinek u Vltavy aneb užijte si zimu v Praze netradičně

Dopřejte si trochu odpočinku a zábavy v zimní Praze! I když se to může zdát během zimy docela nepravděpodobné, spousta zážitků vás čeká v Praze přímo u Vltavy nebo dokonce na řece samé. Tak schválně – vyberete si romantickou plavbu, večeři či saunu na lodi nebo Kayak Beach Bar?
22. listopad 2024 18:36
Životní styl, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha